Смартфон: LG Optimus 3D P-920

 SINCE 1998
  • Играй си играта, човече!
author image by PC Mania | Archive | 0 Comments | 04 сеп. 2011

Беше време, когато телефоните представляваха обемисти апарати с шайба, в която спокойно може да заклещите пръста си и кабел, който не ви позволява да придвижите апарата на повече от една педя разстояние. Това време обаче е в миналото, а днес производителите се надпреварват да пускат на пазара нови и нови модели, кой от кой по-иновативни и високотехнологични. LG Optimus 3D P-920 безспорно попада и в двете категории, благодарение преди всичко на една-единствена думичка.

Или по-точно една буква и една цифра. Досетихте се, става въпрос за прословутото 3D, което е в устата на почти всяка по-сериозна технологична компания. Optimus P-920 се представя от своите създатели като първия в света напълно триизмерен телефон. На неговия 4.3-инчов капацитивен тъчскрийн екран с резолюция 480х800 действително се разкрива доста интересна триизмерна картина, но нека не избързваме.

LG Optimus 3D, както е по-известен той, поддържа операционната система Android Froyo 2.2 (с възможност за ъпгрейд към 2.3), което го прави отворен към хилядите предложения от Android Market. Апаратът е въоръжен с двуядрен процесор на 1 GHz ARM Cortex-A9 Power и има отделен графичен ускорител VR SGX450. Телефонът идва с вградена памет от 8 GB, която можете и със сигурност трябва да разширите до 32 GB благодарение на поддръжката на microSD карти.

Както може да се очаква предвид размерите на телефона, той не е особено лек. В долната част на  лицевата му страна има четири тъчскрийн бутона. По дължина на левия му корпус са разположени mini USB и HDMI портовете за връзка с компютър и други HD устройства. На същите места по десния страничен корпус има бутон за регулиране н звука и „вълшебно” копче за пускане на 3D ефектите и влизане в 3D менюто.

Отгоре на централния корпус са разположени стандартен изход за 3.5-милиметров жак, както и бутона за пускане, изключване и заключване на телефона. На гърба на апарата са поставени двете камери, осигуряващи триизмерните снимки. На лицевата страна е третата, която е за видео разговори.

Естествено, всичко в смартофна се върти около триизмерните ефекти. Последната ми по-сериозна среща с 3D технологиите беше преди време с Nintendo 3DS , когато не останах очарован. Истината е, че и тук няма да видите нещо, което да ви остави без дъх, но със сигурност в основата си триизмерните функции на апарата се представят задоволително. Разбира се, и сега 3D образите не са съвършени и много зависи от начина, по който държите телефона, но определено изглеждат екзотично и ефектно.
В специалното 3D пространство може да видите дузина клипове, някои от които и в 720р формат, които показват възможностите на новата технология. Освен това благодарение на 3D камерата може да правите триизмерни снимки, които трябва да признаем, изглеждат доста добре. Предвиден е и опростен редактор на снимките. 

Към LG Optimus 3D са включени и няколко 3D игри, най-забавна от които изглежда Asphalt 3D. По същество това е аркаден рейсър от типа на някогашните Need for Speed заглавия. Управлявате автомобила с натискате на двете части на екрана, за да го накарате за завие съответно на ляво и на дясно, а в долната част са разположени иконки за спирачката и за нитрото. Друго интересно заглавие е шутърът Nova. Когато посвикнете с управлението, което по принцип е читаво, макар и малко тромаво, играта става изненадващо забавна. След няколко часа, прекарани в триизмерни забавления вече става ясно защо компании и студия като Sony, Epic и id Software отделят сериозно внимание на игрите за мобилни платформи.

Тъй като освен игри, другото най-често използвана функция на смартфоните е сърфирането в интернет, задължително трябва да обърнем внимание на браузера. За щастие LG Optims 3D е напълно подкован в това отношение. Програмката за работа с мрежата поддържа Flash 10.1, а заедно с това имате и отделни приложения за всички стандартни интернет услуги като Gmail, Google Latitude, YouTube, Facebook, twitter и дори версия на YouTube в 3D. Споделянето на съдържание в социалните мрежи е бързо и удобно, като при след като веднъж синхронизирате Gmail и Facebook профилите си, може да следите всичко, ставащо в мрежите на телефона. Самият wi-fi поддържа 802.11 b/g/n стандартите.

Благодарение на медиа плейъра на телефона може да гледате видео (mpeg4, H.263, H.264, DivX, WMV, AVI и стандартния 3GP формат) и да слушате аудио (mp3, AAC, AAC+, WAV и MIDI) файлове.

LG Optimus 3D изглежда като обещаваща стъпка в необятната област на триизмерните технологии. На този етап 3D все още е глезотия, интересът на мнозина към която ще се изчерпи след няколко дни ползване. Нарушете за миг оптималната позиция на апарата и красотата на триизмерния образ ще изчезне веднага. Освен това неминуемо след известно време, прекарано в 3D среда очите ви започват да болят в резултат на напрежението. Ето защо е най-добре да се вслушате в предупредителните надписи, които се появяват всеки път, когато искате да стартирате някое 3D приложение и да правите малки паузи. Да не говорим, че работата с 3D буквално изяжда батерията на телефона.

Извън триизмерния ефектен трик апаратът притежава стандартните за високия клас смартфони функции. Ако наистина искате да блеснете в компания с 3D ефектите и сте готови да се разделите със солидна сума, тогава това може да бъде вашия телефон. В противен случай просто се огледайте в същата пазарна ниша и със сигурност ще откриете поне няколко модела, които предлагат сходни функции на по-достъпна цена.

Автор: Филип Станиславов