Футболните мениджъри винаги са били болна тема. Те винаги са събирали огромни тълпи както от почитатели, така и от антифенове. Най-забавното нещо е, че едни окачествяват този тип игри като най-яките, а други – като най-гадните. Това само доказва тезата, че всичко във футбола е свързано с крайности. Както феновете на различните отбори се бият преди, след и по време на мачове, както футболните запалянковци винаги са се присмивали на тези, които не се интересуват от “коженото кълбо”, така и почитателите на футболните мениджъри не понасят хората, които се отнасят с насмешка към подобен тип игри. Разбира се, това е логично – никой не обича да се ебават с вкусовете му.
За всички хардкор фенове мениджърският феномен е само един Сhampionship Мanager – те не признават нито други игри от този тип, нито се опитват да търсят алтернативи. Всеки един такъв задълбал геймър би трябвало да вдигне натежалата си глава от монитора и да забележи, че освен СМ, скоро се появи нов футболен мениджър на ЕА. Според мен той е много по-як от творението на Sports Interactive, освен това и пичовете от фирмата-производител са направили един хитър маркетингов ход – сменили са името на серията от F.A. Premier League Manger на Total Club Manager. В това има доста здрав разум – осигурява на ЕА Sports една голяма свобода за изменения в стария стил на водене на отбора.
Като за начало
ще спомена, че в играта са включени всички английски, немски, испански, италиански, белгийски и много други лиги, дивизии и подлиги. В процеса на оформяне на мениджърския образ вече можете да избирате както държавата, от която сте, така и любимия ви футболист, любимия ви отбор, та дори и името на любимата си. Ще се зачудите за какво ли е нужна чак такава незначителна подробност. Но както се оказва, и това има значение – ако се скарате с приятелката си, личният ви морал спада, което се отразява негативно и върху духа на отбора. Този пример онагледява едно от нововъведенията в Total Club Manager – футболистите вече си имат лични взаимоотношения и в зависимост от тях мотивацията им расте или намалява. Те вече могат да се женят за приятелките си или пък да се сбиват по време на тренировки. Това е още една крачка напред към тоталния реализъм и прави новото творение на ЕА Sports още по-автентично.
Всички стари възможности за строене на допълнителни сгради, тренировки, управление на финансите на отбора, контролни срещи, тактически решения и т.н. са запазени, и дори доусъвършенствани. Вече ще можете да изграждате постройки около стадиона и да увеличавате капацитета им, ще можете да избирате какви реклами да има по трибуните и да привличате нови, по-надеждни (и естествено по даштни) спонсори.
Методът за управление на клуба
е познат на всички фенове на поредицата – седмицата си тече, а вие решавате кога да се намесите в клубните въпроси. Това става като влезете в менюто (тогава времето автоматично спира) и изберете желаната от вас опция. Голямо внимание ще трябва да отделяте за тренировки на футболистите си и разучаване на младежките селекции. Типовете тренировки в Total Club Manager са много – можете да работите върху дрибъла, паса, защитата, тактиката, издръжливостта и още много други показатели на вашите играчи. Както и в други футболни мениджъри, и тук ще получавате оферти от други клубове за закупуване на ваши играчи, естествено и вие ще можете да се интересувате от трансфери чужди футболисти. Ако пък не ви се занимава с някои от аспектите на контрола над отбора, можете да го оставите на вашия асистент-мениджър.
Естествено, колкото по-добър асистент си наемете, толкова по-точни решения ще взима той. Това правило важи и за целия персонал, който можете да наемате – като се почне от масажист(к)ите и се стигне до отговорника за спринтовите тренировки.
Когато дойде моментът да проверите как се справят вашите момчета, а именно сблъсъка с друг отбор, имате няколко варианта. Можете да видите директно крайния резултат от мача – това е препоръчителна алтернатива само срещу супер слаби отбори, защото в този случай не можете да влияете на играта. Другия вариант е да проследите събитията в Text mode, където всяка атака ще бъде преразказвана. В някои случаи дори можете да взимате решение – примерно футболистът X е пред наказателното поле и вие можете да изберете или shoot или pass – от което може да зависи дали ще има гол или не! Третата и най-любопитна възможност е да изгледате целия мач. Така пред вас ще се разтъпчат 22-ма играчи, изрисувани с
енджина на FIFA 2002
Освен това вие постоянно ще можете да давате напътствия! С познатите бутони A, S и D ще можете да задавате на вашите играчи дали да влизат грубо, дали да подават или да шутират и т.н. Всичко това е перфектно, но единственият недостатък на този тип онагледяване на срещите е, че той демонстрира само част от възможностите на енджина на FIFA 2002 и не изглежда толкова красиво, колкото сме свикнали. Но ЕA Sports едва ли биха могли да интегрират цялата Фифа в Total Club Manager. Все пак това е един добър вариант, който със сигурност ще допадне на геймърите.
Графично, новото творение на EA Sports изглежда доста по-различно от предшествениците си. Всичко е доста по-разчупено и по-мазно. Това е визия на нещо ново – на изцяло нов продукт. Менютата и стила на целия интерфейс са променени към по-добро и създават много добра атмосфера. Фоновите картинки не са просто снимки на играчи. Личи си, че те доста са пипани с Photoshop и изглеждат по-ефектно от преди. Въобще цялостното графично оформление на играта е много добро, а това е важно качество за един футболен мениджър – все пак ще се взирате в монитора много денонощия.
Другият важен компонент в този ред на мисли е музиката. Небрежни и неангажиращи, леки електронни парчета бичат по време на вашите треньорски напъни. А ако не си падате по техно, спокойно можете да смените MP3-ките, намиращи се в директория Mp3. Изпълнители на траковете в играта на ЕА са групи като Pink Bomb, Justin Scott Dixon, JpJ и Bluefish, които лично на мен не ми говорят нищо.
За финал мога само да спомена, че според мен Total Club Manager е по-добрата алтернатива пред СМ. Информативността, изобилието от статистики, показатели и играчи присъства и тук, но е гарнирано с много по-добра визия и по-качествен саунд. Не виждам причина Total Club Manager да не бъде определен като по-добрия мениджър… поне докато се появи Championship Manager 4. 🙂
Автор: Орлин Широв