EVGA GTX 470 Superclocked

 SINCE 1998
  • Играй си играта, човече!
author image by PC Mania | Archive | 0 Comments | 20 фев. 2011

Не е тайна, че раждането на новата технология Fermi бе съпроводено с доста проблеми за  nVidia. Всъщност самата компания би го признала най-напред, защото тя взе трудното решение да забави максимално продуктите от серията, известна с кодовото име GF100, за да даде колкото се може повече време на разработчиците. Резултатът обаче си заслужаваше – двете карти GTX 470 и GTX 480 наистина имат претенции да променят сериозно статуквото във високия сегмент на пазара.

Факт е, че при картите с поддръжка на DirectX 11, където доминира серията AMD HD 5000, така и не станахме свидетели на спад в цената. Точно обратното, сумите дори се повишиха леко, така че появата на конкуренция в лицето на двете карти на nVidia се приема с голяма доза оптимизъм сред потребителите. От двойката флагман е GTX 480, която трябва да се пребори с досегашния лидер при картите с едно GPU HD 5870. С цена от почти 500 долара GTX 480 определено е претендент сред най-скъпите карти. Това пък ни води до предмета на настоящия материал, защото второто предложение на компанията – GTX 470 – е насочено към ценовия диапазон 300 – 400 долара, където пък негов главен конкурент е изключително популярната HD 5850.

На теория GTX 470 трябва да предложи почти съвършената комбинация от производителност, цена и функции, която да я направи привлекателна за възможно най-широк кръг купувачи. nVidia залага особено много на по-високата производителност на GF-100 базираните карти под DX 11, което би трябвало да превърне GTX 470 в по-добро предложение в перспектива спрямо картите на AMD.

Дали наистина е така?

GTX 470 Superclocked е модел на калифорнийската компания EVGA, по който са направени дребни, но важни промени и подобрения с цел оптимизация на картата. Така например в с сърцето на GTX 470 тупти 40nm процесор с 448 ядра и скорост 625 MHz, което е повече от стандартните за модела 607 MHz. Паметта е 1.27 GB GDDR5 като отново имаме клокната скорост – тук тя е 3402 MHz срещу обичайната 3348 MHz. Може би някои от вас веднага ще възразят, че всъщност промените не са чак толкова много и ще бъдете напълно прави. Трябва да разберете обаче, че подобен ход е напълно нормален за EVGA. Желаещите да се заровят в дебрите на оувърклокинга така или иначе ще имат своите възможности, за тази предварително клокната карта е много добра идея за хора, които не искат да пръскат допълнително пари и усилия по модифицирането й след това.

Цялостният дизайн на GTX 470 Superclocked не се различава съществено от предишните модели на nVidia що се отнася до общия вид. Вентилаторът всъщност е доста малък и представлява една 70-милиметрова перка, засмукваща въздух над и зад корпуса. За да осигури достатъчно вентилация, когато това е необходимо (например при използването на две карти в SLI конфигурация или при прекалено малка кутия), на гърба на корпуса има отвор, който допълнително позволява на свежия въздух да прониква. Новост тук са алуминиевите пластини, инсталирани от дизайнерите на EVGA върху корпуса, чиято цел е да разпръскват по-добре топлината.

По отношение на свързването, в кутията на GTX 470 ще откриете DVI – VGA адаптер и mini HDMI – HDMI кабел.

Какво показват тестовете на няколко от по-ресурсоемките игри, направени от нашите колеги от Hardware Canucks? Първата игра, с която картата е подложена на изпитание е Battlefield: Bad Company 2, която под DirectX 11 изглежда доста по-добре от стандартната DX 9 версия. Петминутен геймплей от сингълплейъра на играта е разигран на резолюция 1680 х 150, най-високи настройки и 1xAA. Резултатите са изненадващо добри – със средно 63.49 кадъра в секунда, представянето на GTX 470 Superclocked отстъпва единствено на убедителния лидер HD 5870 (71.53 кадъра в секунда). Разликата спрямо фабричната GTX 470 не е голяма, но се забелязва – тя постига 62.53 кадъра в секунда. Още по-назад в класирането остават HD 5850 (58.92 кадъра в секунда), GTX 465, (50.92 кадъра в секунда) и НD 5830 (48.33 кадъра в секунда).

Следващата тествана игра е рейсърът DiRT 2, отново под DX 11, 1680х1050 и с инсталиран най-новия пач, който нанася подобрения по производителността на графиката. Тук EVGA GTX 470 Superclocked се представя дори още по-добре и вече е едноличен лидер с 94.02 кадъра в секунда. Фабричната версия на картата отново изостава (92.46 кадъра в секунда), но това е достатъчно, за да бъде втора. HD 5870 изненадващо е далеч на зад и окупира третото място с 84.17 кадъра в секунда.

Третата игра, с която ще бъдат премерени възможностите на GTX 470 Superclocked е Metro 2033, която се нареди сред най-тежките в графично отношение заглавия за миналата година. Тестът отново е под DX 11, 1680х1050 и с включен tesselation. Спадът в кадрите е значителен за всеки един от тестваните модели, но това е нормално, предвид че играта на A4 Games е предизвикателство за почти всички модели на пазара. Въпреки това GTX 470 Superclocked отново се оказва най-добрият избор и регистрира 32.69 кадъра в секунда. Фабричната й версия пак е втора (32.03 кадъра в секунда), а иначе прехвалените карти на AMD HD 5870 (31.17 кадъра в секунда) и HD 5850 (26.91 кадъра в секунда) остават далеч назад.

Както е прието при всички GF100-базирани карти, разходът на енергия и прегряването са основни проблеми, с които дизайнерите на GTX 470 трябваше да се справят. Дори при толкова ниска честота, максималният разход тук може да достигне до цели 215 вата. Като се има предвид, че конкурентната HD 5850 консумира 151 вата при пълно натоварване, това определено е недостатък за модела на nVidia и може да притесни онези потенциални купувачи, които и без това се мръщят на сметките си за ток. За съжаление GTX 470 Superclocked не прави изключение. При натоварване картата консумира сериозните 379 вата, което е повече както от фабричния модел (366 вата), така и от HD 5870 (322 вата)и  HD 5850 (282 вата). Всъщност тук няма нищо изненадващо и резултатите само затвърждават мнението, че Fermi технологията не е точно енергийно ефективна.

За честта на EVGA трябва да кажем, че компанията отново се е справила по най-добрият възможен начин с прегряването. Температурните тестове показват, че при натоварване температурата на GX 470 Superclocked се повишава до 79 градуса, което е с шест градуса по-малко от нагорещяването на стандартния модел. Очевидно е, че алуминиевите пластини по корпуса имат ефект и показват, че дори с малко промени може да се постигне добър резултат.  

Ако не се задоволявате с фабричното клокване на EVGA, може да опитате да изстискате още малко мощност от GTX 470. Максималните резултати, които могат да бъдат постигнати са 1466 MHz за процесора и 4020 MHz за паметта. Поне за момента клокнатите скорости на всички карти от  GTX 400 серията са относително ниски поради огромното количество топлина, което се отделя от GF100 ядрото, когато се оувърклокне. Това реално води до минимално повишение на производителността и повечето потребители трудно биха усетили разликата между стандартен и модифициран модел. Въпреки това GTX 470 Superclocked на EVGA ви дава точно такова повишение, което да задоволи нуждите ви за оптимизация. Истинският плюс на картата обаче е способността й ефективно да се справи с високите температури, при това без да се налагат наистина сериозни промени в дизайна. Вярно е, че някакви си шест градуса може и да не са толкова много, но на контекста на цялостния проблем с охлаждането, това е важна стъпка.

В заключение, макар GTX 470 Superclocked да не се отличава с нищо наистина съществено спрямо базовия GTX 470 модел, тя показва, че правилните дизайнерски решения могат да донесат дребни, но съществени преимущества. А фактът, че цената й е съвсем малко по-висока от фабричния модел, определено я прави по-привлекателния избор.

Автор: Филип Станиславов