Чипсети за Core 2 Duo

 SINCE 1998
  • Играй си играта, човече!
author image by PC Mania | Archive | 0 Comments | 05 ное. 2006

Новите процесори по принцип биха могли да работят и с досегашните чипсети, но при повечето по-стари дънни платки такава възможност липсва заради някои малки несъвместимости на електрическо ниво (типично за Intel дори два процесора да използват един и същ физически цокъл – LGA775 в случая – това далеч не значи че те са взаимозаменяеми). Затова Core 2 Duo се нуждае или от по-новите ревизии на дънните платки или от такива, които още отначало са разработвани за него. Intel съответно пуснаха и нова серия чипсети – х965. За разлика от досегашните чипсети, при които буквата идентифицираща различните модели бе отзад (i945G/P) при най-новата серия тя се премества отпред (G/P965). Втората козметична разлика спрямо досегашната практика на Intel се състои в това, че новата серия освен „конвенционалните” и „орязани” модели няма „върхов” представител. Това е така, тъй като надстройката на i955X беше пусната с името i975X преди време. Липсата на върхов модел не е фатална, защото и без това разликите при i915/925 и i945/955 бяха несъществени.

Intel P965

Базовият модел може да се използва с всички съвременни Intel процесори с LGA775 цокъл – Pentium 4/XE, Pentium D/XE, Celeron D и естествено Core 2 Duo. Поддържа се AGLT+ процесорна шина с честота 133MHz/533QPB (учетворяване на данните, обработени за един такт), 200MHz/800QPB и 266MHz/1066QPB.

P965 е първият чипсет за Intel процесори, който поддържа PC2-6400 (DDR-II/800) памет. Контролерът му е двуканален с пропускателен капацитет 12.8GB/s (2x 6.4GB/s) и въвежда поредната технология за „ускорение” на достъпа до паметта (Intel Fast Memory Access) – групиране на заявките за запис така, че да не се пречи на операциите за четене. Досега подобни технологии, които представляват нормалното еволюционно развитие на този функционален блок бяха запазена марка за „върховите” модели и имаха по-скоро маркетингово значение (повишението на производителността, което осигуряват рядко надхвърля 1-2%). Поддържат се до два слота на канал и модули до 2GB (т.е. максимум 8GB, колкото и при i975X – удвояване спрямо i945P). Както и предишните Intel чипсети фамилията x965 може да се използва с модули с различна големина, поставени в двата канала чрез т.н. „Flex Memory” подредба (т.е. 2х512МВ в канал А и 2х1GB в канал B). P965 има вграден температурен датчик (заедно със защита от прегряване, подобна на тази в процесорите) и освен това консумира с по няколко вата по-малко енергия от предшествениците си (i975X/i945P) благодарение на по-фината 90nm производствена технология (съответно възможностите му за overclock и пускане на по-големи тактови честоти нарастват).

Intel G965

G965 добавя към базовия модел вграден графичен ускорител GMA X3000. Графичното ядро се различава от традиционните по това, че използва унифицирани изчислителни блокове (за разлика от традиционните Pixel и Vertex Shader), каквито се очаква да се появят и във видеоускорителите от следващо поколение. Предимството на унифицираните блокове се състои в това, че те се натоварват максимално независимо от приложението (т.е. ако преобладават Pixel командите няма Vertex модули, които да стоят безучастно). Досега такива блокове не са използвани, тъй като заради сложността си те заемат повече площ и съответно оскъпяват крайния продукт. Осем такива блока работят с 667MHz тактова честота. Това е нечувано постижение за графично ядро вградено в чипсет. В случаите, когато няма проблеми с драйверите, производителността на X3000 е съизмерима с тази на най-бързите GF7300GT и Radeon X1300Pro. Х3000 поддържа изцяло хардуерно DirectX 9.0c (Pixel & Vertex Shader 3.0, T&L) и OpenGL 1.5.

От системната памет динамично се заемат до 384MB в зависимост от необходимостта. Поддържа се хардуерно подпомагане на MPEG2 и MPEG4 декомпресията, както и филтриране на изображението (Intel Clear Video). Х3000 е с един вграден 400MHz RAMDAC за VGA монитори и sDVO интерфейс за MEC/ADD2/+ платки, предоставящи DVI/HDTV-Out с поддръжка на HDMI и HDCP. MEC/ADD2 се поставят в PCIe x16 слота като от i945G насам се предлагат и модели с Video-In/TV тунер (освен sDVO интерфейса до платката достига и PCIe x1).

Intel Q965, Q963

За корпоративните клиенти са предвидени орязани варианти на G965. Q965 използва по-слабо GMA3000 графично ядро, което поддържа само Pixel Shader 2.0 и OpenGL 1.4 (Vertex Shader 3.0 и T&L операциите се обработват софтуерно). При GMA3000 също така липсват MPEG4 декомпресията, Clear Video и HDMI. Адресируемата от GMA3000 памет също е по-малка (256МВ). За сметка на това Q965 поддържа технологиите на Intel (AMT – Active Management) и IBM (ASF – Alerting Standart Format) за дистанционно (чрез Ethernet) диагностициране и обновяване.
При Q963 се поддържа памет само до DDR-II/667 (общо 10.6GB/s за двата канала) и липсват Intel AMT, PCIe x16 порта и вторият независим видео изход (т.е. VGA, DVI и HDTV-Out изходите остават с едно и също изображение). Официално Q965/963 поддържат процесори с най-много 2 нишки (т.е. двуядрени или P4 с HyperThreading), но не и тези с по 4 (т.е. двуядрените Pentium XE с HyperThreading или бъдещите четириядрени Core 2 Quadro).

Intel ICH8

Новият южен мост продължава да поддържа стандартните High-Definition Audio (до 7+1 канала, 192kHz/32bit), PCI шина (намалена до 4 слота), LPC, SMbus и SPI интерфейси. PCI Express линиите вече са 6 за всички ICH8 модификации като освен това се поддържа и изключване/включване по време на работа (hot-plug), когато се използват ExpressCard модули (наследниците на PCMCIA модулите при преносимите компютри). USB2.0 портовете са общо 10 (увеличение с два спрямо ICH7). Предимство спрямо конкурентните чипсети (nForce) е това, че EHCI (480Mbps) USB контролерите са два с по пет порта вместо един с 10, което позволява известно разпределение на натоварването (въпреки че малко хора използват повече от едно високопроизводително USB устройство едновременно – например видеокамера заедно с външен твърд диск). Допълнителен бонус е и възможността за изключване в BIOS на всеки един от USB портовете (което предотвратява възможността за използване на USB устройства с цел изнасяне на данни от корпоративните компютри или за заразяването на публичните).

Най-прогресивното нововъведение в ICH8 всъщност е премахването на последния останал UltraATA/100 порт – по този начин Intel се опитват да ускорят преминаването към SerialATA на оптичните устройства (DVD-ROM и записвачки). За съжаление такива все още почти не се предлагат и затова почти всички х965 дънни платки идват с допълнителен UATA чип. Мрежовият контролер в ICH8 освен 10/100Mbps режима вече поддържа и Gigabit Ethernet (1000Mbps), който обаче е съвместим само със собствените PHY модули на Intel (и това се отразява на цената). За 1000Mbps режима се използват изводите на шестия PCIе х1 порт, което го дезактивира.

Управлението на вентилаторите в компютъра също се поема от ICH8 като се поддържа минимално необходимата скорост (т.е. намалява се шумът) за ефективно охлаждане на компонентите – за целта се следят температурите на процесора, северният и южният мост и т.н.
Базовият ICH8 модел поддържа 4 SATA-II/300 порта без RAID масиви от дискове, AHCI и NCQ (оптимизиране на реда за изпълнение на командите). ICH8R добавя още два порта и тези функции, включително Matrix RAID (прилагането на различен тип RAID масиви към един и същ набор дискове) с поддръжка на нива 0, 1, 10 и 5. ICH8DO (Digital Office) добавя Intel AMT поддръжка, а ICH8DH (Digital Home) вместо това поддържа „Quick Resume” (подобно на AMD “Away mode”) – поведение, подобно на това на телевизорите и другите домашни развлекателни устройства. Натискането на “Power” бутона (независимо дали този на кутията или клавиатурата) моментално изпраща компютъра в състояние „визуално изключен” (черен екран, заглушен звук, не реагира на мишката и клавиатурата). На практика обаче компютърът продължава да си работи (т.е. записва файлове от интернет, и т.н.) и ще премине в някое от енергоспестяващите състояния по стандартната процедура (т.е. след определено време на неактивност). Повторното натискане на „Power” бутона има обратното действие.

Конкуренцията

След закупуването на ATI от AMD плановете за Xpress3200 Intel Edition изглежда няма да бъдат реализирани. Лицензът на VIA за AGLT+ шината изтича до 2007-ма и може би затова активността им напоследък се насочва към чипсетите за AMD процесори. Във високия клас конкурент на x965/i975 остават nForce 590/570 SLI на Nvidia. nF570SLI Intel Edition на практика по нищо не се различава от nForce4 SLI XE (освен в активирането на FirstPacket в по-новите версии на драйверите). В ниския клас конкурент е новата SiS671 серия на SiS. SiS671 поддържа процесорни шини само до 200MHz/800QPB. Всички SiS671 северни мостове се свързват чрез 1GB/s интерфейс (MuTIOL) с новия южен мост SiS968.

Автор: Стоян Спахиев