R.U.S.E.

 SINCE 1998
  • Играй си играта, човече!
author image by PC Mania | Archive | 0 Comments | 18 сеп. 2010

Някои от вас вероятно ще погледнат към R.U.S.E. и ще си кажат – само това ни липсваше, хиляда и първата стратегия по Втората световна! Други пък едва ли ще я вземат на сериозно заради асоциациите с едноименния български град в Северна България…

И в двата случая обаче ще сгрешите, защото ще пропуснете едно наистина прилично заглавие. Откъдето и да погледнем нещата, R.U.S.E. успя да инжектира доза иновация в този позаспал тип игри по един изключително елегантен начин. Постижение, с което много малко WWII-стратегии могат въобще да се похвалят.

„Изкуството на пълководеца е изкуството да мамиш” –

убеден е китайският стратег и мислител Сун Дзъ. Идея, обгърната с две ръце и от френския разработчик Eugen Systems, който вероятно повечето от вас асоциират със заглавието Act of War. Именно тази древна максима отличава R.U.S.E. от всички останали игри на пазара.

С други думи – онези от вас, които обичат да блъфират и да мамят, ще се почувстват като у дома си. В R.U.S.E. големината на армията ви не е от първостепенно значение. По-важното е дали ще успеете да излъжете вашия противник и впоследствие, възползвайки се от неговата глупост или невнимание, буквално да го размажете! Но за това след мъничко…

Всяка битка в играта, независимо дали се развива в северна Африка или в сърцето на Германия, се разиграва (буквално) на

карта, разгърната на маса в тайна военна стая

Ако погледнете бойното поле от разстояние, ще видите, че войниците представляват малки пластмасови пулове, сякаш това е най-обикновена настолна игра. Приближите ли обаче, ще станете свидетели на неподозирани детайли – както на единиците, така и на терена – на които и най-модерните стратегии в реално време биха завидели. Ефектът, макар и създаден основно с идеята да улесни конзолните геймъри при управлението на техните армии, е доста приятен. Това обаче не означава, че и ние, PC геймърите, не можем да се възползваме от него, най-малкото за да добием по-ясна представа за ситуацията на картата и да преценим по-внимателно следващия си ход.

Между другото собствениците на PlayStation 3 вероятно ще останат доволни от факта, че R.U.S.E. може да се контролира и чрез новия контролер на Sony – т.нар. Move. Той изпълнява ролята на мишка – чрез него избирате единиците и им посочвате къде да ходят или кого да атакуват. Приближите ли го към екрана, ще зумнете към полесражението, а когато разположите пойнтера над някой противник, специалната топка на Move ще светне в червено.

Що се отнася до

бойните полета – те са просто огромни

Именно на тях можете да създавате всевъзможни бойни единици – разузнавателни машини, тежки танкове, самолети, прототипни разработки и какво ли още не, независимо с коя от шестте игрови фракции играете – СССР, Франция, Германия, САЩ, Великобритания или Италия.

Строенето на бази също не е пренебрегнато. Разполагате с една щаб квартира, откъдето може да издигате административни сгради, генериращи долари, да правите казарми за вашите пехотинци и т.н. Въобще – всичко, което ще ви бъде необходимо за натрупването на масивна армия.

Както вече стана дума обаче, не е важно количеството

От по-съществено значение е какви трикове сте скрили в ръкава си

Именно тук идва и „оригиналността” на R.U.S.E., загатната още в нейното заглавие. Играчите разполагат с т.нар. „русета” – карти с всевъзможни специални характеристики, които могат да използват по време на игра, за да скриват информация от врага, да го объркват, създавайки фалшиви сгради или единици, и не на последно място – да научават повече за неговите планове. Заглушете радио вълните и армията ви ще остане скрита за окото на врага. Изпратете примамки в определени части на бойното поле или използвайте контраразузнаване, за да накарате противника да си мисли, че вашите най-обикновени пехотинци всъщност са въоръжени до зъби танкове (или пък обратното). Всейте ужас в бойните редици на пехотинците и те ще се разбягат. Издигнете фалшиво летище и накарайте врага ви да си мисли, че готвите атака по въздух, след което го изненадайте в гръб с тежки танкове. Това са само малка част от русетата, които може да използвате по време на игра.

В един момент обаче просто ще ви писне да лъжете компютърно управляемите противници. За да се възползвате пълноценно от механиката на игра, разработена от Eugen Systems, ще трябва да си намерите приятелчета, с които да разцъквате R.U.S.E. в мултиплейър. Именно тук оригиналността на стратегията успява да блесне най-добре.

Това разбира се не означава, че няма и солова кампания. Напротив. Тя дори е доста дълга и сравнително качествено поднесена – с множество прилични междинни анимации и малко или много позната история. Просто едва ли ще успее да задържи вниманието ви кой знае колко време, предвид факта, че истинският кеф се крие в онлайн съревнованията с истински хора.

С други думи – очаквам ви на бойното поле! Кой знае с какво русе ще ви изненадам!

Автор: Петър Йорданов