Игра, базирана на филмова поредица, базирана на увеселителна атракция. Подобна схема обикновено не вещае нищо добро, но това очевидно не се отнася за марката Pirates of the Caribbean, която до момента е донесла милиарди долари на своите създатели от Disney. След като вече видяхме три доста успешни филмови адаптации, успоредно с премиерата на новия On Stranger Tides се появи и игра, посветена на приключенията на симпатичния и леко завеян капитан Джак Спароу и приятелите му. Това обаче не е очакваната до едно време Armada of the Damned, която за съжаление бе изпратена на гейм бунището, а ново заглавие с LEGO в името си.
Става въпрос за едноименната LEGO Pirates of the Caribbean: the Video Game, която както подсказва общото й име, обединява всичко, което сми видели досега във филмите, включително и новото приключение On Stranger Tides. Ако досега сте попадали на LEGO игра от Traveller’s Tales, може да бъдете сигурни, че Pirates of the Caribbean наподобява доста на предишните Batman, Indiana Jones или пък Star Wars игри на студиото.
Тухла по тухла игра става
След толкова игри на базата на различни лицензи, претворени с помощта на класическите детски конструктори, момчетата от Traveller’s Tale изглежда са се специализирали напълно в работата си. Дотолкова, че ветераните в LEGO поредицата ще открият у Pirates of the Caribbean всички характерни черти, без да се изненадат особено. За капак на всичко този път в играта има и няколко изнервящи елементи, които допълнително нарушават удоволствието.
Но да караме поред. Първото впечатление от Pirates of the Caribbean e напълно положително. Характерният чар на предните игри струи от това заглавие с пълна сила и едва ли има някой, независимо от възрастта си, който да остане равнодушен към забавните фигурки, разкошните пейзажи и цялостното миловидно усещане. Travellers’ Tales е успяло да пресъздаде по един страхотен начин всички герои от филмовата поредица начело със самия капитан Спароу. Фигурката изглежда и се държи толкова убедително, така че всеки би се заклел, че вижда пред себе си самия Джони Деп. Останалите персонажи също са тук, а като си представите, че играта обхваща и четирите филма от поредицата, тяхната бройка наистина е сериозна.
Към открито море!
Най-общо казано историята в Pirates of the Caribbean се разпростира върху всички филми, но е разказана по един не особено кохерентен начин. Отчасти причина за това е, че въпреки чаровния си вид, LEGO човечетата не говорят, а само издават някакви звуци, така че трябва да разчитате преди всичко на визуализацията на сюжета. В по-голямата си част авторите са се справили добре, но със сигурност помага, ако сте гледали филмите и сте запознати с най-важните положения в приключението. В противен случай може да изпаднете в ситуация, при която някой от героите прави нещо и започва да се киска, а вие стоите и гледате неразбиращо.
Геймплеят в пиратското приключение изглежда точно така, както бихте очаквали, ако сте играли на друга LEGO игра. Управлявайки доста герои, извършвате стандартни действия като дуели, платформинг и решаване на пъзели. Част от предметите в средата могат да се разрушават, а други трябва да бъдат пренесени от точка А до точка Б, за да задвижите определен механизъм. Разбира се, присъства и стандартното събиране на бонус материали.
Буря на хоризонта
Тъй като Pirates of the Caribbean е игра, предназначена за всички възрасти, авторите й добре знаят, че няма как да я направят прекалено трудна, защото това ще отблъсне една потенциална публика. Действително в голямата си част играта е леснодостъпна и действието се развива плавно, но за съжаление има и моменти на нервно напрежение. Причината за тях е не самата трудност, а по-скоро дизайнерски недомислици, които пречат на геймплея. Пъзелите например не са създадени, за да ви карат да мислите твърде много, но могат да се окажат трудни за решаване, защото решението не винаги е очевидно, а играта не ви помага да разберете какво се иска от вас. Всъщност това е доста видимо в някои моменти, когато може да прекарате доста време, лутайки се из нивото, без да сте наясно къде трябва да отидете и какво да направите. Платформър елементите също не са развити максимално добре, което означава, че периодично може да убиете героя си само защото камерата не ви показва къде да скочите например.
Забавление за цялото семейство
Ако искате да увеличите емоцията със сигурност може да се възползвате от опцията за ко-оп режим, така че добавите втори играч към приключението. Определено е по-забавно, макар че не е задължително, защото AI-то на спътниците ви е достатъчно добро, за да се справите и без подкрепа. Изключение са някои единични сцени, когато имате по 4-5 героя на екрана и неминуемо някой от тях зацикля някъде, карайки ви да рестартирате цялото ниво. Отсъства обаче истински онлайн режим, така че ще трябва да избирате помощниците си измежду вашето семейство или приятели на гости.
За сметка на това нивата са пълни с най-различни предмети и скрити места, които трябва да намерите, така че хората, които обичат да изстискват максимума от дадена игра няма да останат разочаровани. Дори когато изиграете цялото приключение – а то ще ви отнеме поне 8-9 часа- може да се върнете в света на Pirates of the Caribbean в режима Free Play.
LEGO Pirates of the Caribbean: the Video Game е забавна игра с уникален чар, която може както да подарите на детето си, така и да изиграете сами. Страхотната й визия и голямото количество неща, които може да откривате по време на приключението си я правят интересна и забавна. За съжаление някои проблеми по платформинга, пъзелите и ориентацията отнемат част от удоволствието и ви ядосват истински, което никак не подобава на толкова чаровно заглавие. Ако сте фенове на LEGO Игрите, е останете напълно доволни от това приключение. Ако не сте, може би сега е моментът да си разберее защо датските конструктори са толкова популярни.
Автор: Иво Цеков