Boiling Point: Road to Hell

 SINCE 1998
  • Играй си играта, човече!

Представете си игра, която представлява необикновена кръстоска между необятността и свободата на действие, която Morrowind предлага, и интензивността на престрелките, примесени с тропическата атмосфера, характерни за Far Cry. Това изникна в съзнанието ми в първите минути, прекарани с Boiling Point – съвременен шутър от първо лице с изключително силно застъпени ролеви елементи. Това е продукт, рожба на едно младо и все още неизвестно, но обещаващо украинско геймстудио. Тази игра обаче не би следвало по никакъв начин да се поставя в каквито и да било рамки, защото това би я ощетило със сигурност. Нейният замисъл е меко казано амбициозен и достоен за похвала.

Една гигантска карта
 
Веднъж щом стартирате Boiling Point, ще разберете, че всичко, което ще правите занапред, зависи единствено и само от вас самия. Предоставената свобода е просто поразяваща. Като за начало – в играта няма нива. Цялото действие протича на една гигантска карта с площ 25 на 25 км, по която може да странствате без допълнително зареждане, без каквито и да било ограничения. Boiling Point е толкова голяма, че дори с едно-единствено превъртане не ще успеете да посетите всяко кътче от нейния свят или да изпълните заложените в нея десетки мисии. Можете да решите дали да се впуснете в главния сюжет и да дирите щерка си или да се разхождате насам-натам и да изпълнявате поръчки за една от шестте основни фракции – правителството, мафията, индианците, партизаните, ЦРУ или бандитите. Естествено, работата ви за дадена група ще влошава отношенията ви с друга. Но пък е добре да знаете, че мафията и бандитите плащат най-добри пари за разлика от ЦРУ или индианците например. В крайна сметка решението към кого точно ще се присъедините, за да изкарате някой друг песос и да финансирате предприетото от вас издирване, ще зависи единствено от вас самите и няма да повлияе на цялостния сюжет. А и винаги има начин да подобрите развалените отношения с някого.

RPG шутър

Макар и на пръв поглед да прилича на обикновен 3D шутър, в Boiling Point присъстват изключително силни нелинейни елементи. Още в самото начало например ще видите, че може да изпълните повечето мисии по два или повече начина. Много често това ще зависи от репликите, които ще избирате в диалозите. Да речем – първата ви главна задача е да посетите редактора на вестника, в който работи дъщеря ви, и да научите нещо повече за нейното изчезване. Ако подемете разговора спокойно, впоследствие ще бъдете принудени да платите 3000 песос, за да изтръгнете думите от устата на този мазник. Но пък ако нахлуете вътре и изкрещите: “Къде е дъщеря ми, копеле такова!”, и продължите в същия дух, онзи почти ще се напикае от страх и ще си каже всичко, което знае, още на момента.

Главният герой, освен че трябва да спи от време на време, за да е в кондиция, притежава и няколко основни характеристики и умения, които подобрява с течение на времето – сила, физика, търговия, боравене с различни по вид оръжия и т.н. Наред с тях е снабден и с шепа други характеристики, които му влияят отрицателно, ако злоупотребява с определени субстанции. Например често, за да изтръгнете каквато и да било информация в кръчмата, ще трябва да вкарвате по една текила, водка, бира или каквото там ви се пие на момента. Последствията от това действие са две. Първо: екранът позеленява и се изкривява, а вие започвате да си залитате съвсем доволно а наляво, а надясно, дори при положение, че се набирате на стрелката за движение напред. И второ: малко по малко ставате алкохолик. Ако пък си биете прекалено често инжекции, за да лекувате части от тялото си, ще се пристрастявате към лекарствата и т.н. Всичко това обаче може да се излекува на бърза ръка срещу стотина песос при местния лекар.

GTA в Южна Америка?

За да бъдете максимално улеснени по време на странстването си из тази гигантска територия, имате възможност да си хванете такси например за съответната сума пари. По-добрият начин обаче е да съберете пари и да си купите някоя по-добра от тази на дъщеря ви кола. Ще трябва обаче да внимавате да не й свърши бензинът насред джунглите, които са пълни със змии, ягуари и опасни пчели, от които в повечето случаи ще трябва да бягате като луди. Нищо чудно някъде да спукате и гума. Затова е хубаво винаги да носите по една-две резервни в багажника, в който може да поместите и онова, което няма как да поберете в личния си инвентар. И още един съвет – не забравяйте да изключите двигателя, преди да излезете от колата си, защото иначе бензинът ще си отиде на вятъра.
В други ситуации, стига да успеете да научите съответното умение, ще може да подкарате и моторни лодки, защото плуването във водите на Южна Америка не е особено брилянтна идея при положение, че в тях обикновено търпеливо ви очакват рибни пасажи от хищни и умрели от глад пирани. За почитателите на по-екстремните средства за придвижване са предвидени хеликоптери или малки самолети (които могат обаче да бъдат свалени като едното нищо с някоя ракета), танкове и какво ли още не. 

Терминаторски арсенал

Няма да бъдете лишени и от всякакви по вид оръжия. Все пак в основата си Boiling Point представлява 3D шутър. От ножове, пистолети, SMG и пушки двуцевки, през карабини, снайпери и RPG-та, че дори и арбалети. Хубавото в случая е, че ще може да ъпгрейдвате почти всяко едно от пушкалата или собственоръчно (стига да сте развили съответното умение), или при местния търговец на оръжия. По този начин ще подобрявате неговия обхват, честотата на огън, размера на пълнителя, скоростта на презареждане и т.н. 

Животът на буболечките

За съжаление Boiling Point прелива от куп доста досадни проблеми, които направо си ми съсипаха живота. Поради големината на територията, на която се развива действието, играта насича като за световно. Препоръчителните системни изисквания са 2 гигабайта RAM и 256 мегабайтова карта с над 3 гигахерцов процесор. Чудничко. Към това трябва да прибавим купищата бъгове, най-любимите ми от които са:
– след обикновен подскок да се озовеш сред облаците;
– да се заклещиш пред мутрата на някое NPC, след като си решил да си побъбриш с него, и след това да няма отърване;
– на небето да се отпечата ликът на Сол Майърс от основното меню;
– да не можеш да спреш да тичаш…

Наред с това Boiling Point забива доволно често, което прави играта на нея в повечето случаи неприятна. Въпреки това всеки, който успее да запази компютъра си цял след тези, повярвайте ми, нечовешки дразнежи, ще се изправи пред един уникално разнообразен геймплей, графика над средното ниво (все пак не можем да очакваме качество от типа на Far Cry или Half-Life 2 при положение, че действието се развива на карта от не-знам-си там колко квадратни километра) и едно, за съжаление, уникално глуповато, проблемно и дори приглушено при диалозите озвучение, което обаче не е болка за умиране. Така че пригответе се да достигнете своята точка на кипене заедно със Сол и Boiling Point!

Автор: Владимир Тодоров