Knights of Honor

 SINCE 1998
  • Играй си играта, човече!

I. Начало

Макар и на пръв поглед десетките на брой кралства в Knights of Honor да изглеждат твърде еднакви помежду си, играта с всяко едно от тях може да се окаже коренно различна. От това на чия точно страна ще застанете, зависи до голяма степен стилът геймплей, който ще трябва да използвате. Големите кралства имат огромно преимущество по отношение на дипломацията и военното дело и биха били най-подходящи за начинаещите. По-малките пък представляват истинско предизвикателство за по-опитния играч, просто защото нямат почти никаква мощ. Техният просперитет за в бъдеще ще зависи изцяло от вашите икономически, политически и военни решения. Освен това изборът на кралство предопределя и съседите, които ще имате. А както вече сигурно знаете, всеки един владетел има определени показатели като арогантност, жестокост, миролюбивост и т.н., които очертават характера и поведението му спрямо неговите врагове и приятели. Не забравяйте, че с всяко ново стартиране на Knights of Honor, характеристиките на провинциите се разпределят по произволен начин. Това че първия път, когато сте играли с България, Македония например е притежавала минерални залежи и плодородна почва, не означава, че и в следващите игри ще е така.

II. Икономика

1. Стани богат

Всъщност това не е никак трудно постижимо. В началото на играта, когато все още нямате крещяща нужда от маршали, можете спокойно да наемете няколко търговци (например двама-трима), или пък да провъзгласите своя крал или някой от синовете му за такъв, и да им заповядате да търгуват с вашите съседи. Те ще увеличат приходите ви неколкократно и за нула време ще се превърнете сред най-богатите владетели на Стария континент. Освен това би било добре да държите kingdom power-а на възможно най-високото ниво през цялото време – това също ще увеличи приходите ви и ще прави жителите ви по-щастливи и по-малко склонни към въстание. По този начин пък впоследствие ще ускорите развитието си, тъй като ще имате възможност да използвате натрупаното злато, за да строите сградите си по-бързо, и така на практика за нула време ще настъпи един икономически бум. Между другото, още един добър начин за трупане на повече злато е да подберете някое много по-мижитурно от вас кралство, което се страхува от железния ви юмрук и в никакъв случай не би ви атакувало, и да изисквате от него да ви дава наличните в хазната си пари. 

2. Разрастване

Внимавайте какви точно сгради строите в дадените градове. Не забравяйте, че постройките са десетки, а мястото за тях – ограничено. Най-добрият вариант е да се съобразите с характеристиките на провинцията и да ги развиете максимално с помощта на съответните сгради. Така ще получите достъп до т.нар. търговски стоки. Ако градът ви има излаз на море, е почти задължително да се възползвате от този факт и да построите пристанище и всичко, свързано с него, тъй като впоследствие ще можете да внасяте и екзотични стоки (които са ви необходими за постигането kingdom advantages). Освен това стройте сгради, които увеличават броя на населението и приходът от данъци – колкото повече храна имате, толкова по-голям брой хора ще се раждат и съответно – повече данъкоплатци, по-голямо количество злато в хазната. Ако пък нямате достатъчно пари, за да ускорявате построяването на сградите, дръжте под око броя на работниците. В началото на играта те са адски малко, а за жалост – са жизненоважни за по-бързия строеж. Би било добра идея да се съсредоточите върху издигането на сгради, които увеличават броя им. А впоследствие, когато градът ви стане достатъчно голям, можете да ги развалите и да построите нещо по-необходимо.

3. Инфлация

В началото на играта кралството ви няма инфлация. Но колкото по-богати ставате и колкото по-малко злато харчите, тя толкова по-бързо ще започне да нараства. Този проблем има две решения – или увеличете приходите си, или почнете да харчите повечко. Внимавайте инфлацията да не достигне 100 процента, защото тогава ще получавате 0 злато. Ако все пак това стане, а дадено кралство например реши да ви окаже чест и ви изпрати злато, то ще бъде добавено в хазната, а инфлацията ще скочи над 100 процента. Тогава тя ще започне да “изяжда” и наличните в запасите ви парички. В такъв случай е време да започнете да харчите като луди. 

III. Политика

1. Преговори

Типът отношения с останалите кралства са от жизненоважно значение. Така че подбирайте и съюзниците, и враговете си особено внимателно. Успехът при воденето на преговори зависи пряко от това до колко една нация ви харесва или не и до колко тя се страхува от вашата мощ. Политическият екран е много подходящ за тази цел – четете мълвите внимателно и определяйте отношенията си на базата на тях и на нрава на противниковите владетели.

Много внимавайте какво и на кого отказвате. Ако ваш съюзник поиска помощ и ви помоли да атакувате дадена нация, би било добра идея да се съгласите. В противен случай kingdom power-ът ви ще падне с няколко нива, защото отказът в подобни ситуации се счита като крайно непочтен и неуважителен.

Укрепвайте отношенията си с политически бракове с близки до вас страни. С малко повече късмет, детето на вашия крал един ден може да застане начело на трона на чуждата страна, като по този начин ще спечелите част от нейната територия.

2. Шпионаж

Почти задължително, да не казвам крайно наложително, е да имате поне един шпионин в своя кралски двор. Това е особено необходима и ефективна рицарска професия, която ще ви помогне адски много в опитите ви да завладеете Европа. Постарайте се да го обучите чрез книги възможно най-бързо до пето ниво на опит, защото тогава ще може да се прокрадва много по-ефективно в чуждите кралства. В зависимост от това като какъв е нает – клирик, маршал, земевладелец, търговец, строител или дори за местен шпионин, той ще извършва най-различни подли операции. За жалост това не може да се контролира от вас. То става случайно. Или може би не чак толкова. Ако се опитвате да проникнете в кралство, което е във война, много е вероятно вашият шпионин да стане маршал. Един агресивен крал с мания за разрастване на своите територии пък би могъл да наеме и шпионин. А клирици се търсят единствено в случаи, когато дадена провинция е с различна религия. Така че отваряйте си очите на четири…

Много е важно обаче да внимавате дали някой от вашите собствени рицари не е нечий шпионин. За да бъдете сто процента сигурни, че сред царския двор няма предател (който в някакъв момент дори има възможност да застане на мястото на вашия крал, ако той няма наследници), е най-добре например да провъзгласите един от принцовете за шпионин и да го оставите да извършва контраразузнавателни операции (защото дори вашият собствен шпионин може да се окаже нечия марионетка). И колкото по-високо ниво на опит има той, толкова по-лесно ще му е да разпознае пришълеца. Или пък наемете два шпионина наведнъж, обучете ги максимално и ги оставете да търсят предатели. Ако и двамата са такива, те ще се открият взаимно. В противен случай ще махнете само фалшивия (ако въобще има такъв) и ще си останете с един лоялен шпионин.

IV. Религия

В Knights of Honor съществуват четири вида религии – католицизъм, православие, мюсюлманство и езичество, а вие можете да си сменяте вашата по всяко време. Те дават различни преимущества за кралството ви както от гледна точка на икономиката, така и във военния занаят. Католическите държави имат големи приходи от злато и могат да участват в кръстоносни походи, но папата ги задължава да се в добри отношения както с папството, така и с държавите от същата религия. В противен случай ще бъдат изгонени от това обединение. Православните пък получават и злато, и благочестивост в повече, но армиите им страдат от нисък морал. Мюсюлманският народ обаче няма такъв проблем. Техният морал е много висок и могат да обявят джихад (но само като защитно средство) по всяко време срещу която и да е държава от друга религия. Тогава в провинциите им ще се появят множество въстанически армии, които ще атакуват нападателите неуморно. Изключение по отношение на бонусите правят езичниците. Те нямат такива (дори получават по-малко благочестивост и злато) с тази разлика, че не се подчиняват на заповедите на никоя църковна институция.

Не забравяйте, че когато играете като православно кралство, каквото е например българското, вие всъщност сте подчинени на волята на византийската църква и нейния патриарх. В един момент обаче можете да се опълчите срещу нея, да извоювате църковна независимост и да провъзгласите един от клириците си за свой собствен патриарх. Тогава армиите ви ще имат нормален морал, а кралството ви ще получава много повече книги отпреди.

V. Военно дело

1. Маршали

Не прекалявайте с броя на маршалите в Knights of Honor, защото и другите рицарски професии ще ви вършат не по-малко добра работа. Максималният (и може би идеалният) брой пълководци за армиите ви е четири – двама, които да водят нападенията, и двама, които да защитават провинцията ви от набези и въстания. Що се отнася до уменията, които да изучават, би било добра идея първите да бъдат leadership и dread, за да имате по-висок морал, което е абсолютно необходимо по време на битка и може да обърне сражението във ваша полза за нула време, и за да стряскате вражеските армии. Следва strategist, ballistic, engineering и siegecraft. За маршалите, които сте оставили в защитна позиция, е хубаво да имат iron fist, за да потушават по-лесно въстаниците. Освен това не забравяйте, че армии, в които има обсадни приспособления, се движат много по-бавно от такава без катапулти например. И накрая – никога не излизайте от града без да сте проверили дали имате достатъчно храна за армията си. В противен случай, ако пътувате твърде много, моралът й ще падне неколкократно и тя ще бъде крайно уязвима в следващото сражение.

2. Денят и нощта

Нощта може да се окаже най-добрият ви приятел в Knights of Honor. Тогава противникът ви ще вижда войските ви много по-трудно и едно нападение би било много по-добре издържано от стратегическа гледна точка, ако бъде извършено през нощта, а не през деня. Но, от друга страна, тя е и най-големият враг на морала на войниците ви, които хич не обичат да маршируват през провинциите по това време. И за да възстановявате тази тяхна характеристика, ще трябва да лагерувате по-честичко, като горите са добро място за тази цел.

3. Тактически съвети

Първото нещо, което трябва да направите преди началото на всяка битка, е да огледате добре силите на врага – има ли кавалерия и каква, притежава ли стрелци и ако да – повече ли от вас, превъзхожда ли ви по отношение на копиеносци и мечоносци и т.н. Едва когато си отговорите на тези въпроси, ще можете да изградите най-правилната стратегия в конкретната ситуация. Освен това не забравяйте, че, първо, горите са от изключително важно значение – в тях мечоносците ви се чувстват като у дома си, а кавалерията ви е много по-слаба; второ, ако нападнете врага по фланговете – получавате бонус в атаката (в гръб той се удвоява); трето, тичането намалява и моралът на армията ви; и четвърто – стрелите на стрелците ви не са безкрайни.

Обикновената пехота (тази, която носи мечове и брадви) се справя отлично с всички останали пешаци (най-вече стрелци), но е адски слаба срещу кавалерия. Копиеносците избиват конниците като мухи, а стрелците – всички видове пехота (стига тя да не се движи твърде много). Би било добре армиите ви да са специализирани – т.е. да имат максимум два от класовете единици в себе си.

Качвайте стрелците на високи места. Например хълмчета. А при превземане на замък – ако успеете да ги поставите на неговите стени, което в повечето случаи не се оказва кой знае колко трудно постижимо, всеки опит за тяхното елиминиране впоследствие ще бъде пагубен за вашия враг.

Когато противникът ви няма стрелци, използвайте възможно най-сбитата формация. В противен случай – най-разхлабената. Но преди да атакувате веднага я променете на по-сбита, защото тогава получавате по-добра защитата.

И помнете: целта ви не е да убиете и последната вражеска единица на бойното поле, а просто да победите в битката. Така че не се старайте да преследвате всяка армия, бягаща в паника, а съсредоточете вниманието си върху тази, която ви застрашава в дадения момент или върху войска, която е по-слаба… И най-вече – винаги дръжте под око противниковия маршал. Успеете ли да го издебнете например с кавалерията си, да го хванете натясно и да го посечете, победата е във вашите ръце.

Автор: Владимир Тодоров