Иди на:  
търсене   регистрация   чат   помощ   правила   влизане в сайта
Автор Съобщение

Заглавие: На Оня свят...
Публикувано на: 12 Апр 2020 11:07

На Оня свят... e ролева игра, включваща система от механики и игрова вселена, вдъхновена от античността, средновековието, ренесанса и народни приказки - предимно български, но не само. За незапознатите с този тип игри - хвърлете едно око на въведението. Ето го и игровия дневник към играта.

Ето и няколко географски карти от света на играта с по няколко думи за всяка:

Хабилеа
е най-големият континент на света, зает от опасни джунгли, безмерни пустини и жарки савани. Правете си асоциации с Lut Gholein, чернокожи диваци-човекоядци, вуду вещици, А-а-арабските но-о-ощи с кервансараи с кръшни кючекини и, естествено, древен Египет.

Орхонг е втората по големина област в игровата вселена. Тук ще срещнете орди на степни номади-завоеватели, династични шогунати по изолирани острови и султанати на екстравагантни махараджи със сектантски храмове на обречени из подземията на палатите им.

Латинейският архипелаг е почти изцяло подвластен на Самовластната Латинейска теокрация, чието Свещено Кредо обожествява Единството и Задружието на поданиците Й. Религиозните фанатици от Сивото жури обаче са изправени пред сериозно предизвикателство в лицето на Съпротивата...

Сирильско краище пък е вдъхновено от средновековието в източна Европа - суеверни крепостни селяни, шепнещи ужасяващи истории за кръвожадните си господари на изумени и отвратени странници от далечни земи, хайдути в горите и казаци из полята, чалдисани царе и царини, интриганстващи дворяни и самозабравили се боляри...

Огам е втората най-малка местност в света, но първата най-мъглива и дъждовна. Тук живеят племена на горделиви и буйни войни, а в дъбравите се събират друидски кръгове. Почерпено е вдъхновение и от легендите за крал Артур.

Футарк се намира далеч, далеч на север. Оттук в плоскодънните си кораби отплават на плячкоснически пътешествия сурови варвари-езичници. В миналото част от предците им са се отцепили от клановете си, за да поставят основите на крайбрежни кралства, развили се главно посредством търговия и дипломация, а в днешно време превърнали се в богати, но и упаднали общества...

Ето го и целия свят. Както ясно се вижда, няма претенции да предлага нещо кой знае колко оригинално, а по-скоро да обедини готини, добре познати trope-ове.

Няколко характерни особености на играта:

1) цели да enable-не динамично действие посредством интуитивни правила. Ако имате опит с World of Darkness или GURPS - ами, напълно смея да твърдя, че тук екшъна е по-на ниво. Ако имате опит само с Dungeons & Dragons - и от там са по-бързи битките, в пъти по-бързи. На пръв поглед може да ви се стори, че "На Оня свят..." й отстъпва по customization options за героите откъм фийтове. Качествената промяна при развитието на героите обаче тук е вързана с предметите и самите им backstory-та, така че всичко е наред! :D

2) 4 показателя - Крепкост (колко силен и издръжлив е героят/инята физически), Увереност (колко е силен/а и издръжлив/а духом), Способност (колко е бърз/а и ловък/а) и Възприятие (колко е разсъдлив/а и колко чувствителни са сетивата му/й). Специалностите и недостатъците са freeform, като все пак има списъци с примери в книгата. Когато искате да извършите някакво действие, събирате подходящия за случая показател със съответните специалности и недостатъци на героя си, и така се получава шансът за успех. Хвърляте процентов зар (два десетстенни зара, единият от които означава десетиците, а другият - единиците на резултата) и ако се падне число, по-малко или равно на шанса - действието е успешно! Ако го надхвърля, се проваля. Чифтовете са critical hits/misses. Където има значение степента на успех (определяне на damage, сравняване на успехи или провали в различни съревнования) се получава от събирането на заровете (в тези случаи нулата се брои за 10 - резултат 40, например, ще има степен 4 + 10 = 14).

3) в игровата вселена няма осезаема магия като fireball или chain lightning, но има заместители за почти всички класически заклинания. Вместо fireball, алхимиците могат да приготвят взривни смеси, вещиците могат да проклинат, замествайки ефекта на fear и разни други cc магии, оракулите могат да изкопчат тайна информация от разказвача чрез ясновидство, а свещениците да му отправят молитва за ''божествена намеса". Нещата се променят за героите, попаднали ''на оня свят'' - ако сборът от всичките им натрупали се тревоги надхвърли увереността им и им падне пердето, за тях вече и магията става истинска, и започват да им се привиждат лами и змейове, и могат да разговарят с животни, и прочее. За останалите просто изглежда, че са се чалдисали.

4) строги, но справедливи механики - който пробва, ще забележи, че битките са особено смъртоносни, но правилото за опасност внася баланс - ако сборът от всички натрупали се поражения надхвърли крепкостта на някой персонаж, играчът съчинява някакъв начин, по който би могъл да се спаси, а разказвачът му поставя условие, при което е съгласен това да се случи. Персонажът загива само ако играчът не е съгласен с условието.

Е, благодаря сърдечно на който се е зачел и ще се радвам да отговарям на въпроси, свързани с играта. Пък кой знае, може и някое форумно RPG в discord или play by post да направим.

Профил

Аватар
Online Онлайн
Заглавие: Re: На Оня свят...
Публикувано на: 12 Апр 2020 13:04

ок, това определено е момиче / жена. :)

Неееее??? Сериозно??? Аз да съм... ПРАВ ??? :D

Профил

Публикувано на: 12 Апр 2020 13:21

вчера момичетата ходят по рейнбоу партита, днес пишат rpg rulebook-ове

и с двете твърдения ясно показваш, че не си общувал с нито едно такова от поне десетилетие :D

евентуално като ти се прекъсне достъпа до антипсихотици и оранжев монстър и се самоубиеш ще черпя много на форумната, да знаеш

нека се придържаме към темата

Профил

Аватар
Online Онлайн
Публикувано на: 13 Апр 2020 01:45

Добре, няма ли кой да обясни на това момиче че никак, ама НИКАК не се вписва във Форумово -- нито в самия форум, нито на чисто човешко и социално ниво с хората извън него? :lol:

толкова хард трайваш, и толкова не ти се получава, че е направо жалко... :)

Профил

Публикувано на: 13 Апр 2020 08:27

Хъъъ, Пантов, ще ти го обясня като на душевно здрав човек, въпреки, че който те познава, знае, че далеч, далеч не си такъв.

Това е един проект, по който работя от около 2-3 години. В него са хвърлени много усилия и внимание. Вече съм споделял за него на много хора от форума. Тази тема е за тях - да видят, че съм го завършил, и на когото му е интересно - да разгледа повече. Който пък не съм оспамил - да види нещо ново. Живот и здраве, след като падне извънредното, тази книга ще може да се намери по книжарниците и клубовете за настолни игри, и като я види някой форумец, да каже - ей, напивали сме се с тоя пич и какви ли не простотии сме вършили и сме се смяли.

Ако си направиш труда да отвориш и да разгледаш, може даже и името ми да видиш, и да разбереш, че се познаваме, копеле, за което наистина съжалявам, понеже самото ти съществуване е разочароващо и обидно за целия човешки род. Понеже докато всички останали спортуваме, пишем, свирим, записваме клипове, работим, учим и т.н., ти само дебелееш и си биеш чекии. Въпреки, че уж си начетен човек - изкуствен интелект ли беше учил? Колко иронично, ако го беше научил, можеше да си направиш.

Понеже естествен нямаш, ама грам.

Профил

Аватар
Online Онлайн
Публикувано на: 13 Апр 2020 11:20

covid2012 написа:
Ако си направиш труда да отвориш и да разгледаш, може даже и името ми да видиш, и да разбереш, че се познаваме

Веднага ми стана ясно че не се познаваме, или поне че ти не познаваш мен само като прочетох това:

covid2012 написа:
евентуално като ти се прекъсне достъпа до антипсихотици и оранжев монстър

Но понеже ти наистина трайхард-ваш, аз все пак реших да отворя и разгледам !!!, ако ще да е само от жал и символична проформена заинтересованост.

В списъка с "Благодарности" видях три имена, които ми говорят нещо.
Едното е на Актив от форума.

Други две съвпадат с тези на хора, с които съм бил заедно в гимназията, но комбинацията от това че
1) са прекално често-срещани имена,
2) че те едва ли посещават този форум, и
3) че с тях никога не съм бил особено близък (по-скоро е било обратното)

Шансът някое от тези имена наистина да отговаря на личност от живота ми клони към 0,

от което шансът ти да познаваш МЕН клони към минус.

Профил

Публикувано на: 13 Апр 2020 12:05

Окей, темата не е за теб, а за книгата ми :)

Профил

Аватар
Online Онлайн
Публикувано на: 13 Апр 2020 14:07

covid2012 написа:
Окей, темата не е за теб, а за книгата ми :)

covid2012 написа:
книгата ми :)

covid2012 написа:
ми

а, ТИ си авторът на туй цялото нещо значи, така ли?

еми, съжалявам но "Е. Василев" съвсем не познавам. Наистина. :)

Профил

Публикувано на: 13 Апр 2020 14:28

I go by many a name, но темата не е и за мен, а за книгата и мястото й в света на настолните ролеви игри.

Профил

Аватар
Online Онлайн
Публикувано на: 13 Апр 2020 14:53

covid2012 написа:
I go by many a name...

А, здравей, Рико ! :)

Толкова ли те е срам от книгата ти, че да избягваш да я представиш чрез основния си акаунт? :lol:

Профил

Публикувано на: 13 Апр 2020 15:22

:lol:

Волтажче, престани да спамиш, да не предам папката с всичките ти отбрани психопатщини на съответни власти

Ще кажа й на Рико, че го наричаш жена, да те набие :lol:

Профил

Аватар
Online Онлайн
Публикувано на: 13 Апр 2020 18:37

covid2012 написа:
да не предам папката с всичките ти отбрани психопатщини на съответни власти

covid2012 написа:
съответни власти

covid2012 написа:
власти

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Профил

Аватар
Online Онлайн
Публикувано на: 14 Апр 2020 19:06

Императора написа:
В списъка с "Благодарности" видях три имена, които ми говорят нещо.

Опа, пардон. Четири са.

Четвъртото е на човек, с който съм бил заедно в унито, който дори не мога да си припомня на външен вид. Демек шансът за 'познаване" пак е минусов.

Профил

Аватар
Публикувано на: 15 Апр 2020 12:19

репортнат си as usual

Абе принципно смятам, че харесвам жени, ама като ми заговориш в тая тежко хомоеротична тоналност, бих те шлевнал с кур през лицето и тебе, да еба. Или тва, или просто имам някаква недиагностицирана форма на корпофилия.

Профил

Аватар
В момента играе: Soldier of Fortune, Vivisector: Beast Within
Публикувано на: 15 Апр 2020 19:43

Кефя се на картите, брат. Изглеждат ниво Cartographers' guild

Профил

Публикувано на: 16 Апр 2020 06:52

Тенкс :D правени са с Wonderdraft - за разлика от Incarnate, която е subscription based, тази е one time purchase и лично мен стилът и възможностите й ме кефят повече.

Профил

Аватар
Online Онлайн
Публикувано на: 16 Апр 2020 08:15

абе, тва да не е Шейди? Като гледам не мога да го открия във фейсбук, явно ме е блокнал? :?

Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  

Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:

Иди на:  
© 2009 PC Mania | Реклама | Контакти web by: ilyan.com