От GOG не спират, а продължават серията от класически игри в света на Забравените кралства във вид на още един пакет с включени към а цели 8 игри от онзи период
В предишната статия с Вас си говорихме за трите ретро D&D игри от серията Eye of the Beholder, които се продават в пакет в сайта на GOG и вървят идеално под Windows 10. Макар писани и предвидени да се играят под DOS, на помощ на играча през 2020 г. от GOG са добавили работещ DOS BOX към игрите и те се стартират нормално дори за днешните (доста по-високи) стандарти. В същия момент, пичовете от GOG изобщо не желаят да спират, а продължават серията от класически игри в света на Забравените кралства (Forgotten Realms) във вид на още един (вече втори) пакет с включени към него вече не три, а цели 8 игри от онзи период (1988 – 1993). Тъй като не искаме статията да се обръща в пледоарии в защита на онези години, мястото ни е кът, затова започваме директно и ще посочим с няколко думи всяка една от включените игри в този пакет:
Pool of Radiance (1988)
С тази игра девелопърите и издателите от Westwood Associates & Strategic Simulations Inc. (SSI), както казахме и под надзора на TSR, Inc. – компанията майка на Dungeons & Dragons – всъщност и практически стартират съвместната си дейност. Ето защо, за игра от 1988 г., вероятно заглавието няма да ви говори нищо. По-паметливите от Вас обаче може би ще си спомнят за игра със същото име, но издадена през 2001 г. от компанията Ubisoft. Малко или много, двете игри почиват на една основа, ако изключим по-добрата графика на втората и – буквално – смешните човечета на първата…
Curse of the Azure Bonds (1989)
Историята от играта, започнала през 1988 , продължава и тук, а самите герои на играча (защото и тази игра е сингъл, макар ролева и с повече герои) вече са около 7-8 левел. Това за стандартите на D&D във вдигането на нивата, е доста висока топка, но графиката е просто отчайваща. Ето защо, при това доста хитро, създателите на играта, “връзват” компютърната симулация на екрана… с книжното ръководство в кутията с дискетите. Пример, героите влизат в храма и заговарят жрица. Тя им “разказва история” и им “дава куест”, а на екрана просто се изписва “Отвори ръководството към играта и прочети Параграф 22 и 23”. И толкоз. В самата игра нищо повече не се казва и не става ясно нищо, вкл. картинките са редки. Вероятно това е било и с цел да се купуват легални игри в кутия с книги, вместо просто да се изпиратстват дискетите на играта…
Hillsfar (1989)
Това всъщност НЕ Е ролева игра, а клонинг за конзола на Atari, който може да се играе и с геймпад освен с клавиатура. Едно човече обикаля наляво-надясно из едни лабиринти и сюжет (камо ли D&D битки) изобщо няма, а геройчето е само едно. Весела и забавна игра, която писва след 10 мин…
Secret of the Silver Blades (1990)
Тук вече играта е по-добър пример за т.н. Gold Box Engine или “енжинът” зад тези иначе прекрасни и по-скоро носталгични игри. Този “златна кутия енджин” е замислен от SSI и чудесно претворен в повече от 10 D&D игри, вкл. в игри в друга подобна серия за DragonLance (“Хрониките на Драконовото копие”), но невключена към този пакет. За “копието” ще стане дума вероятно в следващите ни статии.
Pools of Darkness (1991)
С тази игра “първата истинска компютърна трилогия за Forgotten Realms” приключва успешно, а на финала “от пуула” изскача (както си му е редът) един демон, който – ха, наистина! – иска да завладее кралствата, но героите му виждат сметката. Тук ролевата игра е на гръмки обороти (вече имаме доста звуци и картинки, вкл. опит за завладяващо видео в началото) и играта вече става за цъкане!
Gateway to the Savage Frontier (1991)
Но от SSI, Inc. и TSR не се спират и започват “нова трилогия” и отново на база на “златния енджин” от онези години. Добре дошли в “Дивите граници”, приключенията на героите са далеч на север всред варвари и диви орди, където от цивилизования Forgotten Realms вече няма и помен. С оглед на това, че “левелите” в играта отново започват високи, стандартните “коболди” и “орки” вече не са съвсем подходящи за биене…
Treasures of the Savage Frontier (1992)
С тази “втора част” от “втората трилогия за FR” играчите вече управляват доста силно парти от герои и всички вече се питат какво още може да се случи и докъде ще ни отведе пътят през Дивото…
Forgotten Realms Unlimited Adventures (1993)
Изненада! От SSI, Inc. изненадващо спират с игрите от Gold Box енджина и с “последната си игра” в тази серия, те практически не пускат ново приключение с герои, а вместо това на пазара излиза „игра-конструктор” чрез които всеки един може да СЪЗДАВА САМ свои D&D приключения на база същият този гейм енджин. Абе времената тогава са били далеч от Unity и Unreal енджините, но – за тогавашните стандарти в началото на 90-те – това е било добър начин един напълно страничен на компютърните среди човек да създаде своя игра, при това и да си я играе сам, тъй като самият “емулатор за игране” е бил включен в самия конструктор…
С тези игри пакет втори на Архива от фентъзи игри на GOG приключва. Ние с Вас вече навлизаме в средата на 90-те и може би най-добрите игри на SSI от онзи период. Но за тях ще научим вече в следващата ни статия…