Иди на:  
търсене   регистрация   чат   помощ   правила   влизане в сайта
Автор Съобщение

Аватар
Заглавие: Re: Сирийската гражданска война / Ислямската държава
Публикувано на: 21 Сеп 2017 17:16

Raqqa faces deadly 'barrage' from US-led coalition

Цитат:
"More munitions were dropped on Raqqa in August than even during the heaviest fighting in west Mosul,"

Цитат:
The coalition, according to its own estimates, has dropped at least 16,500 munitions in Raqqa and its surrounding areas since June.

Правете си сметките. Това са по около 200 бомби от въздуха на ден.
Както казах преди - ИДИЛ са корави копелета и ще се бият много ожесточено. Не отстъпват нито педя земя докато позицията им не бъде буквално изравнена със земята чрез въздушни удари.

---

Междувременно Иракската армия предприема офанзива към последния останал голям град под контрола н ИДИЛ в Ирак - Хавиджа. В тази офанзива НЯМА да участват Кюрдските части Пешмерга, въпреки близостта на града до Кюрдските територии.
Очакван ход, предвид че населението на града е 90+% арабско.
А и освен това във въздуха се носи миризма на предстоящо обявяване на Независим Кюрдистан, искат да пестят и събират сили.

---

В Сирия, Руското МинОб твърди че от позициите на SDF на север от Дейр-ез-Зор е имало артилерийски обстрел над части на САА (включващи в себе си и руски наземни единици) също намиращи се на северния бряг на Ефрат. Имало е поне две потвърдени поразявания. Изключено е да става дума за неволен удар. Какво става, мамка му?

Неееее??? Сериозно??? Аз да съм... ПРАВ ??? :D

Профил

Аватар
Публикувано на: 27 Сеп 2017 22:20

Spoiler for :
нелегален написа:
Междувременно SDF също настъпва към [Дейр-ез-Зор] от север.
Преди няколко дни имаше "инцидент" с бомбардирани техни позиции от страна на руските и сирийските ВВС. Така и не се разбра какво и защо точно се е случило, но се знае че е нямало как да е било грешка, и че в крайна сметка тези "неволни" удари са спрели.
Считам го като ответен удар за подобен "инцидент" който се случи миналата зима в самия Дейр-ез-Зор, където Коалицията удари позиции на САА в града, убивайки и ранявайки над 100 воини, което беше последвано непосредствено от атака на ИДИЛ срещу тези позиции.

Но нека не избързвам с тази присъда, тъй като все още не съм се информирал добре за това което се случи. Като цяло беше слабо отразено и постовете за него в събредита спряха още на следващия -- по-следващия ден, така че може и да не е станало кой знае какво.

Цитат:
В Сирия, Руското МинОб твърди че от позициите на SDF на север от Дейр-ез-Зор е имало артилерийски обстрел над части на САА (включващи в себе си и руски наземни единици) също намиращи се на северния бряг на Ефрат. Имало е поне две потвърдени поразявания. Изключено е да става дума за неволен удар. Какво става, мамка му?

Последно така и не разбрах какво точно се е случило и дали изобщо се е случило нещо.

Но нещо друго, което се случи оттогава е че снаряд от минохвъргачка нацели с голяма точност руски команден център в близост до Дейр-ез-Зор.
Вследствие е загинал Генерал-Лейтенант Валерий Асапов и още двама Полковници от руския съветнически корпус на мисия в Сирия. Според руското МинОб, именно той е бил "Главния" на целия този корпус.
Поради подозрителната прецизност на обстрела, руснаците твърдят че ИДИЛ (от които той е произлязъл) са били снабдени от някого (кхъм-кхъм...) с информацията за точното местоположение на щаба.
Засега всичко е само догадки. Може и чист шанс да е било, кой знае.

Image

RIP !

edit: Последвайки този инцидент е имало бомбардировки над SDF-ски позиции от страна на Русия. Може би пък от тях е дошъл снаряда?

---

Ситуацията около тази част от поречието на Ефрат:

Image

Както виждате, САА е напълно гушнала южното поречие, докато SDF са спрели настъплението към ДеЗ от север (поне за момента) и вместо това са поели на изток, към границата с Ирак.

---

В Иракски Кюрдистан, населението гласува с 92% за независимост.
В отговор на това, Иракското правителство даде на Министър-председателя Абади мандат за разполагане на войски в провинция Киркук.
Ще става интересно! :D

Профил

Аватар
Публикувано на: 30 Сеп 2017 01:53

Внимание, внимание,

Абу-Бакр Багдади е потвърден за жив.

Медийната агенция на ИД, Амак, излъчи негова 45-минутна реч, съдържаща наред с други неща и споменавания на скорошни събития от международната политика, което потвърждава че записът е бил направен СЛЕД последното обявяване на предполагаемата смърт на Халифа, което се случи някъде юни и от страна на Русия, ако не ме лъже паметта.

Гласът в аудиозаписа също е потвърден, че е неговия.

Профил

Аватар
Публикувано на: 06 Окт 2017 19:09

нелегален написа:
Междувременно Иракската армия предприема офанзива към последния останал голям град под контрола н ИДИЛ в Ирак - Хавиджа.

Хавиджа е освободена. Случи се доста бързо. Вече дори почти цялата провинция Хавиджа е освободена от присъствието на ИДИЛ.

---

Междувременно САА навлезе в Маядин, един от най-големите градове останали все още под контрола на ИДИЛ в Сирия. Изненадващо, оказа се че градът е бил почти обезлюден, поне от страна на цивилните. Следователно битката за него, ако може да се нарече дори битка, за момента се развива много стремглаво. В рамките на само 24 часа бяха пленени доста позиции в покрайнините на града.

---

Като следствие от обявяването на независим Кюрдистан в Северен Ирак, САЩ обяви че ще спира финансирането си на Кюрдските Пешмерга. Ей сега ще стане интересно.

---

ИДИЛ издаде директива, чрез която официално призовава, или дори директно задължава (в зависимост от тълкуването), жените също да се включат в боя.

Мдаааам, това определено напомня на финалните месеци на Третия Райх...
...и е поредното доказателство че ИДИЛ всъщност изобщо не ги е еня особено за религиозните им догми и моралните им устои, които те уж толкова стриктно бяха дефинирали и уж толкова твърдо бяха съблюдавали... Досега.

Както винаги е ставало в историята, опре ли ножа до кокала, всички тези изкуствено наложени норми и догми се сгромолясват с шум и трясък.

Профил

Аватар
В момента играе: League of Legends
Публикувано на: 07 Окт 2017 12:21

Цитат:
Като следствие от обявяването на независим Кюрдистан в Северен Ирак, САЩ обяви че ще спира финансирането си на Кюрдските Пешмерга. Ей сега ще стане интересно.

Мисля, че преди време бях, казал, че ако се опре до това САЩ да избират между интересите на Кюрдите и на стратегическия си партньор Турция, винаги ще изберат Турция, колкото и неудобен партньор да е тя точно в момента.

Впрочем, какво стана, превзеха ли Рака вече?

Профил ICQ

Аватар
Публикувано на: 11 Окт 2017 10:36

Между другото си спомням това твое становище навремето, за това че САЩ биха подкрепили Турция пред Кюрдите при една такава потенциална ситуация като сегашната.
Така че съм и длъжен да ти го призная, че беше прав. Поздравления! :)

Само че моето тълкуване на това действие на САЩ в случая не е въпрос на избор на "Турция вместо Кюрдите", а е по-скоро избор на "Ред вместо Хаос" в региона.

...само дето има един голям проблем... Това да оставиш огромно количество въоръжени хора без заплащане ще доведе само до още повече проблеми и насилие в местен план.

---

Колкото до въпроса ти за Рака -- месомелачката продължава. Останали са само няколко квартала и кръстовища в центъра на града, но това не значи че падането е непосредствено. Както съм казвал вече няколко пъти преди - ИДИЛ просто се бият много ожесточено и до последно и навлизането по-надълбоко в града от страна на SDF не може да се случи без пълно изравняване със земята на защитните позиции обитавани от бойци на ИДИЛ в момента.

В този ред на мисли, пропуснах да отбележа за събитие отпреди седмица, когато изненадващи атаки на ИДИЛ дълбоко в сирийската пустиня, предполагаемо от "спящи клетки" (нз как иначе да преведа sleeper cells на български), успяха да си върнат контрола над ал-Кариатейн и ас-Сукна в провинции Хомс и ДеЗ съответно.
След това САА успя да си отвоюва ас-Сукна обратно, докато ал-Кариатейн е все още под контрола на ИДИЛ.

На пръв поглед тези атаки изглеждат просто като един последен отчаян опит на ИДИЛ за някаква контраофанзива, която да паузира несекващото настъпление срещу сърцевината на териториите им от всички страни, но в дълбок план това показва че те ще продължават да упражняват дейност дори и след като контрола им над всичките им населени владения в страната бъде отнет.

Демек - дори и без държава, пак ще си функционират и ще имат капацитет ако не за сериозни офанзиви, то поне най-малкото за тормоз над местното население и армиите на Ирак и Сирия.

---

Иначе Сирийския национален отбор по футбол в крайна сметка не успя да се класира за Световното 2018-та, след като загуби от сериозния отбор на Австралия в плейофите с общ резултат 2-3. А всъщност имаха шанс дори за победа. :)
Трябва да им се признае усилието и това колко близко бяха до класиране (и в този, и в предишните етапи), най вече предвид това че всичките им "домакински" срещи досега от този квалификационен цикъл се провеждаха на чуждестранни терени поради риска, който създаваше Войната.

Профил

Аватар
Публикувано на: 11 Окт 2017 18:03

Когато им превземат териториите ISIS вероятно ще продължат да функционират като класическа терористична организация от типа на Алкайда.

Профил ICQ

Аватар
Публикувано на: 11 Окт 2017 21:12

Image

yay!

Профил

Аватар
Публикувано на: 15 Окт 2017 06:37

Последни развития:

* Маядин е освободен.

* Ситуацията в Ракка:

Image

^ бтв сигурно последните няколко дни сте прочели заглавия в българските медии говорещи за това как джихадистите в града са се предали и Ракка е освободен.
Става дума за поредната типична българска журналистическа некомпетентност когато трябва да се тълкува информация от чужди източници.
Всъщност това което стана е че джихадистите от местен произход се предадоха, или поне повечето.
Чуждестранните джихадисти, притекли се от други мюсюлмански страни и които винаги са представлявали голям процент от ИДИЛ, все още са в града и си се бият.

* Сателитни снимки на Мосул преди и след битката за града

^ Не знам доколко може да се разчита на точността на тези снимки що се касае до показването им на степента на разруха в града, тъй като са снимани с различни настройки. Осветлението е различно, цветовата гама е различна, обработката им е различна и т.н.
Но със сигурност нивото на разруха е доста високо.

Профил

Аватар
В момента играе: PTSD simulator
Публикувано на: 16 Окт 2017 14:28

Носят се слухове че иракската армия и кюрдите започнаха да се гледат накриво и че Киркук е обсаден от първите.

Профил

Аватар
Публикувано на: 18 Окт 2017 13:52

Генерал Исам Захердин е починал, след като конвоят му е попаднал на мина :( Още не мога да повярвам, че оцеля в най-тежките моменти при обсадата на Деир Ез-Зор, не рядко и на предните линии, и загина в такава ситуация, напът да освободи целия град :!: Нека почива в мир :(

Sturm написа:
къв ханс бе...

Профил

Аватар
Публикувано на: 19 Окт 2017 00:14

Аз написа:
Генерал Исам Захердин е починал, след като конвоят му е попаднал на мина :( Още не мога да повярвам, че оцеля в най-тежките моменти при обсадата на Деир Ез-Зор, не рядко и на предните линии, и загина в такава ситуация, напът да освободи целия град :!: Нека почива в мир :(

Деба, човече... В началото като прочетох това първоначално си помислих че си попаднал на някакъв съмнителен източник, излязъл със сензационно заглавие, който никак не може да се счита за достоверен. Но ето че сега и аз прочетох същото и съм в шок... :( :( :(

Да почива в мир!

Според мен тук нещо съвсем не е наред. Ама никак, никак наред не е.
По-късно ще напиша нещо по-сериозно по темата, но засега само искам да изтъкна че конвой на топ-Генерал от щаба на САА, минал през толкова много екшън и близки срещи със смъртта, просто НЯМА КАК да е "попаднал" на мина ей така, "случайно".
Тука има нещо! :|

---

В други новини, всички от които ми звучат много кухи на фона на това, което току що се случи:

* Рака е освободена. pic
На тази ограда едно време бяха окачени глави на екзекутирани хора. Ако помните онзи документален филм на VICE от 2014-та, ще се сетите за какво говоря.

* Израел е загубил чистонов F-35, водещ се за свръхмодерния изтребител на САЩ, във въздушното пространство над Ливан.
Израелската страна твърди че се е сблъскал с птица, докато Сирийската не пропуска да се похвали с капацитета на противовъздушната си отбрана, твърдяйки че за свалянето е отговорна ракета S-200.
Самолетът не е унищожен, но е извън строя и не се знае дали ще бъде поправен.

* Джобът на ИДИЛ в Дейр-ез-Зор е напълно обграден от сили на САА.

Профил

Аватар
Публикувано на: 19 Окт 2017 14:22

Цитат:
* Израел е загубил чистонов F-35, водещ се за свръхмодерния изтребител на САЩ, във въздушното пространство над Ливан.
Израелската страна твърди че се е сблъскал с птица, докато Сирийската не пропуска да се похвали с капацитета на противовъздушната си отбрана, твърдяйки че за свалянето е отговорна ракета S-200.
Самолетът не е унищожен, но е извън строя и не се знае дали ще бъде поправен.

Демек бил е уцелен от ракета, но някак си се е прибрал в Израел и е кацнал така ли да го разбирам?

Ето статия по въпроса:
https://theaviationist.com/2017/10/18/i ... -grounded/

Профил ICQ

Аватар
Публикувано на: 19 Окт 2017 15:01

Spoiler for :
Ракетите S- не действат чрез нанасяне на директен удар върху целите си, а чрез разпръскване на хиляди пелетки във въздуха пред очакваната траектория на вражеския самолет. При такава скорост, сблъсък с такава пелета може да е вариращо увреждащ, дори летален.

Сирийската страна може и да казва истината, но щетата просто да е била по-лека, което наистина да е позволило на Израелския изтребител да се върне успешно в база.

edited. Написах нещо, за което самия аз не съм много сигурен.
Някой който разбира може да сподели.

Профил

Аватар
В момента играе: PTSD simulator
Публикувано на: 19 Окт 2017 17:30

начи са е 50:50 Ф-35 да е толкова здрав че да издържи на противовъздушен огън от 50 годишни ракети или е толкова кекав че да бъде заземен от жива птица

Профил

Аватар
Публикувано на: 20 Окт 2017 18:42

Gen.Toast написа:
или е толкова кекав че да бъде заземен от жива птица

Сблъсъците с птици на такава височина и при такава скорост са реална опасност и със сериозен потенциал за увреждане на машината, ако ще тя и да е Джъмбо джет. Не подценявай! :o

Профил

Аватар
Публикувано на: 07 Ное 2017 15:39

* За който не е разбрал, Дейр-ез-Зор е напълно освободен от ИДИЛ-ско присъствие, от самата Сирийска Арабска Армия.
Сега фокусът е върху състезанието на SDF vs. SAA кой ще стигне пръв до границата с Ирак покрай поречието на Ефрат, съответно първите от северната ѝ страна, а вторите -- от южната. Засега са горе-долу наравно!

* Syrian Army arrests ISIS terrorist Rakkawi who killed the most famous martyr in Syria, Yahia Shighri (picture)
В случай, че не сте гледали видео от инцидента, случил се някъде 2014-15та година, ето какво се случи:
Хванат в плен от ИДИЛ сирийски воин е заставян да каже "Ислямската Държава ще пребъде!!!" под заплаха от насочено към главата му дуло на калашник, за да спаси живота си.
Вместо това той изкрещява "В ИМЕТО НА БОГ, НИЕ ЩЕ Я ЗАТРИЕМ !!!", след което е разстрелян на място.
Браво! Ето това е истински герой и воин! :o
Десет пъти RIP и още десет пъти по толкова наказания за палача му!

* Долната снимка мисля че е достатъчно показателна за това какви са отношенията между въоръжените сили и върховната власт в Сирия и в Турция съответно:

Image

^ Без коментар. Копелето дори не може да скрие на лицето си колко подозиращ е вътрешно :lol: :lol: :lol:

*
нелегален написа:
Според мен тук нещо съвсем не е наред. Ама никак, никак наред не е.
По-късно ще напиша нещо по-сериозно по темата, но засега само искам да изтъкна че конвой на топ-Генерал от щаба на САА, минал през толкова много екшън и близки срещи със смъртта, просто НЯМА КАК да е "попаднал" на мина ей така, "случайно".
Тука има нещо! :|

^ Това го написах за смъртта на Генерал Захредин. А сега ще се опитам да обясня какво точно имам предвид:

Вижте тази снимка:

Image

Това е кадър от пристигането на мощите на Генерала в Дамаск. (което се случи още на следващия ден след кончината му)
Виждате ли възпълния човек на преден кадър?
Е, това е един от бодигардите на Захредин. Знам, защото е фигурирал в много предишни кадри от непосредствения фронт в ДеЗ, където винаги се е намирал неотлъчно до Генерала, в качеството си на негов личен телохранител и най-висш довереник.
Е, той е оцелял. Как става това? Как така човек, който се води за един от най-най-най-близките до Захредин на фронта, може би единствено след сина му Яруб (който също участваше в боя), и който би трябвало постоянно да стои неотлъчно до него, е оцелял?

Затова казах по-рано -- тука има нещо!
Какво точно, и аз не знам, но има нещо.

* SDF наскоро въведоха задължителна наборна служба в териториите и селищата, в които са установили администрация. Разбира се опитите за налагането ѝ са посрещани с ожесточена съпротива от местното население, което няма "куче в борбата" в този конфликт, и разбираемо не желае да праща и без това вече изтощените си хора като военослужещи в една групировка с неясни бъдещи цели, планове и противници.

Като цяло този ход е доста съмнителен в дългосрочна перспектива, тъй като целия явен претекст оправдаващ създаването на SDF навремето, цялата тяхна "мисия" и замисъл, а именно прочистването на ИДИЛ от сирийските територии, вече е почти изпълнен. Така че няма логика точно сега да вкарват задължителна наборна служба.
Ясно е -- САЩ ще използват тази групировка за прокси, което да отстоява геополитическите им интереси в този район. А в какво ще се изразяват те -- ще видим.

Засега този акт е облечен в красиво звучащото "Защита на Кюрдските територии и население от бруталния централен режим на Башар Асад", но за мен това целенасочено свикване на нови и нови войскови части може да означава само едно -- подготовка за масирана нападателна акция.

Профил

Аватар
Заглавие: Re: Ислямската държава
Публикувано на: 08 Ное 2017 23:56

Мой пост от 7ми януари 2015-та в тази тема

Цитирам се:

нелегален написа:
Междувременно, 90-годишния Шейх на Саудитска Арабия влиза в болница с тежка болест. Наследника му е на 79.
Когато пукнат, ше настане такъв Game of Thrones, че всичките тия ислямистки групи дето са на саудитски долари ще сгънат много мощно. :D

...И какво се случва в момента в КСА? :D

Ех... Защо съм толкова добър? :(

Профил

Аватар
Публикувано на: 11 Ное 2017 20:59

^ естествено никой не ме похвалва, но споко, свикнал съм :lol: :lol:

САА навлезе в ал-Букамал, основният ГКПП към Ирак. Съпротивата е особено ожесточена. Предполага се че там се укриват голям брой лица от висшата администрация на ИДИЛ, включително и самия ал-Багдади, което обяснява и по-добрата подготовка и боеспособност на отбраняващите града ИДИЛ-ски сили.

Профил

Аватар
Публикувано на: 11 Ное 2017 21:39

Този не го ли убиваха вече няколко пъти...

Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  

Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:

Иди на:  
© 2009 PC Mania | Реклама | Контакти web by: ilyan.com