3D монитор: ViewSonic V3D241wm

 SINCE 1998
  • Играй си играта, човече!

Едно е сигурно – 3D-то няма намерение да напусне нашето ежедневие. Това обаче не е нещо непременно лошо. Допълнителното измерение си има и своите предимства, напук на гаденето и главоболието, което предизвиква междувременно. В крайна сметка то успява да добави усещания, несравними за 2D-то.

Едно от основните неща, които пречат на хората да преминат към новата технология обаче, е цената на продуктите, предлагащи съответната съвместимост. 3D телевизорите са все още твърде скъпи, докато собствениците на PC трябва да се сдобият не само с 3D монитор, но и с 3D Vision на nVidia, който допълнително оскъпявя цялостното удоволствие. Разбира се, има и изключеня, но те не винаги предоставят пълноценно 3D изживяване.

Сега и AMD навлиза на пазара на 3D гейминга. Днес ще разгледаме един от първите продукти, който включва новата технология на компанията – V3D241wm на ViewSonic. Този Full HD 23.6-инчов монитор върви в комплект с чифт безжични очила с активен затвор и се предлага на цена от около 600 лева, което принципно го превръща в изгодна покупка. А така ли е наистина?

На пръв поглед V3D241wm прилича на най-обикновен и евтин TN монитор. Както неговата рамка, така и стойката му са изградени от черна пластмаса, която събира всякакви пръстови отпечатъци. Ярко синият светодиод, разположен над сребристия бутон за включване и изключване пък действа често доста разсейващо и за съжаление не може да бъде изключен или дори намален през OSD менюто на монитора.

За щастие сглобяването на монитора, за разлика от много други продукти от този тип, е детска игра. Няма да имате никакви проблеми. Въпреки евтиния си външен вид, изработката е качествена.

По отношение на свързаност също не можем да се оплачем – откриваме стандартните VGA, DVI и HDMI портове, макар че HDMI не е напълно 3D-съвместим. При това положение dual-link DVI е единственият вариант, ако искате да се възползвате от допълнителното трето измерение. По отношение на аудиото – 3.5мм вход и изход върви в комплект с HDMI, което означава, че разполагате с доволно богат избор, когато трябва да вържете външните си колонки и да заместите вградените. Освен това в пакета на монитора откриваме VGA, HDMI и 3.5мм кабели.

За да навигирате през OSD менюто на монитора, може да използвате четирите сребърни бутони, разположени от дясната страна на рамката. За щастие – те са напълно достатъчни. Самото OSDM меню е доста първично, макар и не особено атрактивно на пръв поглед. То обаче предлага достъп до най-разнообразни опции, включително възможност да включвате и изключвате динамичния контраст, да регулирате времето за реакция и т.н. Единственият по-съществен проблем е отсъствието на presets или предварително зададени стойности на настройките.

В 2D режим при разделителна способност 1 920 x 1 080, 23.6-инчовият дисплей се справя доста добре. Контрастът е приличен (динамичният е 20 000 000 : 1), a ъгълът на виждане – относително приличен. Поне по отношение на хоризонталата. При вертикалата определено има какво още да се иска.

Що се отнася до цветовете – те са наситени, макар и не особено адекватно пресъздадени. Не трябва обаче да забравяме, че това е продукт, предназначен за развлечение, а не за професионална употреба. В това отношение 120Hz степен на опреснение не само, че се облагодетелства от 3D-то, но и до голяма степен прави играта на динамични игри в пъти по-плавна, намалявайки ghosting ефекта.

Интегрираните към монитора 2W колонки са малко над средното ниво. Насочени са нагоре, а не надолу и басът, който вадят, е минимален. Но все пак го има.

Дотук добре. Когато обаче става въпрос за 3D възпроизвеждане, V3D241wm определено не се справя добре. На първо място – очилата. На пръв поглед са удобни, но в никакъв случай не са толкова ергономични, колкото тези с GeForce 3D Vision на nVidia.

Най-големият проблем в случая обаче не е хардуерът, а софтуерът. AMD не разполага със свой собствен 3D стандард. Това означава, че разработчиците трябва сами да измислят решение за гледане на 3D гейминг и филми. ViewSonic е избрала за партньори iZ3D, които предоставят драйвери за пасивни, активни, стереоскопични и анаглифни 3D изображения. Техният софтуер обаче не струва нищо. Изглежда аматьорски и е безкрайно труден за навигация. Освен това често не работи. Дори и при т.нар. съвместими заглавия може да получите чисто и просто черен екран.

Няма как да не отбележим, че онези заглавия, които успяхме да подкараме, нямаха кой знае какви проблеми. Може би най-големият проблем обаче е т.нар. ефект на преплитане (interlaced) при превключване в 3D режим. Ако V3D241wm изобразяваше пасивно 3D, това би било разбираемо. В случая обаче това е 120-херцова активна система. Логика няма. Да не говорим, че довежда до сериозно главоболие, най-малкото заради мъгливите изображения, които се появяват на екрана.

Да, мониторът е евтин. Поне в сравнение със своята конкуренция. Това обаче не оправдава неговото закупуване. Ако търсите 3D продукт, това определено не е правилният избор. Като 2D предоставя сравнително качествени изображения, но искате ли да навлезете в третото измерение, бягайте надалече – ще си спестите един наистина бъгав софтуер и голяма доза главоболие.

Автор: Петър Йорданов