Dungeon Master BG: интервю за ескейп стаите с Надежда “Хера” Данабашева

 SINCE 1998
  • Играй си играта, човече!
Хера, когато се готви да влезе в нова стая, винаги излиза с тениската на нейния отбор!

Като запален геймър следя изявите на Хера от доста време. Адски ме радва и това, че тя успя, и заедно със своя невероятен отбор Fury Escape, да участва и да проучи почти всяка една ескейп стая в България. Нещо повече, когато “стаите в България” поприключиха, Хера отново не се спря и започна да влиза активно и да тества такива “ескейп стаи” и в мрежата. Да, а Вие знаехте ли, че въобще има такива “стаи” и в мрежата, а не само в София и в по-големите наши градове? Сигурно сега се питате всички, но нали тази рубрика “Dungeon Master BG” в нашето онлайн списание за електронни и видео игри PC Mania беше за ролеви игри, как сега намесихме и “ескейп стаи”? Значи не знаете, че в тези “ескейп” игри и в най-различните стаи също може да има “Разказвач” или “Водещ”, макар, че, да, неговата роля е малко по-различна от познатото ни досега в настолното хоби. А сега даваме думата на Хера, за да ни сподели повече и я поздравяваме сърдечно, че се съгласи да участва и при нас в сайта:

PC Mania: Хера, здравей и то точно, когато се връщаш от Италия! С риск да отгатна и неправилно, но дали успя да посетиш “ескейп стая” и в Сицилия? Или това си беше “нормален трип” със семейството ти и сякаш ти беше далеч от обичайния фокус относно нещата, които правиш и харесваш в България?

Хера: Привет! 🙂 Ще ми се отговорът да е друг, но Сицилия не е особено популярна с ескейп стаите си. Опитах се да запазя една в Палермо, но се оказа, че не работи заради Ковид пандемията и в крайна сметка се отдадохме на разходки и плажуване, и бягствата останаха на заден план. Но не ме изненадва предположението ти, ескейп стаите са винаги част от пътуванията ми и независимо къде съм, тайничко се надявам да имам още едно и поредно приключение…

PC Mania: Разкажи ни сега повече за твоя отбор Fury Escape и как се събрахте? Вие всички заедно и досега, сте изиграли толкова много ескейп стаи, вкл. и онлайн, което също споменахме. Остава ли страстта същата както преди, един вид има ли го очарованието от самото начало, когато у нас и по света започна цялата тази треска с ескейп стаите, или сега и при теб е повече рутина и по-скоро начин да подобриш собствените си рекорди? Разкажи ни за онзи първи път и как точно се случи да се запалиш ти самата, за да се превърне в такава традиция при теб със стаите? Кога и къде беше “първият” път?

Хера: Началото беше поставено, по мои спомени, преди около 6 години и за нас не беше по-различно в сравнение с масовото запознанство на хората в София и България в ескейп жанра като цяло – първата стая на Декстрофобия. Ако мога да направя паралел, когато тази стая излезе на пазара, беше като сървърите на Булфлийт преди 20 години, регистрации се освобождаваха с крон в 4 през нощта и хората будуваха, за да влязат в малкият прозорец от 2 минути и да си направят регистрация. С първата стая на Декстрофобия беше същото, графикът им беше пълен с месеци напред и въпреки моя личен интерес, нямаше възможност да ги посетим. Може би и съдбата се намеси, тогава мой колега се обади и ми предложи слот за игра, на него му го бяха предложили съответно собствениците, тъй като имаше отказала се група. Приех с огромно желание и тогава Фюри в първоначалният си основен състав играхме за първи път. С Данчо, Жоро и Васко бяхме колеги в гейминг индустрията и съответно всички бяхме запалени геймъри, за нас преживяването беше като да си дойдеш точно на мястото – имаше съревнование, история, приключение, пъзели за решаване, адреналин… Беше си просто перфектната рецепта за пристрастяване!

Спомен на излизане от най-пърата “ескейп стая” в България – тази на Декстрофобия!

PC Mania: Какво се случи с всички Вас след като се “пристрастихте”?

Хера: Ами, увлякох се и по тази нова мания, от там нататък нямаше връщане назад, та започнах живо да се интересувам къде и какво можем да играем. Първоначално коментирах игрите ни във Фейсбук, после създадох блога си, който в крайна сметка, и до ден днешен, се третира от световните ескейп общности като единствен независим източник на информация по въпроса за стаите в България. С течение на времето, съставът на Фюри се разшири, все повече хора проявяваха интерес да играят с нас, разбира се, колегите ми не винаги бяха на разположение, а аз създавах луди графици с посещения в рамките на по шест стаи на ден! Така се случи, че покрай квалификациите за Световното по ескейп стаи (да, имаше и такова събитие!) се организирахме със сегашният състав на Фюри. И след като спечелихме квалификациите в Гърция, заедно с Митко, Христо и Венски, ние пътувахме за Лондон, където бяхме на финали на Световното в тези игри в стаи. И тогава се класирахме 6-ти, което и до ден днешен си остава моя голяма гордост и върховно постижение!

PC Mania: Защо всъщност играете, какво Ви дават “ескейп стаите”?

Хера: Защо играем ескейп игри е комплексен въпрос и, честно казано, за тези 6 години много неща се промениха. В началото играехме за поставяне на рекорди, за нас беше изключително важно да се състезаваме и имаше моменти, когато за ден поставяхме 4 нови рекорда. За моя радост и пазарът го позволяваше, в София към този момент излизаха стаи всеки месец, да не кажа всяка седмица (което обаче НЕ значи че всички такива стаи бяха качествени, разбира се!). В някой от стаите, които сме изиграли и до сега рекордите са наши. С времето, обаче, и с натрупване на опита, все повече собственици на стаи ни каниха за така наречените “тестови” отбори, тоест преди пускането на играта на пазара, търсеха нашето мнение, за да си сверят часовниците. Винаги сме откликвали на подобни покани, за нас е не само привилегия, но и чест да бъдем сред малкото отбори, които могат да видят продукта и играта преди всички останали и да предоставим нашата обратна връзка. Това е другата част, с която много се гордея с Фюри, когато изпратя отбор да играе стая, където сме дали предложение за промяна и разбера, че промяната е направена и така се е получило даже още по- добре…

PC Mania: Как въобще се поставят такива рекорди и какво е нужно за това?

Хера: Е, днес отдавна вече не бързаме, но когато правиш рекорд, отборът трябва да е една добре смазана машина, всеки да си знае специалността, да забравиш егото си и когато не можеш да решиш пъзел в рамките на 3-4 минути – да дадеш шанс на следващия от отбора. Но това идва и със загубата, че не виждаш всички пъзели, често пропускаш историята, след стаята следва разбор, кой какво е видял и кой какво е разбрал и постфактум разбираш целия геймплей и последователността и кое с какво е свързано. Сега, особено и с уравновесяването на този вид бизнес модел и с все по-рядкото пускане на нови стаи, се опитваме да обърнем внимание на изживяването. Определено се опитваме да отделим внимание на всеки детайл, да разберем каква е историята, през която ни превеждат, да разберем как е мислил създателят, всеки от нас да има възможност да пипне лично всеки пъзел. Защото има толкова яки пъзели, че е грехота да не опиташ и да не ги видиш сам и да не им отделиш време да им се насладиш. Особено ако играем в чужбина, това е и основният ни мотиватор, да използваме пълноценно този час (обикновено имате час за да излезете) и да се насладим на макс на играта. Когато играем нови стаи в България, се опитваме и да си представим играта в очите на неопитни или опитни отбори, опитваме се да намерим начин да “счупим” или “прескочим” част от играта, за да помогнем на създателите с повече “use cases”…

PC Mania: Какво би “подобрила” сега и днес, ако можеше, Хера?

Хера: Ако се върна назад, не бих бързала в нито една стая, основният проблем с този бизнес модел е че няма преиграване, изиграеш ли един път играта, това е. И да прескочиш половината изживяване е всъщност неразумно, но го осъзнавам в последните години, особено след като стаите, които можем да посетим, вече са на минимум 400-500 километра от основната ни локация 🙂 Този факт и, разбира се, пандемията, наложи нов модел при ескейп стаите и ти вече го спомена. Логично голяма част от хората, които имаха физически локации на ескейп стаи, бяха поставени пред дилемата, или се адаптират към ситуацията, или да затворят. Това доведе възможност и на отбори като Фюри да намерят бърз начин да играят игри, без да се налага за хващаме самолета, или да караме 5 часа в една посока…

…Когато става дума за “рекорди” и “постижения” и когато всички носят “тениски”!

PC Mania: Да, разкажи ни сега повече за такива и изцяло “онлайн стаи”?

Хера: Игрите онлайн са организирани по различен начин и залагат на различни изживявания, което не е задължително лошо. Някой от стаите залагат основно на влизане в роля и на жив театър, няма толкова много решаване на загадки или подреждане на пъзели, а по-скоро разчитат на изненада, импровизация, хумор. Други се опитват традиционно да доставят почти същото изживяване както във физическа стая, просто имате “аватар”, или човек на чиито гърди е закачено GoPro и реално вие управлявате вашия аватар с команди, казвате му къде да гледа, какво да пипа, какво да прави. Други стаи се опитват да се приближат до усещането за видеоигра, можете да управлявате онлайн инвентар, можете да управлявате камерите в стаята, имате на разположение и други инструменти онлайн, или трябва да работите генерално с Интернет. Нашите любими онлайн стаи са тези с много пъзели и загадки, които не са задължително обвързани с локация – и обикновено Game Master – а просто играчът си седи пред една маса, на която има неща, с които играете или отключвате, на всяко като му дойде времето. Тези стаи са и най-трудни, ако говорим за ниво на успеваемост и време, съответно и предизвикателството е най-голямо и победата е най- сладка. Това което ми харесва е, че има преживявания за всеки вкус, минусът е че чисто ценово, понякога излиза и доста соленичко. Защото при ценообразуването различните онлайн стаи не са адаптирали модела като международен, и ако играете, например, “американска” стая, било то и онлайн, цените може да достигнат и до 300 долара за 5 човека. Ако играете в “европейска” стая играта може да излезе между 10-20 евро на човек…

PC Mania: А има ли вече такива и пригодени “онлайн стаи” за българи?

Хера: Засега не ми е известно да има българска стая в онлайн пространството, но се надявам и това да се случи. Защото българските гейм дизайнери и стаи са на много високо ниво, и определено мисля, че точно това ще има голям потенциал. Ако пък си търсите къде да играете, препоръчвам да видите класацията на TERPECCA. Това е един проект, който беше стартиран от фенове и ентусиасти на жанра и в момента, и според мен, е най- адекватната и реалистична класация за ескейп стаи в света. Винаги идеята на този проект е била да се намерят най-добрите стаи като класацията се базира на мненията на стотици хора, които са добре запознати и имат опит в десетки и най-различни стаи. От миналата година вече има и отделна класация за онлайн ескейп стаи, и от България посланици на TERPECCA сме аз и Димитър Смилянов. Та ако си търсите интересна и добра стая, можете да видите как са гласували над 500 изключително опитни играча и да последвате тяхната препоръка.

PC Mania: Как се случва самото “номиниране” на стаи и кои са те?

Хера: Много ме радва, че и това Ви е интересно, а от България всяка година номинираме реални физически стаи, като най-доброто класиране сме имали през 2018 при Атлантида на Теорема, стая, която се класира на 17 място в света. Стаята Тайната на Криптос на Мист присъства в топ 50 и през 2019 и през 2020. БлуЛаб на Ендорфин и стаите на SawRoom и на 3Key също имат присъствие в последните 2 години… И с нетърпение очакваме новите приключения и от 3 key и от Теорема и от Инфинити Ескейп (както и тези за чието създаване и, може би, още не знаем), за да поиграем и защо не, и да ги номинираме и тях на свой ред 🙂

PC Mania: Сега, нека да не забравяме, че не всички от нашите читатели живеят в градове с ескейп стаи, както не може и да очакваме, че дори да имат свои ескейп стаи по местоживеене, те вече са ги посетили и са наясно какво точно се случва в тях. С една дума, сподели ни, дори сега на мен, който никога не е посещавал такава стая и съм пълен нууб, какво всъщност се случва “на терен” и колко вида “тайни мисии” може да включва подобно разиграване? Къде е “уловката” и има ли въобще “уловка”? 🙂

Хера: Уловка не мисля, че има. Да започнем от там, че “ескейп стая” е пространство (обикновено физическо), където вие бивате “заключени” за час (стандартът е 60 минути, но има стаи където играта е предвидена да продължи повече, играли сме в Гърция, където има стаи кото продължават и по 3 часа) и трябва да разрешите пъзели, загадки и мистерии, за да излезете. Понякога, и в зависимост от историята, Вие имате и допълнителна задача, да откриете кой е убиецът, или какво се е е случило преди време, или да помогнете на тайния агент с мисията му и т.н. Винаги преди да влезете в стая, ще Ви бъде проведен инструктаж – какво може и трябва да правите и какво не може, или не е желателно да правите (защото ще си загубите времето). В такава стая обикновено може да се играе от 2 до 6 човека (но има и за по-големи групи), моето лично мнение е, че за най- добро преживяване е добре отборът да е от 4 човека…

PC Mania: Имаме ли повече разновидност “жанрово” или елементите в повечето случаи се повтарят, но залагаме на “първото”? 🙂

Хера: Жанровете варират и можете да попаднете както във високо технологичният свят на Матрицата, така в митичният свят на крал Артур, или да кацнете точно по средата на банков обир, или пък в леговището на масов убиец. Понякога в стаите има и актьори, които играят определена роля, има “страшни” стаи, където някой ще ни гони, или ще Ви заплаши. Последните не са ми по вкуса и отбор Фюри е пословичен с това, че избягваме страшните стаи, но не можем да отречем че пазарът все повече налага този модел и той има все повече последователни и фенове, а съседна Гърция е меката на подобен род и “по-хорър”забавления…

Интервюто с Надежда “Хера” Данабашева и нашият разговор за ескейп стаи ще продължи отново и през следващата седмица!

Тук ние от PC Mania само можем да предполагаме, но явно в тези стаи има и “химия”!