Едва ли ще е пресилено да се каже, че в момента ултрабуците са такъв пазарен хит, какъвто бяха нетбук моделите преди три-четири години. На практика ултрабукът представлява мощен и стилен ултралек лаптоп, чиито екран е между 11 и 13 инча, дебелината на корпуса не надхвърля 22 мм, а теглото е по-малко от 1.5 кг. Поне такъв е зададеният от Intel ултрабук стандарт и повечето производители, опитващи се да навлязат в тази нова ниша, го спазват. Добавете към тези физически показатели и базови параметри като минимум i3 процесор, 4 GB RAM памет и в идеалния вариант SSD диск и получавате образеца за ултрабук модел. В някои отношения Lenovo IdeaPad U300 отговаря на него, но дали това е достатъчно, а да препоръчаме този модел с чиста съвест?
Първите впечатления от IdeaPad U300 са положителни. Ултрабукът наистина е много тънък – едва 15 мм., което го прави един от най-тънките на пазара. Toshiba все още държи първенството за най-лек модел (1.1 кг.), но с тегло от 1.32 кг. този модел на Lenovo е доста близо. Визуално дизайнът на IdeaPad U300 е различен от това, което сме свикнали да виждаме при повечето ултрабуци или конкурентния MacBook Air и наподобява на предшественика си IdeaPad U260. Целият корпус е от лъскав алуминий и изглежда подобаващо внушително и скъпо. Наистина шасито не се усеща толкова солидно като при Asus Zenbook например, но определено е по-добре от магнезиевата сплав на Acer S3. Евентуален недостатък са по-острите ръбове и ъгли, които корпусът има, особено когато го сравните с изгладения дизайн на MacBook Air.
Що се отнася до хардуерната конфигурация, базовият модел на ултрабука разполага с Intel i5 процесор, а ако предпочетете по-мощната версия, вече ще имате i7. Паметта е 4 GВ, а дискът е 128 GB SSD диск за базовия модел и 24GB SSD за по-мощния.
Опциите за свързване обаче са първата област, в която U300 прави погрешна крачка. На левия страничен панел имаме един USB 2.0 порт, докато на същото място отдясно се намери втори, но вече с USB 3.0 стандарт, както и един HDMI порт в добавка към 3.5-милиметров аудио извод. Дотук добре, но не пропускаме ли нещо? Вероятно вече сте забелязали, че липсва SD карточетец, което определено е неприятно. Разбира се, един USB флаш винаги може да спаси положението, но SD четец позволява да сваляте веднага данни от носители, ползвани във фотоапарати, камери, смартфони и др. По отношение на свързването Lenovo покрива основните изисквания, но е далеч от онова, което предлага Toshiba Satellite Z830 например.
Клавиатурата е добре подредена и въпреки че левият Shift клавиш е по-къс, отколкото сме свикнали да виждаме в предните модели на Lenovo, бутоните са стабилни, натискат се добре и изглеждат ефектно. Тъчпадът също е много удобен и представлява максимално изчистен правоъгълник без бутони. Единственото, с което клавиатурата на U300 не разполага е подсветка. Това не е задължителна функция, но определено е приятна и помага, когато трябва да работите в по-тъмна среда. Все пак U800 не е изключение в това отношение; нито Aspire, нито S3 Zenbook имат подсветка. Ако сте сред потребителите, които държат на тази характеристика, ще е по-добре да се насочите към модели като Z830, MacBook Air или Samsung Series 9 900X3A.
Екранът на IdeaPad U800 е относително стандартен 13.1-инчов дисплей с резолюция 1366х768. За съжаление моделът използва възможно най-слабата технология на панела – TN – поради което ъгълът на виждане е изключително малък. Казано с други думи, ако застанете в практически всяка една позиция извън идеалния център, почти няма да видите нищо от образа на екрана. Извън това цветовете са дълбоки, а контрастът е силен. Ако искате най-доброто по отношение на дисплея на вашия ултрабук, U800 няма да ви задоволи; Asus Zenbook предлага впечатляващата 1600х900, а Samsung Series 9 900X3A също изглежда страхотно. Въпреки това имайки предвид общото качество на екраните при този тип преносими компютри, IdeaPad U800 се котира над средното ниво. За съжаление това е по-скоро свидетелство за посредствения хардуер на ултрабуците, отколкото комплимент за настоящия модел. За щастие аудиото на U800 обаче е доста добро за ултрапортативен лаптоп.
Lenovo IdeaPad U800 представлява добро бюджетно предложение в случай, че сте решили да направите първите си стъпки в ултрабук пазара, но не сте склонни да платите или просто не разполагате с повече средства. При цена под 1600 лв. и въоръжен с i5 процесор IdeaPad U800 може да бъде ваш достоен спътник – стига да се примирите с липсата на SD четец, подсветка на клавиатурата и ужасно слабия зрителен ъгъл.
Автор: Филип Станиславов