
С пускането на нов сокет за Llano процесорите на AMD не закъсняха и дъната, които да поддържат чипове. Чиповете са бързи, относително евтини, добре охладени и с минимална консумация на енергия. С други думи, това звучи като перфектна основа на т.нар home theatre PCs или компютри, предназначени преди всичко за домашна мултимедия. Но ако си мислите, че заедно с тези „перфектни” HTPC процесори ще се появят и HTPC-ориентирани дъна, тук вече се лъжете. А-серията процесори на AMD е на пазара вече близо четири месеца и въпреки това mini-TX дъната, които ги поддържат се броят на пръстите на едната ръка.
Точно тук идва и ролята на A75-ITX WiFi на Zotac – mini-TX дъно, което сякаш казва „HTPC” в момента, в който го погледнете. От размерите му до вградения WiFi капацитет то изглежда като нещо, създадено да прави компания на вашия телевизор в една голяма обща конфигурация.
Zotac предлага A75-ITX WiFi в относително малка черна гланцирана кутия, на чиято предна страна стои снимка на дъното и списък с основната информация за него. На гърба има кратко описание, а всичките му характеристики са подробно изброени на страничните панели на кутията. Що се отнася до съдържанието на пакета, то е повече или по-малко стандартно за цената. Вътре откриваме книжка с инструкции, инсталационна брошура, диск с драйверите, SATA кабели и DVI-VGA преходник. Пак там е и разглобяемата антена за WiFi излъчването.
A75-ITX WiFi е mini-TX дъно и на практика това означава, че компонентите му са малко претъпкани. За щастие дизайнерите на Zotac са избрали оптимално подреждане на елементите, което оставя място за манипулация по жиците, дори след като видео картата и вентилатора за процесора вече са инсталирани. На дъното намират място шест USB порта от новия 3.0 стандарт, пълен аудио панел, портове за два монитора, два етернет изхода и дори ps/2 порт.
Когато всичко е инсталирано, наистина става ясно колко малко е дъното.
Очевидно е, че то е предназначено за по-компактно HMPС и нисковолтово охлаждане. Въпреки това в него има почти всичко, от което може да се нуждаете. За целите на теста обаче дъното е включено в доста по-мощна конфигурация, която включва процесор AMD APU A6-3650, 4 GB DDR2-1333 Kingston RАМ, захранване OCZ ModXStreme 700W и Windows 7 Ultimate.
Показателите на A75-ITX в PCMark 7 и 3DMark 11 са 1901 пункта и Р750, което не е толкова зле, предвид, че специално 3DMark 11 e в повече за APU. Unigine 2.5 пък е доста интензивна DirectX 11 бенчмарк програма, която тества геймърски системи. Ниският резултат при нея е съвсем очакван за дъно от този клас, но самият факт, че то успя да мине със средно 8.1 fps е доста впечатляващ, предвид колко трудно е да се подкара тази програма. При по-стари игри и с изключен DX 11, системата се представя по-приемливо.
При HTPC-ориентираните дъна качеството на аудиото на вградената звукова карта е много важно. Сравнителният анализ на дузина песни от различни жанрове, слушани през вградената звукова карта на дъното и през Asus Xonar DS карта показва очевидни разлики. Качеството на звука през дъното е такова, каквото може да се очаква при вградена карта. Ниските тонове са доста незабележими, а високите не са достатъчно силни. Звукът е кух и слаб, особено в сравнение със самостоятелна звукова карта. Разбира се, тези разлики по същество не пречат и по-голямата част от потребителите вероятно не биха ги забелязали. Лошото е, че няма как да се добави карта на самото дъно, така че ако имате нужда от по-добро аудио качество, ще ви трябва външна карта.
Вграденият WiFi е доста удобна и полезна функция, особено ако сте се ориентирали към система за домашно кино, тъй като колкото по-малко кабели има наоколо толкова по-добре е това. При тестът компютърът с DA75-ITX е поставен в другия край на къщата на разстояние около 40 метра от рутера и при наличието на няколко стени. Компютърът оценява стабилността на връзката на 3 от 5 пункта и без спад в скоростта при 15 Mbps връзка. При стриймването на клипове няма спад в качеството спрямо жична връзка и като цяло WiFi капацитетът на дъното се справя добре със задачите.
Друг доста удобен начин на свързване е наличието на Bluetooth връзка, като най-голяма полза от нея може да имате, ако включите клавиатура или мишка без нуждата от отделен рисийвър.
Оувърклок специалистите ще останат разочаровани, защото A75-ITX не предлага такава възможност. Безспорно щеше да бъде добре да има дори минимална възможност за надхвърляне на фабричната скорост на процесора, но това не е така. За щастие съществуват поне някакви опции що се отнася до RAM. Скоростта може да се променя на големи интервали (1066, 1333, 1600 и т.н.), а таймингът също подлежи на корекция. Липсата на оувърклок на дъното може да се очаква предвид, че то е доста малко и от него не се очаква висока производителност.
Като цяло Zotac A75-ITX WiFi е едно доста симпатично малко дъно. Вграденият WiFi и Bluetooth му дават важно предимство, а наличието на USB 3.0, SATA 6 Gb/s и FM1 сокет показват, че не е задължително да се откажете от важни характеристики, за да направите привлекателно HTPC дъно. На цена от около 200 лв. Zotac A75-ITX WiFi е по-скъпо от повечето от конкурентите си, но ако търсите пакет тип „всичко-в-едно”, със сигурност ще останете доволни.
Автор: Филип Станиславов