Иди на:  
търсене   регистрация   чат   помощ   правила   влизане в сайта
Автор Съобщение

Аватар
Заглавие: Re: луда теория
Публикувано на: 12 Юли 2016 18:42

Теорията изобщо не е луда, а е съвсем логична :)
Аз лично съм на мнение, че нещо друго е "виновно" за еволюцията ни. Дали сме в нещо като аквариум и нашите създатели ни гледат или пък просто са дошли, сипали са нещо и от взаимодействието между извънземната "съставка" и вече наличните на земята организми сме се получили ние... А най-вероятно нещата са доста по-сложни.
BSG сценарий също е възможен.

Иначе аз вероятно не съм много на ти с еволюцията, предвид факта, че съм по-космат и от баща ми :lol:

Профил

Публикувано на: 14 Юли 2016 01:00

Gipo написа:
Иначе аз вероятно не съм много на ти с еволюцията, предвид факта, че съм по-космат и от баща ми :lol:

Това не бива да те учудва, защото синовете винаги приличат повече на майките си.

Профил

Аватар
Публикувано на: 14 Юли 2016 01:09

е кво беше тва ся? :/

Профил

Аватар
Публикувано на: 14 Юли 2016 06:30

Беше тъпата мазда, кво :lol:

Профил

Аватар
В момента играе: League of Legends
Публикувано на: 14 Юли 2016 08:23

Момчета, хората не еволюират (биологично). Ако вземете един древен грък и го облечете в модерни дрехи няма да се различава от нас. Причината е че на хората, като биологичен вид отдавна са спрели да действат еволюционните сили, а именно липсва естествен или изкуствен отбор.

За да може един биологичен вид да се променя, то върху него трябва да действа силата на естествения или изкуствен отбор. Това означава, че индивидите притежаващи определени качества (гени) трябва да се оставят да се размножават преимуществено за сметка на други, които притежават противоположни качества (гени).

В природата това се случва много бавно, чрез естествен отбор, където дадени качества (гени) при определените условия на средата дават преимущество на притежаващите ги индивиди и те съответно създават здраво и плодовито потомство, докато други не успяват да предадат гените си в поколение или поколението им е слабо и също обречено.

Същия процес много по бързо и отчетливо се наблюдава в изкуственият отбор, когато човекът отглежда животни и ги селектира в зависимост от качествата които го интересуват (например млечност при кравите). Така с всяко поколение се оставят за разплод тези индивиди притежаващи в най-голяма степен необходимите качества и по този начин с течение на времето тези качества се засилват. По този начин се създават различните породи животни, например крави даващи в пъти повече мляко от техните диви прародители и т.н.

По принцип горното не бива да ни притеснява, тъй като човекът е следващата стъпка в еволюцията. Животът, като такъв, има два основни принципа - да оцелее и да се разпространява. Биологичната еволюция на Земята стига своя предел чрез населване на всичките места на планетата, където е възможно съществуването на живот. Биологичната еволюция обаче не може да направи следващата задължителна стъпка - заселването на други космически тела. Това именно стои като задача пред разумната форма на живот, която може да го осъществи чрез развитие на науката и технологиите.

Профил ICQ

Аватар
Публикувано на: 14 Юли 2016 08:41

як пост, но,

Liberty написа:
Момчета, хората не еволюират (биологично). Ако вземете един древен грък и го облечете в модерни дрехи няма да се различава от нас.

Средностатистически ще е с около 30 сантиметра по-нисък, ще живее около 20-30 години по-малко, ще е повече жилав отколкото як, и ще е доста мургав в сравнение с днешния човек.

Еволюцията все още се случва. :)

Профил

Аватар
Публикувано на: 14 Юли 2016 09:11

Естествено, че хората еволюираме. Издържаме на болести, които преди са убивали цели градове. Друг пример е това, че европейците отглеждат крави заради млякото от толкова отдавна, че при повечето от нас ги няма негативните страни на лактозата и дори успяваме да усвоим нещо от прясното мляко. За сравнение ще дам азиатците, които нямат такава история с млякото и съответно то е абсолютен бич за телата им. Същото е и с гриповете.
Но за отключване на капацитета на мозъка, например, мисля си, че тук по-скоро технологията ще ни помогне, защото или няма да стане от само себе си, или е по-вероятно някой астероид да ни избие преди това :lol:.

Профил

Аватар
Публикувано на: 14 Юли 2016 09:30

нелегален написа:
як пост, но,

Liberty написа:
Момчета, хората не еволюират (биологично). Ако вземете един древен грък и го облечете в модерни дрехи няма да се различава от нас.

Средностатистически ще е с около 30 сантиметра по-нисък, ще живее около 20-30 години по-малко, ще е повече жилав отколкото як, и ще е доста мургав в сравнение с днешния човек.

Еволюцията все още се случва. :)

Говоря за биологична еволюция. Това, че ще живее с 20-30 години по-малко се дължи на условията на средата - тогава те са били по-лоши, не са имали развита медицина и т.н. Пак казвам, ако поставиш един древен грък днес, при днешните условия на живот, той ще е точно същия като съвременните му наследници. Що се отнася до ръста акселерацията има вълнообразна крива, тоест на определени поколения се стига до пик и после хората стават пак по-ниски. Иначе трябваше да сме по 3 метра.

Gipo написа:
Естествено, че хората еволюираме. Издържаме на болести, които преди са убивали цели градове.

Ние не издържаме на болестите повече отколкото хората преди 5 000 години. Просто живеем при по-добри условия, храним се повече, имаме антибиотици и т.н.

Цитат:
Друг пример е това, че европейците отглеждат крави заради млякото от толкова отдавна, че при повечето от нас ги няма негативните страни на лактозата и дори успяваме да усвоим нещо от прясното мляко. За сравнение ще дам азиатците, които нямат такава история с млякото и съответно то е абсолютен бич за телата им.

Така е има и други примери за различия между расите. Еволюционните сили са действали на хората по същия начин по който и на другите видове много дълго време. Казвам, обаче че с развитието на цивилизацията, общо взето в познатият исторически период от няколко хилядолетия, това на практика е спряло да действа. В момента пък съвсем. За да има биологична еволюция, трябва да има отбор, а такова нещо при хората не се наблюдава.

Профил ICQ

Аватар
Публикувано на: 14 Юли 2016 10:50

Liberty написа:
Ние не издържаме на болестите повече отколкото хората преди 5 000 години. Просто живеем при по-добри условия, храним се повече, имаме антибиотици и т.н.

Не си прав, има куп изследвания, които показват, че сега сме много по-резистентни към чумата (например) и че не би донесла такива последствия, ако си представим, че отново започне да разболява хората и нямаме нужните лекарства, както едно време. С други болести е същото.

Профил

Аватар
Публикувано на: 14 Юли 2016 11:22

^ Точно така. Наскоро в редит четох, че хората в днешно време са на практика имунни на проказа, която е била истински бич през средновековието. И то не заради ваксина, а просто еволюция.

Профил

Аватар
Публикувано на: 14 Юли 2016 12:30

Това всъщност е възможно да е точно така, защото преди е имало чумна епидемия която е избила значителен % от населението. Предполага се че са оцелели тези притежаващи някаква форма на резистентност и днес ние носим техните гени. Това действително е пример за естествен отбор и селекция, но е по-скоро изключение. Аз имах предвид това за което се обсъждаше в тази тема, например увеличаване на размера на мозъка и т.н. Тези неща са се случвали в миналото при еволюцията на човека но не и днес. Можете ли да кажете, че по-интелигентните хора днес имат по-голям шанс да оставят потомство? По скоро е точно обратното :D

Профил ICQ

Аватар
Публикувано на: 14 Юли 2016 16:07

Liberty написа:

Защото времето, което дели нас и древните гърци, е твърде кратко за да има фрапиращи разлики. На еволюцията са й нужни милиони години.

+ квото казаха другите.

Профил Skype WWW

Аватар
Публикувано на: 11 Сеп 2016 10:08

Нека отсега нататък това да е темата за интересни теории.

Аз имам една нова теория, която касае тютюнопушенето, а именно, че тютюнопушенето е безвредно, или ако не напълно безвредно, то вредно до степен далеееч от представяната. (говорим за рак, изображенията на кутийките и т.н.)

Защо мисля така?

Наскоро видях един познат човек, който никак не е изпаднал (счетоводителка е) да пуши докато е бременна с третото си дете. Заговорихме се, попитах я защо, не я ли е страх и т.н. Тя ми отговори, че е пушила и по време на предните си две бременности, и децата са си напълно наред. Да уточня, момичето сега завършва елитна гимназия, да става и тя счетоводител (което си е бая тегавня), а момчето е гребец. Тоест децата са се развили да са доста интелигентни и способни, вместо увредени.

Разбира се този развой е просто единичен случай и не доказва нищо.
Но ме накара да се замисля... Доста хора пушат от най-ранна възраст (да кажем още 9-10-годишни) до дълбока старост. Също така доста професионални атлети пушат, без това видимо да се отразява на представянето им. Ако погледнете списък с най-пушещи страни в света (или тези с най-много изпушени цигари на главата от населението), ще видите как доста от тях всъщност са със сравнително висока средна продължителност на живота. Също така доста хора открито признават, че продължително са пушели огромно количество цигари на ден, но все пак са си оживявали до старост. И също, че дефакто нямам познати, които да са умрели от цигари.

Тогава защо тютюнопушенето се свързва с вреда за здравето?

Отговорът е не в ефектите на никотина и тютюневите частици, а другаде:
Замислете се за състоянието на един човек, който пуши по прекалено много цигари на ден. Това със сигурност не е човек, който е изпълнен с любов и щастие, а напротив - дави се в несигурност, нещастие, стрес и цялостна невроза. Оттам следват и други проблеми и злоупотреби, както и лошо качество на живот и лошо управление на личните финанси, които водят до цялостно влошаване на здравето. Тоест здравословните проблеми свързвани с тютюнопушенето не се дължат на самото пушене; то се явява просто симптом на едно цялостно неблагоприятно състояние, което полека-лека, бавно еродира тялото, нервите и ума.

---

Та, да... това е теорията ми. Отново е луда... сигурно, но-о-о... знаете си ме. :)

Профил

Аватар
Заглавие: Re: Тема за интересни теории
Публикувано на: 11 Сеп 2016 11:21

Само нещо не схванах как така е с третото си дете пък в момента завършва елитна гимназия? Да не е от малцинствата нещо :D

Безвредно не... но че при някой ефекта на вредност е в пъти по-малък от при други е факт... Проблема е, че не знаеш от кои може да си ти самият. Цигарите увеличават в проценти вероятността да получиш тежки отражения на здравето си. Дали си заслужава да играете на тази рулетка си зависи лично от вас. Но да излагате на подобен риск и бъдещето си поколение за мен е напълно неприемливо.

Човекът е сложен организъм който както всички други еволюира. Някой имат късмета да са наследили по-здрави гени. Цигарите както и много други фактори повишават риска клетъчни мутации репсективно рак и сякви други тежки заболявания. Още по-сериозен фактор е стресът примерно и наследствената генетична обремененост. В бременност пушейки жената не значи, че ще роди дете със синдром на Даун аутизъм или т.н. ... Но рискът да получи някаква ДНК мутация която в даден период от живота му да се изяви като тежко заболяване неминуем е доста по-висок.

Има го и другият момент... примерно в бъдеще 10-то поколение поредни пушачи организмът им е нормално да развива до няква степен резистентност към отровите в цигарите.

Всъщност всичко което е различно от нормалната среда на даден организъм е пагубно за здравето му до няква степен.

По същата причина примерно сме толкова чувствителни към радиоактивните лъчения... Просто защото на планетата ни са в изключително малки дози... Но примерно ако един организъм е непрестанно облъчван в продължение на хиляди години ще дойде момент в който тези дози няма да бъдат непременно фатални за 90% от популацията му.

Точно тук е и проблема с търсенето на живот извън Земята. Учените установяват, че всъщност е почти невъзможно да кажем кои условия биха били подходящи и кои не за зараждането на живот защото за пример си служим само с живота на Земята. И дори тук откриваме организми живеещи в среда за която се е смятало, че не може да поддържа условия за живот. Дори наскоро откриха бактерия която е заменила един от 6-те смятани до тогава за основни градивни елементи на живота с друг който пък е токсичен за 99 процента от останалите организми.

Мен пък един друг момент от човешкото развитие винаги ми е бил много интересен.
10 000 години хората живеят по един и същ начин фермерство животновъдство и .т.н
И изведнъж последните триста години прас парен двигател, авиация, компютри интернет и технология която в очите на предците ни би ни направила да изглеждаме като богове...

--Gort!Klaatu barada nikto!--

Профил ICQ

Цар
Аватар
Публикувано на: 11 Сеп 2016 14:54

Не бе, филмът с вредата от пушенето не е толкова от тютюна и катраните, ами че като цяло самият процес на пушене е вреден и неестествен за организма. Затова и има относително по-често наблюдавани негативни странични ефекти върху хората които пушат цигари отколкото върху хората които пушат трева - защото чисто и просто хората които пушат цигари изпушват 20-30 цигари за времето за което човек изпушва 1-2 масура. Очевидно веществата в цигарите имат някакви канцерогенни свойства, но това пак не означава че знаем какво точно е довело до заболяването и съответната мутация. Доста по-комплексно е.

Профил Skype

Аватар
Публикувано на: 11 Сеп 2016 19:44

-Stormrаge- написа:
Само нещо не схванах как така е с третото си дете пък в момента завършва елитна гимназия? Да не е от малцинствата нещо :D

Прочети пак: Дъщерята завършва елитна гимназия. Майка ѝ е бременна с трето дете... :)

-Stormrаge- написа:
Мен пък един друг момент от човешкото развитие винаги ми е бил много интересен.
10 000 години хората живеят по-един и същ начин фермерство животновъдство и .т.н
И изведнъж последните триста години прас парен двигател, авиация, компютри интернет и технология която в очите на предците ни би ни направила да изглеждаме като богове...

warpspeed hyperdrive до един век? Може би по-малко? Определено си струва замислянето за главоломния прогрес напоследък...

Профил

Аватар
Публикувано на: 15 Сеп 2016 14:14

За бременността малко фейлна. Доказано е, че пушенето можа да увреди синтеза на някои полови хормони, или направо да го спре. Тъй че деазн

Профил

Аватар
Публикувано на: 06 Фев 2017 02:55

нещо интересно:

Профил

Аватар
Публикувано на: 09 Фев 2017 01:50

имам теория
на вероятнисте
която да уча за изпита

е тва може да е майтап от някой студент
останаха ли учАщи в тоя форум или всички вече вадим хляба

Профил

Аватар
В момента играе: MGTOW
Публикувано на: 11 Фев 2017 16:43

Liberty написа:
Момчета, хората не еволюират (биологично). Ако вземете един древен грък и го облечете в модерни дрехи няма да се различава от нас. Причината е че на хората, като биологичен вид отдавна са спрели да действат еволюционните сили, а именно липсва естествен или изкуствен отбор.

За да може един биологичен вид да се променя, то върху него трябва да действа силата на естествения или изкуствен отбор. Това означава, че индивидите притежаващи определени качества (гени) трябва да се оставят да се размножават преимуществено за сметка на други, които притежават противоположни качества (гени).

В природата това се случва много бавно, чрез естествен отбор, където дадени качества (гени) при определените условия на средата дават преимущество на притежаващите ги индивиди и те съответно създават здраво и плодовито потомство, докато други не успяват да предадат гените си в поколение или поколението им е слабо и също обречено.

Същия процес много по бързо и отчетливо се наблюдава в изкуственият отбор, когато човекът отглежда животни и ги селектира в зависимост от качествата които го интересуват (например млечност при кравите). Така с всяко поколение се оставят за разплод тези индивиди притежаващи в най-голяма степен необходимите качества и по този начин с течение на времето тези качества се засилват. По този начин се създават различните породи животни, например крави даващи в пъти повече мляко от техните диви прародители и т.н.

По принцип горното не бива да ни притеснява, тъй като човекът е следващата стъпка в еволюцията. Животът, като такъв, има два основни принципа - да оцелее и да се разпространява. Биологичната еволюция на Земята стига своя предел чрез населване на всичките места на планетата, където е възможно съществуването на живот. Биологичната еволюция обаче не може да направи следващата задължителна стъпка - заселването на други космически тела. Това именно стои като задача пред разумната форма на живот, която може да го осъществи чрез развитие на науката и технологиите.

+1
Единственото което може да повлияе на човешката външност на този етап е сексуалният отбор. С напредването на генното инженерство е възможно след 100-200 години голяма част от населението да изглеждат като манекени (в крайна сметка с цел да задоволят хедонистичните се потребности за по-секси партньор).

Мъжете избират секси жени за сексуални партньори, it is known. А това какво е секси има обектиен и субективен аспект.

Жените по природа са хипергамни - предпочитат мъже с по-висок социален статус, който да бъде protector and provider. Чувал съм хипотези, че жените все още са хипергамни, защото живеем във времена на недоимък и с прогреса на механизацията, eventually достигаки комунизъм тази репродуктивна стратегия би била преодоляна. Аз, от друга страна смятам, че човечеството е достигнало такова задоволително равнище още с опитомяването на зърнените култури и разработването на агрокултурата. От тогава хипергамията не само не е намаляла, но се е засилила. По това съдя, че хипергамията е резултат не на външните физически условия на живот, а на йерархията в човешкото общество. Историята показва силна корелация между тенденцията към хипергамия в едно общество и степента на йерархичната сегрегация в него.

Хипергамията като цяло може да се окачестви като полезна за еволюцията от гледна точка на това, че най-приспособимите / най-успешните индивиди се размножават, предавайки добрите си гени на новото поколение. Към днешна дата, обаче, хипергамията би могла да се счете и за доста меладаптивна репродуктивна стратегия. Днес сме свидетели на това как мъжете, кото имат най-много репродуктивни опции са богатите знаменитости (актьорчета, певци и т.н.). Женската хипергамия не е успяла да се нагоди към адекватното задоволяване на нуждите на вида. Представете си свят, в който учените от БАН имат хареми и трябва да си наемат охрана да ги пази от ордите от загорели мацки.

Spoiler for :

Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  

Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:

Иди на:  
© 2009 PC Mania | Реклама | Контакти web by: ilyan.com