Иди на:  
търсене   регистрация   чат   помощ   правила   влизане в сайта
Автор Съобщение

Аватар
Заглавие: Re: Сирийската гражданска война / Ислямската държава
Публикувано на: 15 Апр 2018 05:14

нелегален написа:
Може би ще пиша пост тук-таме, когато може да се каже нещо по-цялостно, когато може да се говори за нещо като вече съставил се "етап"... на това което започва в момента...

Синтезът, който мога да предложа до момента е следният:

Последните "удари" върху Сирия (кавичките са нарочни, не мисля че е нужно да обяснявам защо) бяха умишлен провал от страна на САЩ. Сигурно са имали някаква по-конкретна конфигурация за цел с комбинацията си от атаки, сигурно са нямали, това не е важно.

Важното на цялото това упражнение беше да се демонстрира пред международната общност, че Асад явно ще остава на власт (йей!) и Сирия да бъде показана като способна да се самозащитава срещу мощна чуждестранна агресия.
И, най-важното, че настоящият ход на войната в Сирия, а именно продължаващото укрепване на легитимната власт, и връщането на повече и повече територии от страната обратно под контрола ѝ, ще се запази.

Казано по махленски -- САЩ писАха ХУЙ и сега си бегат.

Обаче сега проблемът е друг. А именно че вечното противопоставяне между САЩ и Русия и тяхното витаене за контрол ще се измести върху друг обект.

Преди във форума (по точно лятото миналата година) съм направил следния пост:

нелегален написа:
Иначе, малко OC:

Image

Държавите отбелязани с хиксче са такива, които от 2001-ва година насам са срещали американска военна намеса ИЛИ спонсорирана/провокирана от Америка "революция", война или опит за преврат.

В коя ли посока ще поеме тази тенденция? :roll: :roll:

Въпросът остава отворен.

Ако приемем че към момента цялостната посока в най-груб план беше югоизток-северозапад, то следващата цел би трябвало да бъде...
ами... и вие самите можете да четете карти, довършете си. :?

Неееее??? Сериозно??? Аз да съм... ПРАВ ??? :D

Профил

Аватар
Публикувано на: 17 Апр 2018 05:18

В Ракка вчера имаше протести в подкрепа на Асад и с искане окупационните сили да се разкарат. Сред всичко това гордо се вееше флагът на Сирия ! 8)

видео:

Отделно, ето и първи кадри от намерените под Дума подземни бунтовнически тунели и други съоръжения. Цинично, били са изкопани под Националната болница в предградието:

https://twitter.com/AlSuraEnglish/status/985851082185175040

То дори не е просто "съоръжение", то си е цяла крепост. Да не може да се начуди човек на човешката изобретателност! :o

Профил

Аватар
Публикувано на: 20 Апр 2018 00:15

мой пост в темата от 20ти март:

нелегален написа:

[описание на настоящото положение в Гута и какви ще са последиците от освобождаването ѝ от бунтовническо присъствие]

Така, после:

В близко време предвиждам възобновяване на два потенциални фронта.
Единият ще е на Лагера Ярмук в Дамаск, който е един от последните сериозни бастиони на ИДИЛ в Сирия.
Вторият естествено ще е този в Идлиб, като пробивът там ще е или през Джиср аш-Шугур, или през Хан Шейхун. Лино аз залагам на втората опция, тъй като Джиср се оказа изключително костелив орех при последните офанзиви на САА там през 2015та, поради тежкия терен на околностите му. Но какъвто и да е подходът, крайната цел си остава същата -- а именно селищата Фуа и Кафрая в сърцевината на провинцията, които се явяват много костелива крепост на проправителствени сили, удържала натиска върху тях в продължение на години! :)

САА започна да навлиза в лагера Ярмук, така че ето че съм бил прав.

Но трябва да призная, че сбърках за другия обект на офанзива от страна на проправителствени сили;
Такава не се случи в провинция Идлиб, поне не и на този етап, а се случва в бунтовническия джоб на север от град Хомс.

Ето че съм можел и да греша понякога. :)

Профил

Аватар
Публикувано на: 21 Апр 2018 23:51

В Саудитска Арабия се случва нещо като военен преврат.

Повече инфо по-натам, когато се поизяснят поне малко нещата.

edit: Фалшива тревога. Nothing to see here, move along.

Профил

Аватар
Публикувано на: 24 Апр 2018 03:43

Бях си наумил да вметна нещо набързо в тази тема в края на март, но тогава забравих.

Сирийската гражданска война (макар че от доооста години вече трудно би могла да се нарече "гражданска", не мисля че е нужно да уточнявам защо) започна в средата на март 2011та година.
Което значи че към този момент тя вече е "навършила" 7 години, и е навлязла в осмата си.

Моля замислете се за този никак незначим факт.
Най-малкото се замислете за това как едно цяло поколение деца и юноши е израсло в среда на постоянна и безмилостна война и разруха.

Замислете се за въздействието върху него, което ще окаже всичко това...

---

Иначе, суровата статистика към настоящия момент, в най-груби цифри:

* Около половин мегасмърти. (0.5 megadeaths)
* Близо осем милиона вътрешно разселени души.
* Над 5 милиона бежанци.

За справка, населението на Сирия непосредствено преди началото на войната беше 21 милиона души.

Имайте предвид че всички тези цифри са стари новини и че тези стойности на показателите все още продължават да растат, макар и със значително намалени темпове в сравнение с най-бруталните периоди на войната.

Но все пак... все пак...

Профил

Аватар
Публикувано на: 27 Апр 2018 09:49

Две неща:

* Бунтовническият джоб в Източните Каламунски планини е освободен от проправителствени сили. Всичко се случи почти без нито един изстрел, изцяло на дипломатическата маса.
Този регион беше под бунтовнически контрол още от 2011та година, и ето че най-после се връща под правителствен контрол.

Нещо което е просто задължително да се отбележи е, че откакто САА започна да печели обратно под контрола си джоб след джоб в последната ~година, имаше постоянни страхове и агитации от страна на бунтовниците и поддържащите ги Западни сили, че след предаването си, те ще станат жертви на кланета, избирателни отмъщения и реваншизми от страна на правителството.

Е, сега след като те започнаха постепенно да се предават... Ами... Нищо подобно не се случва. :)

* Войната понякога ражда и хубави неща...
Тоталното унищожение на цели заселени места разкри интересни археологически находки датирани към Пети век след Христа.

Image

Империи се въздигат и падат, държави и народи изчезват, но Заветът на Цивилизацията в крайна сметка винаги остава! :)

Профил

Аватар
Публикувано на: 03 Май 2018 17:58

Днес на 104-годишна възраст е починал Фадлула Мукалад, един от героите на Сирийската съпротива срещу френската окупация отпреди повече от 80 години. Именно той е свалил френското знаме, за да го замени с това на новородилата се сирийска република.

RIP!

Image

Профил

Аватар
Публикувано на: 03 Май 2018 22:19

нелегален написа:
Днес на 104-годишна възраст е починал Фадлула Мукалад, един от героите на Сирийската съпротива срещу френската окупация отпреди повече от 80 години. Именно той е свалил френското знаме, за да го замени с това на новородилата се сирийска република.

RIP!

Image

жив и здрав, голям да порасне

Профил

Аватар
В момента играе: PTSD simulator
Публикувано на: 04 Май 2018 10:45

САЩ спират финансирането на терористичната групировка "Белите каски"

Профил

Аватар
Публикувано на: 09 Май 2018 20:26

Честин Ден на Победата и на Европа, момци! 8)

Кадри от парада на Червения площад няма нужда да давам, тъй като както всички знаем, там винаги е епично както всяка година, затова ето кадри от базата Хмеймим в Сирия:

Профил

Аватар
Публикувано на: 04 Юли 2018 00:20

Тази тема малко западна. Тия дни ще се опитам малко да я посъживя, че и без това от доста време планирам да направя по-цялостен коментар върху тази Война.

Междувременно:

Синът на Асад отива на олимпиада в Румъния

Цитат:
Синът на сирийския президент Башар ал Асад – 16-годишният Хафез ал Асад, ще участва тази седмица в Международната олимпиада по математика в румънския град Клуж, съобщава в. „Либертатя“, като отбелязва, че местните власти са предприели засилени мерки за сигурност и запазват дискретност във връзка с посещението.
[...]
Той отбеляза, че освен специалните мерки за сигурност синът на Асад няма да се ползва с различно отношение спрямо останалите ученици и е включен във всички програми, предвидени от организаторите. „И той самият поиска да бъде третиран като нормален ученик. Това са протоколни въпроси. Не ни е затруднило по никакъв начин пристигането му“, посочи училищният инспектор.
[...]
Вестникът напомня, че Румъния е една от малкото страни и единствената членка на Европейския съюз, която не е закрила посолството си в Дамаск, въпреки че в страната бушува гражданска война от над седем години.

Браво на румънците и браво на малкия Асад! 8)

Ала! Сурия! Башар-у-бас!!!

Профил

Аватар
Публикувано на: 18 Юли 2018 14:11

малко да посъживя аз:

Наскоро проправителствени сили предприеха решителна офанзива с цел отвоюването на югозападната Сирийска провинция Дара'а от окупиралите я бунтовници.
Операцията носеше името "Базалт" и постигна огромен и неоспорван успех само за месец.

от Уикипедия:

Image

^ ^ ^ ^ ^ ^ ^

Дебелата червена линия представлява състоянието на фронта преди началото на офанзивата.

Изтъквам важността и значимостта на случилото се отвоюване на територии, поради тяхната допирност с границата на Сирия с Йордания, Ливан и Израел, както и близостта им със сърцевината на административното ядро на Сирия, а именно град Дамаск и околностите му.

---

Същевременно отново се говори за споразумение за евакуране на проправителствени милиции и цивилни от Шиитските крепости Фуа и Кафрая, които са под състояние на обсада от години дълбоко в сърцевината на провинция Идлиб.

Казвам "отново се говори", защото такива уж-споразумения имаше и преди, но те обикновено свършваха безрезултатно (тоест нищо не ставаше в крайна сметка), или колцината осмелили се да напуснат джоба воини/цивилни бяха избивани или отвличани от джихадисти по пътя си навън.

===========

Тези две събития за мен предвещават и индикират финализирането на подялбата на Сирия...

Един вид Асад казва "ОК, Турция и нейните джихадистки милиции могат да си получат провинции Идлиб и Африн, докато Кюрдите могат да си вземат всичко на север от Ефрат. Останалото е за нас."

Партиция тип Полша 1941, или с каквото там друго желаете да направите паралел.

Поне такъв е моят прочит, може и да греша.

---

P.S.
Остава обещанието ми за по-цялостен коментар за тази война като цяло, който ще направя по-натам.

P.P.S.

Spoiler for :

^ кога ли и нашите управляващи ще вземат пример от такива инициативи? :(

Профил

Аватар
Публикувано на: 19 Юли 2018 15:54

Ashkenazi написа:
---

Същевременно отново се говори за споразумение за евакуране на проправителствени милиции и цивилни от Шиитските крепости Фуа и Кафрая, които са под състояние на обсада от години дълбоко в сърцевината на провинция Идлиб.

Казвам "отново се говори", защото такива уж-споразумения имаше и преди, но те обикновено свършваха безрезултатно (тоест нищо не ставаше в крайна сметка), или колцината осмелили се да напуснат джоба воини/цивилни бяха избивани или отвличани от джихадисти по пътя си навън.

Този път нямаше лъжа, нямаше измама.

Евакуацията се случи в пълна сила и без никакви скрити клаузи и мръсни номера.
Грубата бройка хора напуснали двете селища възлиза на около 7000 души.

Значи е свършено... Провинция Идлиб е вече изцяло под контрола на сателитни турски милиции.

Профил

Аватар
В момента играе: RL - worst game ever.
Публикувано на: 19 Юли 2018 19:57

Ashkenazi написа:
Значи е свършено... Провинция Идлиб е вече изцяло под контрола на сателитни турски милиции.

Важно е за турците да отрежат всякакви кюрдски опити за държава от морето, за да не могат да бъдат снабдявани. По този начин ако се наложи могат да ги сгазят по-бързо.
Ако САЩ трябва да избира между Турция (80 милиона души, доста милитизирана) или Кюрдистан (2-3 милиона души, никаква организация), няма да мислят много и ще изоставят бунтовниците.
Жалко за кюрдите, де, ама няма как. Независим Кюрдистан не го искат нито Турция, нито Иран, нито арабите. Само Израел тихо-тихо и под масата помагат. Няма как някой да им помогне в това положение. Противниците им са по-силни и по-важни от тях.

Профил

Аватар
Публикувано на: 19 Юли 2018 21:16

Това е доста съмнителен прочит на ситуацията, ще извиняваш. :)

Първо, Кюрдските територии в Сирия и Турция така или иначе никога не са достигали до морето, нито кюрдите са били снабдявани по морски път. (Виж, по речен - да; Но това вече е друго нещо.) Следователно Турското нашествие в Сирия няма как изобщо да бъде тълкувано като "отрязване на опити за кюрдска държава до морето".

Колкото до САЩ, те в случая не "избират" нищо, тъй като от началото на този конфликт Турция винаги е била страната на най-заден план в техните интереси, въпреки уж- съвместното им членуване в НАТО.

Виж, може да се каже, че на Турция тихомълком ѝ бе позволено да си прави своето, особено след неуспешния ЦРУ-иницииран преврат от 2016та, когато се видя че Ердоган е твърде умен, за да се раздели с властта си по такъв начин.
Голяма каша беше цялата тази работа, и сега в ретроспекция някак плашещо се стига до заключението, че май щеше да е доста по-добре този преврат да беше успял, дори и това да значеше гражданска война в Турция; Която щеше да позволи на тази в Сирия да се поуталожи, докато родината ни щеше да може да подиша малко.

Но не би, и сега този изглежда недосегаем и неудържим, карайки останалите да се чудят каква ще е следващата му цел, каквато, както казах преди, несъмнено ще има. :arrow:

---

Та, крайният ми синтез на случая Африн + Идлиб = предявяване и утвърждаване на Имперските амбиции на Ердоган + стопиране на устрема на САА и Асад, които точно тогава имаха огромна инициатива + пресичане на съединяването на кюрдските кантони в Сирия + НАЙ-ВАЖНОТО -- малко пускане на кръв на турската армия с цел изпробване и каляване на боеспособността ѝ и вкарването ѝ в боен режим за по-нататъшни глобални военни действия.

Някаква такава комбинация ми се чини.

Профил

Аватар
Публикувано на: 20 Юли 2018 14:33

Кюрдите искат държава. За да имат държава им трябва достъп до морето. Това е просто факт. Ако получат някаква подкрепа, то ще е по море, където турците няма да имат извинение да я спрат набързо (не и без дипломатично самоубийство, каквото Русия направи в Украйна).
Съответно това че турците застанаха между кюрдите и морето го прочитам по очевидния начин - пречи им се да вземат пристанище. А иначе те точно в тази посока се насочваха, ако видиш как се развива администрираната от тях територия през годините на конфликта.

Относно избора който САЩ прави, САЩ снабдяваха кюрдите с оръжие, пари и специалисти да ги тренират, докато не започнаха директните сблъсаци с турската армия. Тогава спряха да го правят. Пак очевидния прочит е, че се е наложило да изберат и са избрали.

А относно "ЦРУ-иницииран преврат", за това не знам. Не бих бил толкова сигурен. Не им е първи преврат на турците, няма да им е и последен. Това е просто механизма който имат да гонят джихадистите. Когато много почнат да се дърдка-дъркат армията ги реже. Този път не се получи. Във всеки случай изглежда ефенди Ердоган е съгласен с теб и охладня към САЩ.

Пък относно турската армия, поне се справят по-добре от арабите в Йемен, който пращат танкове напред без пеходен ескорт. Буквално в книжката ръководство която получаваш с танка пише да не го правиш това.

Профил

Аватар
Публикувано на: 20 Юли 2018 17:23

indigo написа:
Съответно това че турците застанаха между кюрдите и морето го прочитам по очевидния начин - пречи им се да вземат пристанище. А иначе те точно в тази посока се насочваха, ако видиш как се развива администрираната от тях територия през годините на конфликта.

Шейди, говориш глупости.
Кюрдите се биеха за и отвоюваха само територии помещаващи представители на собствения им етнос, били те мнозинство или поне достатъчно значим брой. В приморските краища на Сирия няма Кюрди.
Справка:

Image

Моля ти се, какви ги приказваш... :)
Още малко щеше да поискаш и до Истанбул да стигнат Кюрдите... :D

Цитат:
Относно избора който САЩ прави, САЩ снабдяваха кюрдите с оръжие, пари и специалисти да ги тренират, докато не започнаха директните сблъсаци с турската армия. Тогава спряха да го правят. Пак очевидния прочит е, че се е наложило да изберат и са избрали.

Да, това е така, но тълкуванията на случилото се могат да варират:
Ти го наричаш "САЩ избраха Турция", a аз ще го нарека "САЩ се отдръпна от Кюрдите".
Семантиката има значение. Смисълът на двете твърдения е различен, както и произлизащите от него последствия.

Профил

Аватар
Публикувано на: 20 Юли 2018 19:40

Image

На същата карта с червено съм маркирал територията, която кюрдите превзеха и администрираха. Виждаш, че тя далеч не е само където са мнозинство. Това са консервативни граници. Не съм маркирал няколко града от другата страна на реката.

Отделно със синьо съм маркирал къде живеят значително (но не мнозинство) число кюрди, което свързва територията която администрират с морето. Общо взето живеят по турската граница, предполагам за да могат да работят в Турция.
Данните за това твърдение са от няколко страници намерени с просто гугълване, но поне полвината не го показват. Не знам до колко процента са там, не мога да чета арабски източници.

Във всеки случай, експанзията на кюрдската тетиротия беше от турската граница на югозапад към реката, и от Манбидж на изток към Африн. Логичната следваща стъпка е Латакия, но турците ги отрязоха.

Не мисля, че съм прекалено неразумен с това разглеждане на ситуацията. Кюрдите бяха подкрепяни от САЩ и Израел. САЩ може да снабдява по въздух, но Израел не може. Всички араби ще скочат да формират Волтрон ако се случи. По вода е друга работа, там може по-скришно, с неутрални кораби. Без достъп до морето няма Кюрдистан. Не е възможен. Логично е да го искат, и е логично Турция да го напада.

Профил

Аватар
Публикувано на: 20 Юли 2018 21:39

Това за кюрдите и морето на сирийска територия е пълен абсурд. Край морето в Сирия живеят предимно алевити, които са лоялисти на Асад, не кюрди :!: Не знам защо чертаеш такива отдалечени паралели :arrow: Единствените, които имат претенции за морето, са бунтарите от идлибска територия, не кюрдите.

Също така в тази синия линия, която си чертал на турска територия, няма толкова кюрди, колкото алевити. Ето карта на разположението им. Обърни внимание, че тя обхваща цялото крайбрежие в Сирия:

Sturm написа:
къв ханс бе...

Профил

Аватар
Публикувано на: 21 Юли 2018 07:02

Шейди... мен...

От къде да започна...

indigo написа:
На същата карта с червено съм маркирал територията, която кюрдите превзеха и администрираха. Виждаш, че тя далеч не е само където са мнозинство. Това са консервативни граници. Не съм маркирал няколко града от другата страна на реката.

Това че Кюрдите са превзели дадени не-Кюрдски селища на този етап съвсем не значи, че хватката им върху тях ще остане вечна и че ще успеят да наложат администрация там, ако изобщо дори желаят да го правят.
Голяма част от тези завладявания (на не-Кюрдски селища) беше просто продукт на шанс от текущите в даден момент военни действия и/или беше наложена като предпазна мярка, която да предотврати контраофанзива на ИДИЛ, които тогава все още бяха страховита и енергична сила.

indigo написа:
Отделно със синьо съм маркирал къде живеят значително (но не мнозинство) число кюрди, което свързва територията която администрират с морето.

Бъркаш, и Аз ти обясни и показа как и защо. :)
А аз ще добавя и още нещо - тази демографска карта, която разглеждаме, е от 70те години на миналия век.

indigo написа:
от Манбидж на изток към Африн.

Пич, Африн е на Запад от Манбиж... :)

indigo написа:
Логичната следваща стъпка е Латакия

Човек... Латакия е буквално сърцевината на алевитската секта, към която принадлежи Асад и семейството му и 90% от Сирийската администрация и власт. Неслучайно този регион остана най-мирен по време на цялата война - защото при избухването ѝ населението там се обяви единодушно в подкрепа на законната власт и поради това нямаше огнища на бунт.

Което бтв връща на тъжното заключение, което беше изведено още в началните фази на войната, а именно че тя е предимно сектарна война, т.е. кланове срещу кланове, фамилии срещу фамилии, интерпретация на Исляма срещу друга интерпретация на Исляма и т.н. + плюс обичайното участие на външни сили, които си избират своите фаворите и приемници при изглеждащото почти неизбежно в онзи момент падане на Асад.
Тоест не беше някаква романтична революция, каквато се опитваха да я изкарат западните мейнстрийм медии тогава.

SAD BUT TRUUUUEEE :!: :arrow:

Мерси на Аз че метна рамо, вижда се че и той е ерудиран по темата като мен и знае за какво говори! :)

Шейди, виж... В тази тема както виждаш са били публикувани 1500 поста. Всички редовно и сериозно коментиращи тук в нея сме хора, които следим тази война почти от началото ѝ, и сме запознати мнооого надълбоко с по-важните ѝ детайли и моменти. Демек знаем тънкостта на материята. :)
И ако има нещо, което не знаем, то ни струва или 5 секунди мисъл, или точно 10 секунди гугълване (защото знаем КАКВО точно да гугълнем), за да го узнаем.

Така че... Още веднъж - моля те... :)

Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  

Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:

Иди на:  
© 2009 PC Mania | Реклама | Контакти web by: ilyan.com