
С разрастването на възможностите на мобилните телефони, книгите-игри започнаха все повече да се настаняват на тази платформа. Сваляш си няколко на смартфона и ето ти перфектното занимание за събота следобед в леглото или за пътуването в автобуса София-Варна (пък защо не и в метрото Люлин-Експо центъра). Няма разлистване, няма хвърляне на зарове, водене на дневници – всичко това се извършва автоматично. А за читателя остава да се наслади на историята и да прави своите избори. Или, както Delight Games казват в началото на всяка своя книга-игра , „ако използвате повече от един пръст, за да играете тази игра, значи „работите“ твърде усилено“.
Първите ми предложения за Вас, като истински патриот и родолюбец, ще са на българския представител на жанра в Google Play, нашият приятел – XSmind. Да, тези апликации са на роден български и благодарение на разработчика ще можете да се насладите на книги-игри на класици като Колин Уолъмбъри, Майкъл Майндкрайм и Тед Грей. Новите автори също имат какво да ви предложат, така че влизайте и сваляйте наред. На ваше разположение има -една дузина книги-игри – всичките безплатни. Ако жанра е непознат за вас, предлагам ви да започнете с фентъзито „Реката, от която никой не се завръща“ и ви чакам обратно в тази статия, като приключите.
Продължаваме с Delight games, защото имат високо качество и акцент на литературата, жанрово разнообразие, проста, универсална и достъпна за всички система и готина търговска политика. Предлагат завършено първо приключение от всяка своя поредица безплатно, а следващите части са платени, за тези, които харесат играта и искат да подкрепят създателите й. Ще ви препоръчам трите си любими серии от там:
- Wizard’s choice – Героично фентъзи, което същевременно прави за смях всяко клише в героичното фентъзи и ролевите игри. Скатан магьосник и безразсъден паладин обикалят из прокълнати замъци, спасяват пленени девойки и смазват тълпи от гоблини по най-комичния възможен начин. Същевременно обаче, играта е интересна и изборите са интересни, не са лигави, т.е. хуморът не измества приключението, а е втъкан в него. (вече и за iOS)
- Detective’s choice – Неглижиран частен детектив, закъсал за пари. Дългокраки кабаретни танцьорки, нуждаещи се от неговата помощ. Гангстери, цигански катуни, вуду, убийства, разследване, експлозии! Атмосферата, запленяващия сюжет, пълнокръвните персонажи и грабващият стил на автора ще ви накарат да потънете много дълбоко в този размазващо добре изграден „ноар“.
- Bionic bikini – Хей, хей, не е това, за което си мислите (или надявате)… Отново имаме детектив, но този път през 2058-ма година, секси секретарка с психически способности и най-култовия поддържащ персонаж, който съм срещал в книга-игра – вграденият ви холо-компютърен асистент HARV, който ще се гаври с несъвършенствата на вашата органична същност на всяка стъпка от приключението по възможно най-забавния начин. Инсталирахте ли я вече? Би трябвало!
Тук е редно да споменем и най-сериозните в този бизнес – Tin Man Games, които имат и iPhone версии. Те залагат основно на класиките от „Битки безброй“ (Fighting Fantasy), като обаче имат и все повече нови серии. Приложенията им са професионално изпипани, но почти всичко тяхно е платено (5-10 лева). Тук ми се струва, без да съм чел повечето им неща, че акцентът е предимно на играта, така че ако искате да гърбите чудовища по домовете им за злато, магически предмети и опит, това са вашите игри.
Безспорните господари в интерфейсно отношение са Sorcery! на Стийв Джаксън и Frankenstein на Дейв Морис, които поначало бяха на Inkle. Серията Магьосничества беше издадена през 90-те у нас и има култов статус, а Дейв Морис според мнозина е най-добрият западен автор на книги-игри. Вижте само и положените усилия за изпипването на апликациите – карти, инвентари, битки. Ако търсите къде да похарчите 7 лева, това е един много читав вариант. Тези книги-игри също са достъпни за iPhone.
За потребителите на iPhone мога да препоръчам да видят и нещата на Hosted Games, като по-сериозен разработчик, но за съжаление нямам лични впечатления от тях.
Мисля, че това ви стига за начало. Можете да се разровите и сами, има още доста предложения, но ако ви се играе на сигурно, започнете оттук и когато приключите – свиркайте за още 😉 А сега, желая ви приятно четене и тап-тапване!
Автор: Ал Торо