World of Tanks

 SINCE 1998
  • Играй си играта, човече!
author image by PC Mania | Archive | 0 Comments | 25 авг. 2014

Ако не сте чували за World of Tanks – честито! Явно в скалния манастир, в който живеете, най-накрая са прекарали стабилна интернет връзка. След масираната рекламна кампания на джитката, която дори се появи по родните телевизии преди време, едва ли има геймър, който поне да не се е поинтересувал какво представлява тази онлайн игра, превърнала се само за няколко години в супер хит.

Малко предистория – World of Tanks е онлайн пуцалка с бронирани машини, създадена от белоруската компания Wargaming през 2010 г. Оттогава насам популярността й не спира да расте. Към края на миналата година в нея са се регистрирали над 75 милиона играча. Играта е записана в книгата с рекорди на Гинес за най-много играчи, обитаващи едновременно един сървър. Геймката вече е по-печеливша откъм микротранзакции от друг World, по-конкретно този на Warcraft. А когато изпревариш Blizzard, не просто си хванал Господ за шлифера, а направо си му се качил на главата и танцуваш полка върху него.

Идеята на играта е изключително елементарна – всеки играч управлява един танк и с него трябва да унищожи колкото е възможно повече противникови бойни машини. Играчите се разделят на два отбора, които се подреждат в двата края на средноголяма карта и екшънът започва. Имате всичко на всичко един живот – взривят ли ви, мачът за вас приключва.

Да оцелееш – мисия невъзможна

На първо място, свикнете с мисълта, че ще умирате – много. Във всички битки, които изиграх до сега, процентът в които оставах жив до края, се брои на пръстите на едната ръка. По принцип бих отдал това на факта, че просто не ме бива, но подобна е ситуацията и с останалите играчи. Самата механика на играта е направена по такъв начин – ориентирана е към сравнително кратки, брутални сблъсъци, които продължават обикновено по не повече от пет минути. Ако един рунд продължи повече от десетина минути, нещо се е закучило.

Когато ви убият, не се стряскайте. Можете да догледате битката като наблюдател или да се върнете в гаража си, да изберете друг танк и веднага да се включите в друг сблъсък. Чакането е сведено до минимум, така че почти постоянно да сте в някакъв екшън. Когато танкът ви е унищожен, просто го зарязвате и взимате друг – след време играта ще ви уведоми за изхода от предишната битка и ще раздаде съответните награди под формата на пари и точки опит. В гаража си имате място за осем танка, с опция да отключите още, а е крайно невероятно да бъдете убити в осем битки подред за толкова малко време, че нито един от танковете ви да не е свободен. Това е идеалната игра за хората, които обичат стрелялките, но нямат почти никакво свободно време.

Танкове за всички!

На самото бойно поле нещата са доста прости и ще свикнете с контролите веднага – оръдието се върти с мишката, танкът се управлява с WASD, все стандартни неща. По време на битката ще трябва да се съобразявате максимално с околната среда, за да останете живи по-дълго време. Машините се движат по-бавно в кал и вода, могат да се крият в храсти и прочие тънкости. Снарядите естествено се движат по парабола, така че за да уцелите някой далечен враг, трябва да се целите над него. Точният прицел разбира се изисква някакви умения, но не и такива, че да нямате шанс срещу противниците си, ако за пръв път пипате играта. Системата за съставяне на отбори ми се видя доста справедлива, като винаги успяваше да изправи един срещу друг отбори със сходен опит, класове танкове и т.н.

Говорейки за класове, имате на разположение цели 240 машини от седем страни, разделени на подвидове – леки, средни и тежки танкове, противотанкови и самоходни оръдия. Всеки танк си има екипаж от няколко души, които трупат опит и имат собствени умения, но могат да бъдат убити по време на бой, което прави боравенето с машината по-трудно. Отделно, танкът ви може да бъде ъпгрейдван с най-разнообразни подобрения, да бъде оборудван с различни муниции и общо взето може да бъде променен до неузнаваемост. Ако му сложите оръдие с по-голям калибър, ще стреля единични, но много силни снаряди, но ако изберете по-малко оръдие ще мятате по враговете повече, но по-слаби изстрели, което напълно променя стила на игра. Ъпгрейдите се отключват с точки опит, а се купуват с пари. Технологичното дърво е огромно и спокойно можете да се изгубите в него.

Технически

Озвучението в играта не е преведено и е на английски, но всички текстове са на български. Звукът и музиката като цяло не са кой знае какво и спокойно можете да си пуснете друг саундтрак за бронираните си подвизи. Графиката е доста добра като за „браузърна“ игра, макар че на практика World of Tanks не е такава – трябва да си свалите инсталационни файлове и да влизате в отделно приложение. Направи ми впечатление обаче, че след известно време в играта, вентилаторите на иначе приличната ми машина започваха да вият на умряло, тоест играта поне на мен ми се струва тежичка. Както вече споменахме, в играта има микротранзакции и макар на теория те да са за допълнителни, незадължителни неща, може да ви се наложи да се бръкнете. Например десетото място в гаража като че ли може да се купи само с истински пари, а след няколко часа отключване на неща това място ще ви е доста полезно.

Най-голямата сила на играта е нейната неангажираност – можете да влезете за половин час, да изиграете 5-6 игри и да станете от компютъра с чувството за добре свършена работа. Малко други игри предлагат толкова бърза връзка между положените усилия и получените награди, още по-малко пък F2P онлайн джитките. Дори да не сте фенове на игрите с танкове, заслужава си най-малкото да пробвате World of Tanks. Не гарантираме, че няма да се зарибите!

 

Автор: Пламен Димитров