Графична карта – Sapphire Dual-X R9 285 OC

 SINCE 1998
  • Играй си играта, човече!
author image by PC Mania | Archive | 0 Comments | 02 ное. 2014

Колкото и да ни се иска не винаги успяваме да бъдем в крак с развитието на техниката, особено когато става дума за графичните карти. Високият клас на тези устройства предлага невеорятни преживявания по време на любимите ни игри, но често цената им е такава, че дори това не може да ни изкуши. За щастие отдавна прозиводителите на графични карти се сетиха, че не е лоша политика да съживяват отмиращите вече топ модели като нова серия от среден клас.

Така преди време от AMD официално обявиха края на жизнения цикъл на една любима на много потребители карта – R9 280. Това обаче доведе до създаването на R9 285 – сходна по производителност, но по-енергоспестовна и с по-добро охлаждане. Може би най-важната разлика е в 256 битовата GDDR5 памет, която е с капацитет 2 Gb. Честотата на процесора е 918 MHz, а на паметта – 1375 MHz.

Ние тестваме фабрично овърклокнатата версия на картата. Честотата на процесора е качена на 965 MHz, а на паметта – на 1400 MHz. Най-впечатляващата част от нея е Dual-X охлаждането. То не би спечелило състезание за красота, но е едно от най-тихите на пазара.

Традиционно за Sapphire картатата идва в атрактивна опаковка с рисунка на робот на предна страна. В него лесно могат да се забележат логото на AMD и един вентилатор, подобен на тези, използвани в охлаждането на картата. Цялата кутия е издържана в лилав цвят, подобен на този, в който са оцветени някои елементи от капака на самата карта. С големи букви са отбелязани най-важните характеристики – капацитет на паметта, овърклок, тип на охлаждането и HDMI. На задната страна сповече текст са описани още подробности за картата.

Под красивата външна кутия ще откриете надеждна картонена кутия. Нейното съдържание едва ли ще ви изненада – освен самата карта няма почти нищо забележително, само инсталационен диск, упътване, рекламна брошура, адаптор за дисплей порта и захранващ кабел. В комплекта този път не присъства HDMI кабела, който от Sapphire слагат в кутиите на все повече модели карти.

Размерите на картата са 26,5 х 12 см. Това я прави доста по-компактна от други карти, които сме тествали напоследък и би трябвало да не създава проблеми, без значение каква кутия използвате. Устройството е издържано в обичайния черен цвят, този път с лилави акценти, а дизайнът е агресивен и много ъгли и ръбове. За инсталация на картата ще са ви нужни два слота на гърба на кутията. Така ще получите 2 DVI порта, HDMI порт и Display Port. Всичките портове могат да бъдат ползвани едновременно, така че спокойно можете да играете със система от три монитора. Картата разполага и с HDMI звук. Устройството е съвместимо с HDMI 1.4a, което включва HD аудио и Blu-ray 3D поддръжка.

Под забележителните вентилатори е разположено впечатляващо на вид охлаждане. То е съставено от един голям елемент с множество пластини, а през тях минават 4 топлоотвеждащи тръби.

Трябва да се отбележи, че за подобен род карта, Sapphire Dual-X R9 285 OC не е от най-енергоспестовните. В режим на изчакване тя харчи 12W, а при работа с няколко монитора – 37 W. Максималната консумация на картата е 250W, а средната консумация – 189W. С изключение на консумацията при изчакване, която е много намалена спрямо предшественика R9 280, останалите показатели дават много малка разлика. Има какво да се желае и от шума на вентилаторите. В режим на изчакване всичко е наред и картата дава едва 28 dbA шум. При игра обаче шумът се повишава до 38 dbA, което е далеч от най-безшумните карти. Все пак, ако приемем, че нямате навик да навирате главата си в кутията на компютъра, докато играете… най-вероятно този шум изобщо няма да ви направи впечатление.

Температурните показатели на графичната карта винаги са от значение, но в случая от тях не можем да научим кой знае каква впечатляваща информация. Без натоварване картата работи на 41 градуса, докато натоварена достига 72. Овърклокването повишава температурата едва с един градус, което е съвсем в безопасните граници.

Все пак да не забравяме, че хората, които най-много се интересуват от характеристиките на графичните карти са геймърите. Трябва да ги зарадваме, че при повечето игри R9 285 се справя съвсем съизмеримо с всички сродни модели. Ще посочим и няколко примера. При игра Battlefield 4 с резолюция 1600 х 900 картата демонстрира съвсем приемливите 59,7 Fps. При по-високата HD резолюция кадрите в секунда спадат до 46,7, а при 2560 х 1600 – до 28. Diablo 3 даде още по забележителни стойности – съответно 188,4; 163,9 и 111,1 кадъра в секунда. Друга класика – Tomb Raider задъхва картата малко повече – 51,6; 37,9 и 20,3 кадъра в секунда. Отново дори при най-високата резолюция не трябва да очаквате съществени проблеми с графиката. Последният игрови тест направихме с Wolfenstein: The new order. При най-ниската резолюция картата работеше с 84,5 кадъра в секунда, докато при HD тази стойност спадна на 65,9, а при 2560 х 1600 – на 38,6. Макар тези резултати да са далеч от днешните топ модели, те осигуряват перфектна игра за бюджетно настроените геймъри.

Sapphire Dual-X R9 285 OC е наследник на една истинска класика в графиката. Спомените за предшественика в комбинация със стабилните резултати показани от новата карта по време на тестовете, няма как да не я направят едно от най-предпочитаните бюджетни решения.

 

Автор: Ивайло Йошков