Този лаптоп е истински звяр. Мощен, стилен, многофункционален. Една луксозна високотехнологична играчка за геймъри – богата на характеристики във всяко едно отношение. А и няма как да е иначе – все пак трябва да бръкнем доста надълбоко в джобовете, ако искаме да я паркираме върху скута си.
Още в самото начало външният вид на машината прави силно впечатление. Основният й корпус е черен, с приятно лъскаво покритие, докато в рамката е вплетен елегантен червен цвят. Предвид техническите характеристики на лаптопа обаче (които може да разгледате подробно в карето под статията), Toshiba Qosmio X500-126 е и истински гигант в сравнение с повечето продукти от този тип, което малко или много поставя под въпрос думичката „мобилност”. Въпреки това в конкретните размери – 442.6 x 294.2 x 41.5 мм – получавате 4,6 килограмово геймърско куфарче, с което може да сте сигурни, че ще играете на любимите си игри с максимални детайли независимо къде се намирате.
Клавиатурата на лаптопа е полуматирана
и успява да привлече нежелани пръстови отпечатъци (както между другото и целият корпус), но нищо твърде съществено, което да не може да се отстрани с малка кърпичка под ръка. За сметка но това работата с нея е изключително удобна. Клавишите са големи, разстоянието между тях е напълно достатъчно, а на всичкото отгоре – са снабдени и с приятна сиво-бяла подсветка, което означава, че ще щракате безпроблемно дори и в непрогледен мрак.
В лявата част на клавиатурата откриваме копчето за стартиране на Qosmio, както и стандартните медийни тъчбутони за Toshiba (каквито например има и при Satellite P500), плюс един „Еко” бутон, предназначен за пестене на енергия. Те са достатъчно чувствителни на допир, така че не би трябвало да ви създават проблеми. Единственият изключително дразнещ елемент при тях е ужасният „Бип!” звук, който издават всеки път, когато ги докоснете – сякаш изваден от някой стар Правец 8C компютър. За щастие може да се изключи.
Тъчпадът от своя страна, който се включва и изключва с едно миниатюрно копче под интервала, е разположен леко вляво под клавиатурата. Работата с него е безпроблемна, тъй като регистрира всяко едно ваше движение с лекота. Нещо повече – той предлага и мултитъч функции. Така например, ако искате да приближите към някоя снимка или да зумнете към определен сайт, докоснете пада с палеца и показалеца си и ги раздалечете един от друг по диагонал – както при iPhone.
Онези от вас пък, които са маниаци на тема сигурност
ще останат доволни от факта, че лаптопът предлага и биометрични функции. С други думи, веднъж щом Qosmio регистрира пръстовия ви отпечатък (чрез малкото бутонче между двата клавиша на тъчпада), никой друг, освен вас, няма да може да работи на вашия лаптоп.
Каквото и да си говорим, Toshiba Qosmio X500-126 е мощен компютър. Той не само, че е има четириядрен процесор, но и за разлика от повечето геймърски лаптопи е снабден и с 8 гигабайта оперативна памет, която може да използвате в целия й потенциал благодарение на предварително инсталираната операционна система Windows 7 Home Premium 64-bit, зареждаща за около 45 сек.
По отношение на твърдия диск – оплаквания също не може да има. 1 терабайт днес би трябвало да ви свършат идеална работа. Още повече – и двата харда (2 x 500 GB) са защитени от технологията 3D Impact Sensor на Toshiba. В момента, в който лаптопът регистрира по-силни от обикновеното вибрации, тя „паркира” главата на харда, така че да няма излишни повреди.
Не е тайна, че лаптопът е предназначен основно за геймъри
Неговите мощни технически характеристики са допълнени от гигантски 18.4-инчов екран, с който ще може да сте сигурни, че няма да си извадите очите, за да видите какво се случва на екрана. Той предлага и доста по-добър ъгъл на виждане, поне в сравнение със Satellite P500.
За разлика от повечето лаптопи, Toshiba Qosmio X500-126 е екипиран и с доста добри вградени стерео колонки на Harman / Kardon – с ясен требъл и мощен бас (поне до колкото е възможно). Видео картата също не е за подценяване, макар и конкретният модел NVIDIA GeForce GTS 360M да не поддържа DirectX 11. При тестове под 3DMark05 лаптопът генерира 16539 точки или с 3602 повече от Acer Aspire 5740G, който ви демонстрирахме в началото на месец май.
Що се отнася до стандартния за Windows 7 бенчмарк, резултатите също са задоволителни:
Processor: Calculation per second – 7,1
Memory (RAM): Memory operations per second – 7,3
Graphics: Desktop performance for Windows Aero – 6,8
Gaming graphics – 3D business and gaming graphics performance – 6,8
Primary hard disk: Disk data transfer rate – 5,9
Как се справя с игри?
Тестовете ни показаха изключително добри резултати. На максимални детайли (без anti-aliasing AA) и под разделителна способност 1920 x 1080 Call of Duty: Modern Warfare регистрира 36 к/с (минимални), 142 (максимални) – с други думи 74 (средно). Нямаше как да не включим AA на 4. В такъв случай резултатите бяха съответно 24/89/45. Battlefield: Bad Company 2 пък (при high детайли. под DX10 и без AA) отбеляза 19/36/24, което означава, че ако искате напълно гладък геймплей, ще трябва да се лишите от някоя и друга опция, но нищо твърде фатално.
С други думи – лаптопът е истински звяр. Както по отношение на производителност, така и като технически характеристики. Друг е въпросът дали машината е по джоба на всеки.
Автор: Петър Йорданов