Дънна платка: MSI P67A-GD65

 SINCE 1998
  • Играй си играта, човече!

Моделът P67A-GD65 е едно от първите предложения, които компанията MSI дава за Intel P67. Предната GD65 серия беше отлична придобивка за онези, които знаеха как да се възползват от нея, а новото P67 дъно следва същите стъпки и се отличава със стил, разнообразие от функции и  производителност, които го нареждат сред по-добрите пазарни варианти.

Тайванската компания нееднократно е показвала, че има напредничав поглед що се отнася до хардуерните продукти и най-вече тези за геймъри и РС ентусиасти. С P67A-GD65 това впечатление отново се затвърждава. Дъното е създадено специално за чипсета  Intel P67, който позволява поддръжката на дъното на процесорите Intel LGA1155 Core i3, i5 и i7, слагането на DDR3 памет на 1333 MHz, както и включването на две видео карти чрез nVidia SLI или ATI CrossFire X.

Кутията на продукта е семпла и изобразява самото дъно, както и неговите най-важни характеристики. Сред аксесоарите, които са включени към продукта са SATA кабели, конектор за nVidia SLI, заден панел за USB 3.0 портове, кабели за проверка на волтажа и стандартните дискове и упътвания.

Дизайнът на P67A е доста изчистен и при все, че дъното е с доста функции, елементите му са разположени компактно и между тях остава достатъчно място. Компанията е свършила много добра работа специално по отношение на CPU сокета, който разполага с доста празно пространство и дава възможност за използването на големи охладители. Изборът на MSI е чипсетът и процесора да се охлаждат пасивно. 

Дизайнът на дъното е приятна изненада, особено като се има предвид, че както Intel P67, така и Intel LGA1155 са съвсем нови технологии. Очевидно е, че хората в MSI са се постарали и са вложили доста изследователска дейност, за да превърнат продукта си в конкурентоспособен.
P67A включва общо 7 порта: два PCI-Express x16 слота, три PCI-Express x1 слота и 2 PCI слота. Слотовете за RAM паметта са разположени точно под сокета. Intel P67 чипсетът пък се намира непосредствено под двата PCI-Express x16 слота. Вградените SATA портове също са там, като черните портове са SATA II 3Gb/s, а белите – SATA III 6Gb/s.

BIOS-ът на P67A е различен от това, което обикновено виждаме при MSI. Тук той е ъпдейтнат, за да поддържа работа с мишка и клавиатура, така че на досадното управление със стрелките, Enter и Esc вече се слага край. Когато го стартирате, ще видите 5 бутона, водещи към пет различни менюта – Green Power, Utility, OC, Game и Settings. Стандартната BIOS версия, която върви с дъното е 1.6В1.

Новият BIOS е едновременно и предимство, и недостатък. От една страна работата с мишка е добре дошла и визията е красива, но интерфейсът е тромав, а MSI просто са променили доста неща в сравнение с традиционния изглед. Asus например не пипнаха почти нищо по техния нов  BIOS и това реално го направи по-достъпен. Все пак това не може да бъде сериозен минус, тъй като вероятността да прекарвате много време в BIOS-а на Р67А е малка.

Оувърклок ентусиастите ще имат повод за радост само, ако разполагат с процесор от K серията. Със Sandy Bridge 2600K P67A достига до 4.4 GHz, а при  2500K – до 4.3 GHz. За сметка на това оувърклокването на Р67А е една от най-лесните задачи на света. Просто натиснете бутона OC Genie II и веднага получавате 4 GHz + Sandy Bridge система, дори без да сте погледнали BIOS  екрана.

Няма съмнение, че MSI P67A е много добър избор за дъно, особено ако вече сте решили, че е време за ъпгрейд. Компанията е демонстрирала някои добри дизайнерски решения, а пазарната цена прави дъното достъпно за по-широк кръг потребители.

Автор: Филип Станиславов