BlizzCon 2011 – събитието, посветено на всички фенове на StarCraft, Diablo и World of WarCraft – приключи. На него не научихме точна дата за премиерата на третата част на екшън-ролевата игра, нито пък разбрахме какво всъщност представлява мистериозното MMO Titan. За сметка на това обаче…
Blizzard обяви четвъртия експанжън на WoW
Трябва да си призная, че когато прочетох заглавието му, в първите секунди си помислих, че това е някаква шега. Да, знам – панди има и в WarCraft III. Но не мислех, че компанията ще ги вкара и в своя ултра популярен MMO свят.
И все пак за всичко си има първи път – Mists of Pandaria е вече факт. Нов континент, нова неутрална раса и допълнителен клас – монахът. Това са само част екстрите, които ще открием в него. Ако все още не сте видели неговия трейлър, сега е момента да поправите тази грешка.
Blizzard планира и сериозни промени в самия геймплей. Една част от тях са свързани със системата с талантите. Кажете сбогом на старите „дървета“. В Mists of Pandaria играчите ще могат да избират таланти от отделни групи, до които получават достъп през 15 нива. Всяка група разполага с три таланта, обединени от някаква основна идея. Някои ще увеличават бързината на героя ви и ще го правят по-издръжлив. Други групи пък ще намаляват „цената“ за изпълнението на уменията.
Интересното в случая е, че ще може да избирате само по един талант от група. Това означава, че когато достигнете до 90 ниво на опит (новият таван на развитие), ще имате 6 активни таланта.
В случай че се чудите какви инстанции ще откриете в Mists of Pandaria, Blizzard демонстрира и три от общо деветте нови подземия, които ще бъдат достъпни първоначално. Първото, което ще трябва да преодолеете, ще се казва Temple of the Jade Serpent. В него ще се изправите срещу елементът Sha of Doubt. Втората инстанция пък се казва Stormstout Brewery. Това на практика е пивоварна, нападната от Verming и Hozu – две от не особено доброжелателните раси в Пандария.
Третата инстанция, която бе демонстрирана на BlizzCon пък, е Shado-pan Monastery. Тя е разположена в Kun-Lai Summit. В нея се обучават мистериозните Shado-pan кланове – подобни на нинджа пандарени, посветили живота си на защитата на Пандария. Те обаче са нападнати и вие трябва да им помогнете.
Две класически подземия пък – Scarlet Monastery и Scholomance – ще бъдат освежени по подобие на Deadmines и ще бъдат достъпни в Heroic режим на 90 ниво на опит. Манастирът ще бъде разделен на две крила.
В допълнение към всичко това ще имате достъп и до специален Challenge режим. При него трябва да преодолеете дадена инстанция за максимално кратък период от време, като наградите, които ще получите (освен медали), ще бъдат предимно козметични. Blizzard са помислили дори и за онези от вас, които не разполагат със съответния гиър, за да постигнат подобно нещо – при влизането в подземието екипировката ви ще бъде „нормализирана“ в съответствие с трудността на предизвикателството. Така всеки ще има равен шанс в желанието си да постави нов рекорд.
В рамките на BlizzCon бе показан и един от трите нови рейда в Mists of Pandaria – Mogu’Shan Palace. Той ще разполага с шест боса, ще се намира във Vale of Eternal Blossoms и ще ви запознае с тайните на империята Mogu
Blizzard не оповести точната дата за Diablo III, но все пак потвърди, че играта ще излезе и конзоли
“За момента все още няма да правим официален анонс, защото все още се опитваме да съберем хора – заяви Джош Москера, ръководител на конзолния тим. – Но това е посоката, в която вървим – да сглобим най-добрият конзолен екип, който е работил в Blizzard. Компанията е напълно сериозна за своето завръщане към конзолите!”
Москера не уточни нищо що се отнася до времевите рамки, но от изказването му стана ясно, че работата по конзолната версия на Diablo III или вече е започнала, или ще стартира съвсем скоро.
Майк Морхайм пък разкри подробности за колекционерското издание на играта. То ще се предлага в доста елегантна бяла кутия и ще включва книжката Art of Diablo, саундтрак, DVD и Blu-ray с Behind the Scenes кадри, ексклузивно ингейм съдържание (включително pet за WoW, козметични артефакти за Diablo III и Battle.net портрети за StarCraft II), черепа на Диабло и един доста добре изглеждащ 4-гигабайтов Diablo 3 Soulstone USB стик, на който ще бъдат инсталирани пълните версии на Diablo II и нейния експанжън.
Онези от вас пък, които играят редовно на WoW и нямат търпение да си купят Diablo III, ще останат изключително доволни от новата оферта на компанията. WoW Annual Pass ви обвързва с MMO-то за 12 месеца, но за сметка на това получавате безплатно копие на екшън-ролевата игра, когато излезе, специален маунт Tyrael’s Charger за WoW и гарантиран достъп до бета тестовете н а Mists of Pandaria. Готино, нали? Единствените условия са да сте над 18-годишна възраст, да разполагате с валидна кредитна карта и да сте регистрирали пълната версия на WoW преди 18 октомври тази година.
Не на последно място – Blizzard показа и нова анимация от Diablo III, в която племенницата на Декард Кейн има странни видения, свързани с демона Азмодан.
Същевременно стана ясно, че Blizzard DOTA ще разполага free-to-play опция
Тя ще бъде предназначена за играчите, които не притежават StarCraft II – все пак това е мод, който ще се появи заедно с Heart of the Swarm. Без съмнение онези от вас, които притежават Wings of Liberty и второто допълнение, ще са облагодетелствани по някакъв начин. Blizzard обаче все още не са решили как.
Компанията обяви също така, че игрите в Blizzard DOTA ще са по-кратки и по-напрегнати. Ще се впускаме в действието буквално в първите няколко секунди. Неегоистичната игра пък ще бъде поощрявана – това означава, че дори онези герои, изпълняващи поддържаща роля, ще бъдат възнаграждавани.
По време на BlizzCon 2011 научихме подробности и за Blizzard Arcade – това на практика е
онлайн магазин за модове за StarCraft II
Той ще бъде достъпен с премиерата на Heart of the Swarm и ще позволи на всички StarCraft модъри да споделят и евентуално – да продават своите творения.
Въобще – BlizzCon 2011 предложи за всеки по нещо. Едва ли някой би могъл да каже, че е останал разочарован. А що се отнася до Titan. Е, вероятно ще трябва да почакаме до догодина.
Автор: Петър Йорданов