Иди на:  
търсене   регистрация   чат   помощ   правила   влизане в сайта
Автор Съобщение

Аватар
Заглавие: Тема за "български работи"
Публикувано на: 03 Май 2020 15:38

Тласъкът за тази тема ми дойде след поредният пост, в който ми се налагаше за немай-си-кой път да вадя пластелин на някой в този форум (в случая Samoth) и да обяснявам като на детенце защо това, което прави, как действа, мисли, пише и като цяло Е, е напълно погрешно и подлежи на немедленна поправка.

Идеята е следната:

Повечето хора в този форум сме на етап в живота, в който скоро ще ни се наложи да предаваме натрупаните си в живота опит, знания, навици и ценности на наследниците си, независимо дали са нашите собствени, или чужди българчета.

Предвид извоюваното ни Старшинство, не само на база възраст,
но и на база на това че изобщо сме оцелели в тази кочина точно в този етап на Историята на Човечеството, в който тя е преминала за толкова кратко време през толкова много беди и мизерия,
и предвид количеството разнородни дейности и дискусии, с които сме били дълбоко ангажирани, както и натрупаните през живота ни постижения, житейски изпитания, успехи, трагедии и т.н.,
и предвид това че всички тук се познаваме и сме общували достатъчно много и добре, както във Форума, така и извън него,

смятам за напълно редно че е време да се самопровъзгласим за прословутия "1%" -- т.е. отбрания Елит, изкристализираното Ядро на Човешкото и Мъдростта, според който останалите, които сегиз-тогиз наминават и поглеждат тук, да се поучават, коригират, образоват, ориентират и като цяло водят в живота.

Тоест да влезем като в ролята на овчарчето, което единствено в селото чете книжка, около което овчиците именно до него да се струпат в кръгче да пасат тревица, белким да може и в техните главици да влезе малко акъл.
(естествено това е неъвзможно да стане, но поне има укротителен ефект върху тях, така че като дойде сезонът за доене и стрижене да са добре приготвени, строени и кротки)

Следователно нека тази тема е такава, в която споделяме ситуации и истории от живота си на "типична българщина", "българска работа" и т.н.,

поведения които ни дразнят, считаме за погрешни, нуждаещи се от спешна корекция, реформиране и превъзпитаване с цел да се изкове един краен продукт, който всъщност да става за нещо, което да може да ни служи предано и качествено в бъдещите епохи, които ни очакват.

Условието за историите е да са такива, които осмиват, оплюват, осъждат и като цяло очернят типичната българщина и да изтъкват някаква поука накрая, била тя изрична или подразбираща се, която да служи като за поука на четящите.
Демек малко като детските приказки, само че напълно реални. :)

В последните години, с изключение на Мен и още една шепа потребители, които действахме като Светила в Мрака, създавайки и доставяйки единствената смислена дискусия тук, доста хора използваха този Форум за отдушник на олигофреничните си изблици и мнения.
Въпреки че по принцип е напълно в реда на нещата тези им изяви по презумпция да ги запрещят от участие в тази тема, Аз преценявам че все пак всички тук се познаваме достатъчно добре, за да знаем че дори и тези изблици и мнения да са били напълно искрени в него момент, все пак не са били представителни за цялостния характер на потребителите, които са ги извършили.

Така че, нека темата е отворена за всички!!!

Време е да загърбим дружно лигавщините и да станем мъже, които в съвсем скоро време вече ще отглеждат деца и ще употребяват народа си, за да се издигнат към светли бъднини. Действайте! :!:

Самият аз вече съм приготвил няколко историйки, които ще започна да поствам поетапно, но едва след като някой друг е предприел първата стъпка, за да не съм нагъл с пространството което заемам.
Нека има поне някакъв диалог, дори да е само наужким.

Неееее??? Сериозно??? Аз да съм... ПРАВ ??? :D

Профил

Аватар
Заглавие: Re: Тема за "български работи"
Публикувано на: 03 Май 2020 19:57

Императора написа:
Време е да загърбите лигавщините и да станете мъже, които в съвсем скоро време вече ще отглеждат деца и ще употребяват народа си, за да се издигнат към светли бъднини.

опа... autocorrect-а нещо...

имах предвид "ще гледат деца и ще съпътстват народа си към светли бъднини". :)

Профил

Аватар
В момента играе: нищо, мързи ме
Публикувано на: 03 Май 2020 20:56

Евала, Волтаж, добра работа!

Профил

Публикувано на: 03 Май 2020 21:14

Tranquil написа:

Профил

Аватар
В момента играе: Grand Theft Auto: Vice City
Публикувано на: 03 Май 2020 21:37

The Arrow написа:
Tranquil написа:

Профил

Публикувано на: 03 Май 2020 22:26

krriiissss написа:
The Arrow написа:
Tranquil написа:

Профил Skype

Аватар
Публикувано на: 04 Май 2020 01:00

Хм, явно никой не иска да се престраши да е пръв.

ОК, тогава, нека Аз задам тона, с една история, която вече съм разказвал преди в неловката тема, но ми е толкова любима с показателността си за типичната българска работа и типичната българщина, че просто съм длъжен отново да се върна към нея :D

---

Сега ще ви предоставя една история за наш типичен българчо, която считам за доста показателна. Нещо като огледален образ на вас самите, в който сте длъжни да се разпознаете и спрямо който евентуално дори да се поправите. (макар че ми е трудно да си представя как, предвид че все още не сте го направили досега, нито дори показвате наченки в тази посока)

И така-а-а...

Всичко това се развива в далечната 2009та година, когато тъкмо се бях установил във Великобритания, където да следвам висшето си образование.
Веднъж се случи така че три близки приятелчета българи щяха да сменят квартира и помолиха мен и съквартиранта да им помогнем с преноса на някои по-дребни вещи.
Демек сме общо пет човека натоварени с багаж от преносими простири, легени, дребни етажерки и други такива неща.

И сега... изведнъж ония тримата заявяват че ще използваме автобуса.
Аз съм некъв "втф, защо просто не вземем такси, вътре ще имаме място и удобство, а ще струва съвсем малко по-скъпо. А и освен това в автобуса няма да ни харесват и ще ни гледат накриво.".
Обаче ония са "а, не, не... много пари! Няма да стане!"

?!?!?

Като типични българчета те просто много искаха да си носят арматурите, винкелите, веригите, дисагите и всички останали типично български аксесоари в автобуса, с цел да спестят някакви си там жълти стотинки.

Вече се бях метнал на хорото, обаче, така че все пак склоних да ги придружа, но все пак с уговорката че аз самият няма да нося НИЩО в самия автобус, а само ще помагам извън него.

Качваме се в автобуса и буквално още на следващата спирка се качи някакъв дърт шотландец, който изля порой от много гневни псувни по адрес на тия хамали моите "приятелчета", за това как не се прави така и как това място е специално за инвалиди и т.н.
На тях естествено им стана доста кофти и неприятно, а аз просто тактически си замълчах с единия крайчец на устата ми леко извит в лукава усмивчица.

Естествено когато слязохме дружно от автобуса при достигане на дестинацията ни не пропуснах това да се изтъкна с "казах ли ви? защо не ме послушахте?" и т.н.

Тяхната реакция?
Пълно мълчание.
Няма съгласяване с мен, няма "извинявай", няма "трябваше да те послушаме", няма срам и вина и съответното скланяне на глава в техен израз.
Дори напротив - ония изглеждаха сякаш отвътре им кипи много мощно и искат те самите да запсуват мен заради това че съм им казал нещата точно такива каквито са, и заради това че едва ли не аз съм бил длъжен да ги подкрепя и да се застъпя за тях по някакъв начин... :lol: :lol: :lol:

---

Та така.

Това е то българчо, мочмета.
То нито може, нито иска да разбере и едва ли някога ще разбере.
Абе то НЕ РАЗБИРА, бе!
То просто не разбира. :D
Нито разбира това то самото колко е зле, нито това колко добър е другият, нито че има такова нещо като съобразяване с останалите и вслушване в тях.
Още по-малко пък да си го признае пред себе си и пред тях.

Това е то... българчо. :P

---

P.S. От доста време не си общувам с тези... хора... :D :D :D

...

българска работа.

Профил

Аватар
В момента играе: Със самолетчета :)
Публикувано на: 04 Май 2020 05:59

Евала, Волтаж! Хвала на такива люде като тебе! Молодец!

Само да ти кажа че трябва да си аутист да си мислиш, че е трудно да оцелееш до "преклонната" възраст от трийсетина годинки. Нито има нещо страшно, като паяци, змии и други отровни простотии като в Австралия, нито е гето като в южна америка или африка. Европа е живота на EASY MODE. Трябва да направиш много грешни стъпки да умреш или да нямаш късмет. Затова не е някакво постижение че си жив, микроб! Радвай се че естественият подбор все по-трудно успява да си свърши работата :lol:

Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn

а.к.а. Багериста

Профил

Аватар
В момента играе: Soldier of Fortune, Vivisector: Beast Within
Публикувано на: 04 Май 2020 09:19

Bagerist0 написа:

Само да ти кажа че трябва да си аутист да си мислиш, че е трудно да оцелееш до "преклонната" възраст от трийсетина годинки. Нито има нещо страшно, като паяци, змии и други отровни простотии като в Австралия, нито е гето като в южна америка или африка. Европа е живота на EASY MODE. Трябва да направиш много грешни стъпки да умреш или да нямаш късмет. Затова не е някакво постижение че си жив, микроб! Радвай се че естественият подбор все по-трудно успява да си свърши работата :lol:

Не го намирам живеенето особено лесно в Източна Европа.

Профил

Публикувано на: 04 Май 2020 10:04

Jotaro97 написа:
Bagerist0 написа:

Не го намирам живеенето особено лесно в Източна Европа.

Ся форумните светила ше ти кажат да се стегнеш и колко възможности има и бла бла и знаеш ли баща ти как се е гърбил

Съгласен съм, не сме първобитни маймуни като в Африка или пълни недоразумения на природата като в близкия изток или източна Азия, но не сме и цъфнали, та вързали, никак даже

Профил

Публикувано на: 04 Май 2020 11:09

Тая история и преди си я разказвал.

Иначе, айде и от мен едно, типична ганьовщина дето е.

С един приятел правим организация за посрещането на новата година, но по едно време комуникацията замлъква. Няколко пъти му пиша, но никакъв отговор.

По едно време получавам отговор, че очаквал отговор от един друг вариант и бая ме учуди това, тъй като с тия хора не мисля, че е особено близък и т.н.

Викам на жената, ебал съм го, давай да ходим да правим двойна резервация, няма кво да се занимавам, че то ще свършат местата.

Правим резервацията, като междувременно получавам информация от един друг приятел, че тоя предишния ще е с тях и че ще празнуваме заедно, в крайна сметка.

Пича не ми се извини за цирковете и баламосването, ама и не ми дреме де, не обичам да се напрягам за такива глупости. Просто някакво моментно състояние е било и така :roll:

Профил

Аватар
Публикувано на: 04 Май 2020 19:42

не съм чел темата, ама ядох яйца със зеле

по-българско от тва, здраве му кажи

класирам се за следващия кръг

Абе принципно смятам, че харесвам жени, ама като ми заговориш в тая тежко хомоеротична тоналност, бих те шлевнал с кур през лицето и тебе, да еба. Или тва, или просто имам някаква недиагностицирана форма на корпофилия.

Профил

Аватар
Публикувано на: 05 Май 2020 01:00

Станчо, много мощно се плеснах по челото на поста ти.
Аз не знам в каква ексклузивна версия на българия си живял ти специално, но ще използвам тази част от поста ти, за да ти припомня нещо доста важно:
Bagerist0 написа:
Само да ти кажа че трябва да си аутист да си мислиш, че е трудно да оцелееш до "преклонната" възраст от трийсетина годинки.

Спомни си следното:
Колко наши съученици си отидоха от тоя свят, или се разминаха на косъм от това, в периода от само 5 години, в който учехме заедно в едно училище?
Помисли добре, и си помисли дали те наистина са си го търсили (както ти твърдиш че е изискването...), или дали бяха невинни жертви на бруталната околна среда?
Като бонус, добави и бройката от лично твоите пред-гимназиални години, където съм сигурен че пак е имало немалко такива случаи.

Не можеш да говориш по такъв генерализиращ начин за всичко и всички, без да се замисляш.
Това че твоите родители произтичат от привилегирована каста (само не го отричай, моля те, все пак се познаваме...), което от своя страна е дарило и теб самия с по-сполучлив и безметежен Път през Живота, не значи че всички са били по тоя начин, сешсе?
Ексклузивността на твоето битие може да се приложи само за под 1% от населението на страната ни. Ти си се радвай на това, ако искаш, но моля те --- само не гледай да прилагаш и мериш според същия аршин и за останалите 99%.

Ако нито успееш да си спомниш това което те призовавам да си спомниш, нито успееш да го осмислиш...
К'во да ти кажа... освен да те помоля от време на време да слизаш тук долу на земята... ако може, нали... :?

...

и също така че ти си една голяма...

... българска работа.

---

The Arrow написа:

Ми да, както и уточних още в първото изречение на поста си, ако беше чел малко по-внимателно. :D

иначе относно твоята история... не съм сиг че това е "типично българска" ситуация.
По-скоро става дума за организационни проблеми, които често възникват когато дадена група хора предприеме да се събере, за да направи нещо заедно.
Това може да се случи навсякъде и по всяко време. :arrow:

Единствено мога да ти кажа че поне от моя гледна точка, твоите действия изглеждат правилни, докато тези на първия човек -- не съвсем! Демек си в правото си да се косиш донякъде.
Само не стана ясно дали си си върнал парите от резервацията, ако е била профукана, или тя е била на същото място, което и останалите са избрали?

Бе, като цяло - последното ти изречение казва всичко - при положение че в крайна сметка сте се събрали всички, и сте празнували, няма смисъл да се напрягаш.

Профил

Аватар
Публикувано на: 05 Май 2020 02:20

Kompoth написа:

Първо, тук няма нищо българско, и това според мен си е закуска за шампиони отвсякъде, независимо от това в кое време на деня се консумира. Евала, Шефо! :D

Второ, всъщност ми даде идея за поредната история за "българска работа". :D

Това пак по време на студентските ми години, като в първата история...

---

Веднъж в компютърните лаборатории на университета сме 4ма-5ма българи и нещо си бичим там по разни проектчета, сайтчета, домашни, курсови работи и т.н.
Бе -- като цяло киснем на комповете, работим / лигавим се, от време на време някой пуска някой готин лаф, за да разведри обстановката, от време на време излизаме за по цигарка навън и т.н.

Работата върви добре, процесът е лек и приятен, като цяло ни е хубаво.

И, изведнъж едно от мочметата, което до тоя момент беше по-скоро мълчаливо и някак си не се вписваше в цялата тая обстановка, а по-скоро приличаше на някой който просто "виси" там и симулира някаква активност, симулира другарство и близост с останалите,

но който като че ли не питаеше наистина такова чувство към нас, а вместо това всъщност много внимателно ни дебнеше, слушаше, следеше какво правим, какво си говорим, какво ни вълнува и т.н. ...

... това мочме изведнъж се изцепи с нещо от порядка на:

"Ей, хора, да знаете !! Май намерих едно място КЪДЕТО ПРАВЯТ ШКЕМБЕ !!!"

...

:|

...

Останалите естествено отразихме изблика му първо с леко недоумение, а после с пълен ИГНОР...

Помълчахме за 10-20 секунди в недоумение,
вероятно вътре в главата ни сме си казали "Какъв е тоя човек ???",

след което някой просто поде различна нишка на разговор, която всички, без това монче, намерихме за адекватна, смислена и интересна.

Разбира се това беше нормалната реакция в случая, така че дотук всичко е шест и все още няма признаци за "българска работа"...

...с изключение на това че мочмето вместо нещо да прояви и предприеме някакъв признак на извинение, засраменост, неловкост,
да се коригира набързо, за да мине на нашата вълна,

всъщност реагира по някакъв странен начин,
със свиване на рамене,
повдигане на вежди,
примляскване с устни,
и бавно извъртане на главата, за да забие поглед обратно в монитора си.

сякаш вътрешно си казваше "Бах... кви пък са тез? Гиди извънземни... гиди странни хора... изроди..."

Демек сякаш ние, които

работим, учим,
които като цяло сме се захванали с нещо полезно и смислено, не само за нас самите,
които се радваме на живота, говорим си за смислените неща от него

сме СТРАННИ ХОРА,

пък оня,

дето са му само някакви шкембе-чорби в главата,

е правилният, нормален човек.

...

:?

...

Звучи като нещо безкрайно дребно, мигновено и незначително,

но всъщност казва ТОЛКОВА МНОГО

и е точно ЦЕНТРАЛНИЯТ ЕЛЕМЕНТ

на поредната

българска работа.

Профил

Аватар
В момента играе: Със самолетчета :)
Публикувано на: 05 Май 2020 06:29

Ой, Сашко...

Това със слизането на земята не е присъщо на боговете, нали? Сеш'ли се за едни истории за последния път Исуската като слезе на земята какво му се случи... :lol:

Но пък историйката ти с Шкембето (люто горещо) ме трогна. Доста неадекватна реакция сте показали ти и елитните ти приятелчета. Ами ако Шкембелията е имал затруднения в живота? Ако се е опитвал да намери чрез нещо толкова българско път към вас? Ами ако просто е бил тъп като езеро и не се е сещал как да се опита да ви заговори? Но не. Вашата елитистична надута групичка сте се опитали да се откъснете от българските си корени и сте се присмяли на горкия човечец... Скапаняци!

Винаги е добре да се замисляш за чувствата и мотивите на околните преди да ги заклеймяваш! Бъди по-добър човек, а не боклук!

П.С. И аз не мога да ям ШКЕМБЕ, понеже не ми е вкусно...

Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn

а.к.а. Багериста

Профил

Аватар
Публикувано на: 05 Май 2020 07:45

Чакай сега... Този човек нито е бил нов в групичката, нито по някакъв начин сме го били отлъчили, нито преди този момент, нито след него. И... къде съм споменавал изобщо нещо за "присмиване" ? Нямало е такова нещо.

Второ, никой от нас не е бил "елитар", особено па цъфнал и вързал такъв.
Просто средностатистически студенти, кретайки между поддържането на баланса от плащането на сметките / наема + това да сме що-годе добре нахранени и наспани + някои работеха + това да си вземем курсовете и изпитите, които предвид че това беше трета година IT, бяха изключително сурови и тежки.
Освен това всички си бяхме българи до мозъка на костите. Сигурен съм че в рамките на не повече от час след разигралата се сценка, някой със сигурност се е оригнал, пръднал е и е заявил нещо от сорта на "аре до пъба за по една бира!".
Но, виж, ТОВА вече бе приемливо за всички! :D

Момчето беше дръпнато и невписващо се по свой избор, а не защото ние сме го отблъсквали по някакъв начин. Тази сценка беше просто една от много му странни прояви, която будеше подозрение за това че изобщо беше избрал да членува в групичката ни.

Иначе като цяло за поста ти... мислиш ПРАВИЛНО, за което поне те поздравявам !

Профил

Аватар
Публикувано на: 05 Май 2020 11:04

Kompoth написа:

класирам се за следващия кръг

с други думи

"дойдох

видех

пръднах

и си тръгнах"

подир това перфектно включване, освен да ти се оригна снощно на застоял чесън и да ти тегля една кьорава мамица на тебе и темичката ти, волтажче

не знам, магаре такова

кой ли е най-големият форумен българчо :lol:

- Алминатора

"напарфюмиран печен ебач"
- моторолката

Профил

Публикувано на: 05 Май 2020 15:04

Императора написа:
The Arrow написа:

Ми да, както и уточних още в първото изречение на поста си, ако беше чел малко по-внимателно. :D

иначе относно твоята история... не съм сиг че това е "типично българска" ситуация.
По-скоро става дума за организационни проблеми, които често възникват когато дадена група хора предприеме да се събере, за да направи нещо заедно.
Това може да се случи навсякъде и по всяко време. :arrow:

Единствено мога да ти кажа че поне от моя гледна точка, твоите действия изглеждат правилни, докато тези на първия човек -- не съвсем! Демек си в правото си да се косиш донякъде.
Само не стана ясно дали си си върнал парите от резервацията, ако е била профукана, или тя е била на същото място, което и останалите са избрали?

Бе, като цяло - последното ти изречение казва всичко - при положение че в крайна сметка сте се събрали всички, и сте празнували, няма смисъл да се напрягаш.

Еми просто пича има изблици на ганьовщина от време на време и това беше един от тях. Пък и не се сетих за нещо по-подходящо, може би имам късмет :D иначе за резервация, за щастие не се набутах, тъй като бяхме на едно място, така че в крайна сметка нямаше проблем реално.

Иначе, за твоята история, по-скоро съм съгласен с Багериста.

Профил

Аватар
Публикувано на: 06 Май 2020 18:01

The Arrow написа:
Иначе, за твоята история, по-скоро съм съгласен с Багериста.

Ем... не виждам как, при положение че точно в следващия пост му обясних че предположенията, от които изхожда са неверни.
Демек всичките му "може би...", "ами ако..." и т.н. - не е прав за тях. :)

---

българската работа в поредната история е ДВОЙНА. :D

Обяснявал съм много пъти преди в този форум как по едно време някъде преди 10ина години промениха такситата на София (нз дали и другаде в БГ е така)
така че лампичките им да светят ЧЕРВЕНО единствено ако возят клиент вътре.

Демек в сегашния вариант на конфигурацията лампичките могат да светят ЗЕЛЕНО дори и ако таксито е невземаемо от теб, поради това че водачът му пътува към адрес, или е в почивка,

вместо както трябва да се очаква и е най-нормално и логично: Да светят ЗЕЛЕНО само и единствено ако таксито е свободно за вземане.

Естествено в настоящата конфигурация на системата няма абсолютно никакъв смисъл и логика, ами дори точно обратното - контраинтуитивна и антилогична е,
защото те кара да се пулиш, да махаш излишно и безрезултатно с ръка, да се чудиш "сега това свободно ли е, не е ли...".

Следователно не може да се открие никакъв резон във въвеждането ѝ преди толкова много време, и кара всеки нормален човек да се чуди ЗАЩО АДЖЕБА нещо добре устроено беше умишлено прецакано и направено по-лошо?

Така, сега това е първият аспект на тази българска работа.

---

Вторият идва от това как ми реагира един таксиджия, когато го попитах защо тази система е устроена по този начин.

Когато го питам "това защо е така, защо го промениха от перфектно на недъгаво и т.н. ?" :

Цитат:
той: "Начи, момче... карам такси от 25 години... тва къде го обесневаш как е било преди... НИКОГА НЕ Е БИЛО ТАКА !!!"
аз: "Е как, като..."
той: "ДОБРЕ, АРЕ НА БАС, АРЕ КОЙ ИСКАШ ДА ПИТАМЕ ???"
аз: "..."

Ама с турбо увереността, нали, с тежкото и усърдно, ТИПИЧНО бЪЛГАРСКО твърдо кимане с брадичка утвърждаващо че той е баш шефа и че всичко разбира и че е точно така както той казва.

Тогава аз просто въздъхнах и си замълчах...
Просто не виждах смисъл да му обяснявам как:

1) Това че преувеличава за стажа си като таксиджия
2) Това че е много вероятно да не си спомня правилно
3) Това че "Ми добре, ако наистина си прав, защо е устроено така, а не иначе?"
4) Това че помня че имаше негодувание и чудене от страна и на други хора при промяната, а и че след нея
5) Това че един предишен шофьор, който питах, негов колега, но по-възрастен и по- с акъла си, каза че ПОМНИ, но не знае защо, а само може да предположи...

Просто нямаше смисъл да започвам, защото веднага осъзнах че цялата тази ситуация, целият този абсурд, е просто една поредна...

българска работа.

Профил

Аватар
В момента играе: Soldier of Fortune, Vivisector: Beast Within
Публикувано на: 06 Май 2020 19:40

covid2012 написа:

Ся форумните светила ше ти кажат да се стегнеш и колко възможности има и бла бла и знаеш ли баща ти как се е гърбил

Съгласен съм, не сме първобитни маймуни като в Африка или пълни недоразумения на природата като в близкия изток или източна Азия, но не сме и цъфнали, та вързали, никак даже

дейба

Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  

Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:

Иди на:  
© 2009 PC Mania | Реклама | Контакти web by: ilyan.com