Геймърските лаптопи са съвършено друга категория мобилни машини. Те нямат много общо дори и с ултрабуци от висок клас като Toshiba Z830. Гейм-лаптопите почти винаги тежат адски много, прекалено обемни са и трудно се намират добри на цена под 1700 лв.
Съвсем наскоро Medion успя да ни впечатли със своя Erazer X6813. Какво правим обаче в случай, че не разполагаме с толкова много пари и същевременно не можем да открием точно тези характеристики, които ни трябват, в една предварително конфигурирана система?
На помощ идва Wired2Fire. Наред с настолните си машини, компанията предлага и голямо разнообразие от гейм-лаптопи, които може да конфигурирате по ваше собствено усмотрение. Днес ще разгледаме Vector Elite – един гигантски 17-инчов геймърски лаптор с Full HD екран, четириядрен процесор Intel Core i7, 8 гигабайта оперативна памет, 160 гигабайта SSD, допълнен от 500-гигабайтов HDD. И още – Blu-ray оптично устройство, отлична свързаност и две впечатляващи видео карти AMD Radeon HD 6990M, работещи в CrossFire режим и споделящи си 2 гигабайта RAM. Всичко това е побрано в Clevo P170HM шаси, което вероятно няма да се понрави на феновете на Alienware, които свикнали на „по-бляскави“ машини. Тази е семпла, изчистена и елегантна.
Цялата машина тежи 3.97 кг. Не е твърде много, особено като имаме предвид всички екстри в нея. Както вече стана дума, Vector Elite изобилства от портове – вляво откриваме CATV жак, Gigabit Ethernet порт, два USB 3.0 порта, един USB 2.0 конектор, мини FireWire и SDXC четец на карти. В предната част се помещава IR приемник (подходящ за Windows дистанционни). В дясно пък е оптичното устройство (DVD или Blu-ray – зависи какво си изберете). Тук откриваме и четири 3.5-мм аудио жакове за аналогов или дигитален 7.1 звук. Има и втори USB 2.0 порт. Накрая – в задната част на машината има eSATA конектор, както и HDMI и DVI входове.
По отношение на безжичната свързаност, обичайните заподозрени Wi-Fi N и Bluetooth 3.0 са налице. Лаптопът разполага и с HD видео камера с 2 мегапиксела, както и с четец на пръсти (за онези от вас, които не помнят пароли).
17.3-инчовият екран пък поддържа разделителна способност от 1920 x 1080. Ъглите на видимост са добри, поне хоризонталните. От вертикалните има какво още да се иска. Контрастът също е забележителен. Накратко – ще виждате всичко, което авторите са искали, както във филмите, така и в игрите. Разбира се, екранът не може да се мери с геймърски монитори като BenQ XL2410T по отношение на време за реакция, но следите от „ghosting“ ефекта са минимални. Единствените ни оплаквания са свързани с неравната подсветка – в долната част и отляво „изтича“ светлина. По време на гейминг това не се забелязва, но при гледането на филм може да е досадно.
На фона на всички тези екстри, както и на огромните си размери, аудиото, което Vector Elite вади, не представлява нищо особено. Когато увеличите звука на макс, тоновете се изкривяват, пък и не е особено силно. Липсва треблъл и бас.
Що се отнася до тестовете, под PCMark 07 Vector Elite отбелязва 4320 точки (цялостна производителност на системата). За сравнение – AlienWare M14x докарва 3808. В категорията развлечение точките са 4322 за Vector Elite и 3315 за AlienWare M14x.
По-важното в случая е как машината се справя при гейминг. При средни детайли и резолюция 1280 x 720 под S.T.A.L.K.E.R: Call of Pripyat Vector Elite вади 127.8 к/с (AlienWare M14x постига 67.4). При високи детайли и резолюция 1280 x 720 под Crysis пък – 51.7 к/с (AlienWare M14x – 27.2). При максимални детайли на същата игра резултатите са 40.2 к/с за Vector Elite и 17.4 за AlienWare M14x. Доста добре, нали?
Батерията на целият този звяр е 8-клетъчна 5200mAh/76.96Whr. Въпреки това машината издържа 170 минути при интензивно ползване (AlienWare M14x достига 287 минути).
В заключение – Wired2Fire Vector Elite е мощен 17-инчов лаптоп, който може да се справи дори и с най-взискателните заглавия благодарение на двете видео карти Radeon HD 6990M. Техническите му характеристики са впечатляващи. Конкурентни производители обаче предлагат същият тип система за по-малко пари. Освен това за подобна сума бихте могли да се сдобиете с изключително мощен настолен компютър, който би ви бил в пъти по-полезен, особено ако не сте фенове на мобилния гейминг.
Автор: Петър Йорданов