Макар и рядко да се замисляме за това докато снимаме забележителностите, които минават пред очите ни по време на поредната лятна екскурзия, фотографията и философията са дълбоко свързани. И трябва да признаем, че колкото и странно да звучат, философите понякога са прави. От тях идва например идеята, че като снимаме, ние всъщност символично овладяваме света, за да го запазим за себе си. А ако си говорим с думи прости, каква по-добра причина може да има за това от изкушаващото желание да се изфукаме пред приятелите си, като споделим с тях спомените за посетените/овладените места? Удоволствието от този момент наистина остава завинаги.
За да бъде ефектът пълен обаче, снимките освен красиви, трябва да са и елегантно поднесени. Овехтелите албуми с раздърпани от разглеждане страници вече остават в историята, а мястото им все по-често се заема от дигиталните фоторамки. Те са леки, красиви, могат да показват много снимки, а възможността да направиш слайдшоу от кадри с романтични залези на фона на подходяща музика ги прави небходимост за всеки ентусиаст фотограф.
Sapphire DPF 101 е добра възможност да накарате всички да завиждат за снимките ви. Фоторамката има 10,2-инчов TFT дисплей с разделителна способност 800 х 480 пиксела, а отношението на страните й е 16:9. Разбира се, това може да създаде проблем, ако имате по-стар модел фотоапарат, който снима в съотношение 4:3, защото снимките ще изглеждат „сплескани”. Корпусът е издържан в елегантен черен цвят, а бутоните за навигация са разположени на задната му част, където могат да бъдат достигани лесно и удобно. Всъщност едва ли ще имате много поводи да ги ползвате, защото рамката върви в комплект с дистанционно управление, което е много по-удобно.
Едно от най-големите предимства на DPF 101, което ще допадне дори на по-професионално ориентираните фотографи, е наличието на много възможности за разширение на паметта. Каквото и да си говорим, 128 мегабайта вградена памет са малко. Рамката обаче разполага с традиционния комбиниран SD/xD/MS/MMC слот, но по-важното е, че има и порт за CF карти. Това не се среща често при фоторамките, а дори и при лаптопите, тъй като заема прекалено много място. Както е известно обаче, повечето професионални фотоапарати работят именно със CF карти.
Като цяло за работата на DPF 101 могат да се кажат предимно добри неща. Изображението е рязко и добре фокусирано, няма забележими смущения дори при изобразяването на много детайлни снимки. Единственият по-видим проблем е в ъгъла за гледане. Докато хоризонтално можете да гледате снимката от почти всяка точка, то вертикално нещата не стоят по същия начин. Най-доброто решение е рамката да бъде разположена на височината на очите или поне да не е на много ниско или много високо.
Автор: Ивайло Йошков