Monolith Productions е фирма разработчик на електронни забавления, създала си добро име през последните години. Със заглавия, като Aliens vs. Predator 2, F.E.A.R., No One Lives Forever (1,2), The Matrix Online и много други, базираната в щата Вашингтон компания, отдавна е доказала на капризните геймъри какво може. Тяхното последно творение F.E.A.R., наскоро получи награда за най-добър екшън от първо лице за 2005 година, като това еднозначно показа, че дори и геймките с титанични системни изисквания, успяват да бъдат оценени подобаващо.
Подобен е и случая с новата им игра, наречена Condemned: Criminal Origins. Ако погледнете системните й изисквания, ще разберете, че дори за да я подкарате на минимални детайли и ниска резолюция, ще трябва да изпъкнете със завидно скъпа машина. Минималното количество RAM например, нужно за да покарате Condemned, е 512 мегабайта, а видео ускорителят ви, трябва да поддържа DX9.0c и да е въоръжен с поне 128 мегабайта памет. Имайте предвид обаче, че отговаряте ли на тези изисквания, и пуснете ли геймката веднъж, ще разберете защо Monolith имат слава на добри разработчици. Condemned: Criminal Origins има прекрасна графика, много динамичен и реален саунд, готин сюжет и разбира се увлекателен геймплей.
Ако трябва да се ограничим жанрово и се наложи да класифицираме Condemned в някоя определена жанрова категория, ще срещнем трудна задача. Играта прилича много на екшън от първо лице, но оригиналните идеи на авторите я отдалечават завидно от шаблона, известен ни за този тип игри. Така например, освен да биете по гадове, в Condemned можете да използвате уреди за детекция и събиране на улики от криминални престъпления, изцяло в стил CSI и подобни геймки. В други случаи пък, ще ви се налага да дебнете враговете си или да говорите с приятели. Общо взето от Monolith са се опитали да направят приятна хибридна геймка, за която жанрът не е от особено значение.
Историята
Действието в Condemned: Criminal Origins се развива в близкото бъдеще, в неизвестен американски град. Вие поемате управление над агента на ФБР Итън Томас, който тъкмо пристига на местопрестъплението. Старшият детектив ви посреща на вратата на старата, порутена сграда и ви казва да го последвате, като по пътя ви разяснява, че са намерили поредната жертва на действащ сериен убиец, наречен The Match Maker. В тази част на играта, вие имате пълен контрол над действието, като, въпреки че всичко, което се случва, е сякаш въвеждащо филмче, вие нямате проблеми да въртите камерата и да изследвате околната среда сами. В този въвеждащ етап на Condemned, вие, в ролята на Итън Томас ще можете да анализирате местопрестъплението с инструментите, които имате на разположение. Информацията изпращате до лабораторията на ФБР посредством мобилния си телефон, което е много приятна идея, въведена от Monolith.
Внезапно, както разследването си върви кротко в стил CSI, старшият детектив усеща миризма на цигарен дим, а всички чувате тропане от горния етаж на сградата. Осъзнавате, че убиецът е все още в сградата, когато електричеството спира, а целият ваш екип се разпръсква с цел да намери беглеца. Така, вие се оказвате
сам в тъмнината с 6 патрона в пълнителя
Количеството е крайно недостатъчно, и скоро ще осъзнаете, че полуделите бандити, криещи се из изоставената сграда, са доста повече от шест…
В този един момент ще усетите приятната възможност в Condemned, която ви позволява да водите битка с почти всичко, което срещате по пътя си. Тръбите, лостовете, лопатите, дървените трупчета (известни в американския език, като 2х4 ;)), всички подръчни средства ще ви влязат в употреба, когато трябва да избивате лудите убийци сновящи навсякъде. Интересна идея на авторите, която наистина постига целта си, е враговете да достигат доста близо до вас. Така, няма да можете да поваляте гадовете от дистанция, просто защото мунициите ви винаги ще са крайно ограничени. Ще трябва да се примирите с битките от близо, изненадващите атаки от тъмнината и притеснителните шумове в неизвестния мрак. За съжаление, с тези похвати рискът от инфаркт и неврологични и психични заболявания се увеличава многократно, просто защото адреналинът ще ви идва в повечко, във всеки един момент.
Историята на нашия агент Итън Томас продължава по не много благоприятен за него начин. Оказва се, че след кратко преследване из изоставената постройка, той ще се озове лежащ замаян на земята, а убиеца (който се оказва, че убива и птици(!)) е откраднал пистолета му. Така, след още малко лутане и гонитба, Итън се оказва
от кухата страна на цевта
а пръстът на спусъка е този на серийния психопат. След много кратък диалог, в който Итън разбира, че е късметлия за дето все още не се е разделил с живота си, вратата на стаята се отваря, старшият детектив и неговият помощник учудено виждат сцената в която се намирате, и в следващия миг се разделят с живота си, като влизат в списъка с жертви на The Match Maker…
От тук нататък сюжетът на играта се разгъва в типичен Max Payne стил. ФБР ви натопява и решава, че вие сте убили шефа си, а стар приятел на баща ви, решен да ви спаси на всяка цена, ви помага да избягате и да започнете собственото си разследване. Разследване срещу The Match Maker, срещу лъжите на ФБР или срещу самия себе си, това ще разберете, след като поиграете Condemned: Criminal Origins.
Както вече казах, играта изпъква с потресаващо добра визия и звук. Графиката на Condemned е смайващо добра, но за да й се насладите, ще ви трябва титаничен графичен ускорител и силна машина. Така обаче приятното преживяване ще ви е гарантирано – кръвта ще се лее по вашия монитор, а гадовете, изчакващи зад всеки ъгъл, ще ви разтърсват с извратения си външен вид. Музиката и звуковите ефекти, разбира се, допринасят за реалистичността на преживяването по много добър начин. Звуците на стъпки в далечината или на падащи предмети в съседни помещения могат да ви побъркат, като със сигурност ще препоръчам на хората със слаби нерви да играят с изключени тонколони.
Condemned: Criminal Origins определено не е игра за лабилни хора, защото може да има опасен ефект върху тяхното психично здраве. Бих ви препоръчал да се позамислите преди да си я вземете, защото все пак, разсъдъкът ви е само един, а с помощта на такива утилизатори лесно може да го загубите…
Автор: Орлин Широв