Памет: Crucial Ballistix Sport DDR3 8GB RAM

 SINCE 1998
  • Играй си играта, човече!

Защо да слагаме повече, когато можем да минем и с по-малко. Доскоро това бе девизът както на доста потребители, така и на някои производители що се отнася до RAM паметта. Общоприето бе, че 2 GB е стандартното количество, а 4 минаваше за истинска екстра. Тази максима обаче вече не е съвсем вярна, защото с появата на нови и по-мощни машини нарасна и техния глад за RAM. Това е нормално, тъй като в крайна сметка добавянето на един допълнителен стик все още е най-лесният начин за повишаване на производителността на една конфигурация.

Да реши проблема ви с нуждата от памет веднъж завинаги се е заела компанията Crucial, която ви предлага своята нова памет тип Ballistix 8 GB PC3-12800. 8-гигабайтовият комплект се състои от два стика от по 4 GB, работещи на стандартна честота 1600 MHz. Серията Ballistix традиционно е известна с доброто си представяне, което се допълва от съвсем приемлива цена, която за 8-гигабайтовата версия е около 150 лв.

Паметта пристига в жълтеникава опаковка, която е доста устойчива на натиск, за да бъде предпазено съдържанието й. За разлика от повечето продукти, на нея липсва по-подробна информация за това какво точно купувате, но това не бива да ви притеснява. Друг любопитен факт е, че пакетът изглежда сякаш е предназначен за три стика, при все, че вътре се намират само два. Вероятно това е в резултат на някаква политика на икономия от страна на компанията, която е поръчала кутийки с три слота, въпреки че част от тях ще се предлагат и в други конфигурации. Каквато и да е причината, наистина няма значение.

На външен вид плочките изглеждат съвсем нормално без каквито и да било отличителни черти по отношение на дизайна. Тъй като това е PC3-12800 кит, нормалната му честота е 1600 MHz DDR. Предвид, че сме виждали памети с показател от порядъка на 2133 MHz DDR3, това по никакъв начин не може да бъде екстремен комплект. Това, че моделът не е толкова хардкор си личи и от таймингите, които са съответно 10-10-10-28-1Т@1.5v.

Според AIDA64 Read/Write скоростите на паметта са съответно 18,033 MB/s и 17, 956 MB/s. Скоростта на копиране възлиза на 20,669 MB/s, а латенстността – на 49.5ns. Тези показатели горе-долу изглеждат точно по начина, който бихте окачвали от 1600 MHz DDR3 памет. Качвайки волтажа с малко, по-скоро от любопитство, отколкото в търсене на реален резултат, успяваме да повишим честотата от 1600 MHz на 1720 MHz. Нормално това не би се налагала, тъй като повечето подобни китове имат 1.65 волта стандартен волтаж, но Ballistix е с едва 1.5 волта. Нека проверим как изглеждат показателите след това малко клокване: AIDA64 сочи, че Read/Write скоростите вече са съответно 19,599 MB/s и 18, 857 MB/s. Скоростта на копиране възлиза на 23,014 MB/s, а латенстността – на 46ns. Очевидно е, че като цяло допълнителният волтаж успява да покачи с малко стойностите. В сравнение с това, което може да изцедите от други китове, новите показатели може и да не са много, но това е преди всичко защото те просто имат по-високи начални характеристики.

Представянето на Ballistix 12800 се оказа на доста прилично ниво, съвместимо дори с показателите на модели, разположени по-нагоре в „йерархията”. Самата памет е малко по-малка по размер в сравнение с повечето модели от серията Ballistix, в резултат на което тя не се нагрява толкова много.

Заключението, което се налага е, че компанията Crucial е използвала целия си опит – както от по-скъпата Ballistix серията, така и от бюджетните си предложения – за да създаде интересна комбинация, която се оказва печеливша, тъй като съчетава добро качество с достъпна цена. Това, което прави впечатление е, че при тестовете почти не се усеща разлика между този вариант и по-скъпите модели. Едно от нещата, които компанията би могла да подобри е да намали тайминга на паметта, тъй като 10-10-10-28 е доста високо. Ако сте склонни да се разделите с повече пари, може да посегнете към Crucial Ballistix 1600, но цената просто е по-висока. На дъна, които поддържат AMD Phenom процесори, Ballistix 12800 може да се постави така, че всяко ядро да използва по един стик. Най-важното предимство на комплекта обаче си остава неговото съотношение цена-качество, което за мнозина купувачи е и най-важната характеристика на всеки един продукт. Особено ако искате да се сдобиете с 8 GB RAM наведнъж.

Автор: Филип Станиславов