Alan Wake’s American Nightmare

 SINCE 1998
  • Играй си играта, човече!

Животът на едноименния герой от двете игри на Remedy Entertainment наистина е тежък. Най-напред творческите му умения блокираха напълно, после се наложи да спасява отвлечената си половинка, озова се на злокобно място, където тъмните сили се опитаха да го впримчат в собствената си злокобна игра, а сега мъките му продължават с успоредно пътешествие из нощните пустинни пейзажи на Аризона. За щастие под “мъки” имаме предвид единствено страданията на самия писател, а не на геймърите, които го управляват, защото въпреки че не открива отново топлата вода, Alan Wake’s American Nightmare е едно солидно заглавие в духа на оригинала.

Който обаче не ви е нужен

Въпреки че се развива в същата вселена като Alan Wake и има същия главен герой, American Nightmare е независимо приключение, за изиграването на което не ви е необходим предварителен допир със силите на злото от американския Северозапад. Сегашната игра ни заварва в мотел в Аризона, където Алън и верния му приятел и спътник номер 1 в гейм историята Бари Уилър са се приютили. Причината за присъствието на Алън тук се нарича Mr. Scratch – злият двойник на писателя, чиито пъклен план е да отнеме съпругата му. По-нататък в историята се включват още няколко персонажа и като цяло сюжетът се развива в познатия ни стил, за което помага и повторната поява на ТВ шоуто Night Springs.

Действието непрекъснато смесва реалността с измъчените фантазии на Алън и сюрреалистичните епизоди се редуват един след друг. Интересно е, че American Nightmare наистина няма претенции да свърже събитията с оригинала или да хвърли мост към евентуалното пълнокръвно продължение, а просто да разшири вселената, умело създадена от мрачните умове на финландското студио Remedy.

Добре познат геймплей

Признавам си, че имах възможността да се насладя на Alan Wake при нейния дебют за XBOX360 през май 2010 г., но дори след толкова време нямах никакви проблеми с адаптацията към геймплея в American Nightmare. Познатите елементи от оригинала – ограничените муниции, снопът светлина, който омаломощава врага и ловкото измъкване изпод неговия удар – отново са намерили място в играта. Към това трябва да добавим няколко нови оръжия като картечен пистолет Uzi и т.нар. nail gun, които допълват арсенала на Алън. Всъщност на моменти оръжията в играта сякаш идват малко в повече, защото в оригинала определено имаше напрежение, когато останехте само с няколко куршума в пълнителя и трябваше да преценявате максимално изстрелите си. Не че American Nightmare е екшън прочит на сървайвъл хорър жанра, подобно на злополучния Resident Evil: Operation Raccoon City, но по-аркадната атмосфера определено се усеща.

More bang for your buck

В интерес на истината добри думи можем да кажем и за това какво се включва в American Nigthmare като пакет. От времето на RDR: Undead Nightmare дигитално заглавие не изглеждало толкова изпипано. Макар и познат, геймплеят е солиден, а графиката е доста добра за онлайн игра. Визуално American Nightmare изглежда практически идентично с Alan Wake, озвучението също е на ниво, а санудтракът е разширен с още две авторски парчета на познатата ни група Poets of the Fall плюс страхотното парче Club Foot на Kasabian. Към това трябва да се добави и режима “Fight Til Dawn”, който наподобява познатия ни Horde и сблъсква Уейк с вълни от врагове. Там се залага на стрелбата и екшъна, което е добра смяна на скоростта и позволява да поиграете за точки и рекорди. Ако сте критично настроени към оригинала, Alan Wake’s American Nightmare лесно може да бъде отхвърлена, защото е доста сходна с него. Ако обаче първата игра ви е харесала, уверено можем да препоръчаме и тази. До момента Remedy се справя отлично с развитието на приключението на Алън Уейк и само можем да се надяваме, че тази тенденция ще продължи и със следващата част.

Автор: Иво Цеков