
Фотокамерите от стандарт Micro 4/3 се развиват постоянно. Стартовите модели вече не са толкова скъпи, напротив. Стига да искате, може да се сдобиете и с бюджетен продукт на разумна цена, който предлага завидно качество на изображението и удобен и компактен дизайн. Lumix G10 на Panasonic е точно такъв фотоапарат.
Той предлага сменяем обектив и използва датчик на изображения Live MOS, който има размери 17.3 х 13.0 мм и резолюция от 12.1 мегапиксела. Докато новият процесор Venus Engine HD II обработва направените с Lumix DMC-G10 снимки и видео файлове. Да – камерата може да записва видео с висока резолюция във формат motion JPEG без никакъв проблем. Освен това има и HDMI изход.
Размерът на Lumix G10, в сравнение с повечето продукти от този тип, е наистина компактен. Без обектив камерата е с пропорции 124 х 83.6 х 74 мм и тегло от 336 грама. Заедно с него, както и и с батерия и карта памет, общата тежест нараства на 558 гр. Дори и да използвате обектив тип 45-200 мм, теглото от 775 грама няма да ви затрудни твърде много при направата на снимки.
Какво още? Диапазонът на светлочувствителността на Lumix G10 е ISO 100 – ISO 6400. В сравнение с по-високия клас G2, този с е по-малък (1.04x) и с по-ниска резолюция електронен визьор. За съжаление не откриваме и AVCHD Lite видео режим и тъчскрийн функции, а LCD дисплеят е неподвижен.
Въпреки тези недостатъци, цена от 600 долара за подобен тип фотоапарат изглежда напълно оправдана. И все пак – ако се целите по-нависоко, може да обмислите закупуването на по-скъпия с около 200 долара G2, който е далеч по-функционален и богат на характеристики.
Автор: Петър Йорданов