Съоснователя на Apple Стив Возняк заяви по време на ИТ форум в Масачузетс, че хората са загубили битката срещу машините преди около 200 години. По думите му оборудването на класните стаи с компютри няма да направи децата по-умни, предаде TechNews.bg.
„Машините спечелиха преди 200 години“, казва Возняк. Смешно е да мислим, че във време, в което мнозина са очаровани от идеята да си говорят с часовниците си, човекът все още е решаващият фактор.
Наша собствена си е вината за това, че сега машините ни контролират, а не ние тях, смята Возняк.
„Направихме ги твърде важни. Стигнахме дотам, че сега ние самите сме домашния любимец“, каза той.
Съосновятелят на Apple е споменавал концепцията си за домашния любимец и по-рано. Той е убеден, че изкуственият интелект е сериозна заплаха за човешкото оцеляване.
„Много от нашите училища забавят развитието на учениците“, казва Возняк. „Поставаме компютри в училищата, но децата, които излизат оттам, не са способни да мислят по-добре“.
Компютрите, казва още Возняк, не могат да компенсират факта, че паралелките са твърде многобройни. Те не могат да компенсират това, че деца, които имат специални таланти, биват възпирани от системата. Компютрите не могат да направят децата по-креативни, категоричен е Стив Возняк.
Тези машини ще могат да се използват и в предвиденото изграждане на роботизирани летателни центрове в Космоса.
В бъдеще космически кораби ще се строят, презареждат и поправят в роботизирани депа, далеч от пределите на Земята, посочват представители на американската армия, цитирани от Space и агенция Фокус.
Агенцията за високотехнологични изследователски проекти в отбраната към Пентагона – DARPA разработва роботизирана ръка, която може да направи такива космически центрове възможни в относително близко бъдеще, казва Пам Мелрой, бивш астронавт на НАСА и заместник директор на Отдела за тактически технологии на DARPA.
“Погледнете големите морски пристанищни градове, за да се вдъхновите и си представете пристанище на 36 000 километра оттук”, казва тя.
На това разстояние сателитите обикалят Земята в геосинхронна орбита. Космическите апарати в геосинхронна орбита извършват една обиколка за същото време, за което Земята се завърта веднъж около оста си и по тази причина се “носят” над една и съща област от планетата.
По-подходящо е да се изгради транспортен център в геосинхронна орбита, отколкото в ниска орбита, която е разположена между 300 и 600 километра над земната повърхност, изтъква Мелрой.
Автор: PC Mania